بهترین حلال قیر چیست

بهترین حلال قیر

بهترین حلال قیر چیست؟ بهترین پاک کننده قیر چیست؟ محلول پاک کننده قیر از روی دست، پارچه، لباس، کفش، سنگ، سرامیک، لاستیک و ماشین چیست؟

قیر به ماده ای اطلاق می شود که از طریق تقطیر نفت خام تولید می شود. قیر به دلیل خاصیت ضد آب و چسبندگی آن شناخته شده است. به همین دلیل چسبندگی بالای قیر، پاک کردن آن کار دشواری است. معمولاً از قیر در صنعت ساختمان سازی به ویژه برای جاده ها و بزرگراه ها استفاده می شود. تولید قیر از طریق تقطیر انجام می‌شود، که اجزای سبک‌تر نفت خام مانند بنزین و گازوئیل را حذف می‌کند و قیر سنگین‌تری را به دست می آورند.

حلال قیر

یکی از بهترین روش‌های موثر برای پاک کردن قیر، استفاده از نفت یا گازوئیل است. استفاده از نفت یا گازوئیل علاوه بر از بین بردن لکه‌های قیر باعث براق شدن ماشین هم می‌شود. برای پاک کردن قیر در ابتدا ماشین را چند دقیقه زیر نور خورشید قرار دهید تا لکه‌های قیر روی بدنه خودرو نرم شوند. سپس ماشین را در سایه قرار دهید. پنبه‌ای را کاملا به نفت یا گازوئیل آغشته کرده و روی لکه‌های قیر روی بدنه بکشید تا لکه‌های قیر از بین بروند. سپس بلافاصله محل مورد نظر را با آب گرم و مایع ظرفشویی، بشویید. به هیچ عنوان اجازه ندهید نفت یا گازوئیل بیش از ۵ دقیقه روی بدنه ماشین باقی بماند.

بهترین حلال قیر چیست

حذف قیر بسیار دشوار است زیرا یک ماده بسیار سرسخت است. مگر اینکه فرآیند با دقت انجام شود، اغلب می تواند به سطحی که از آن برداشته می شود آسیب برساند. حذف قیر را می توان از طریق مقدار زیادی گریس و برس شستشو انجام داد. با این حال، هیدروبلاست می‌تواند قیر را با استفاده از جت آب داغ با فشار بالا و انتخاب دقیق سطوح فشار و نازل‌ها حذف کند.

تلاش برای استخراج حلال قیر از ماسه های نفتی

استخراج حلال قیر از ماسه‌های نفتی سین کیانگ با استفاده از حلال‌هایی مانند آلکان، تولوئن و کلروفرم و حلال‌های مخلوط مانند n-هگزان-اتیل استات و سیکلوهگزان-متیل اتیل کتون (MEK) مورد بررسی قرار گرفت.

میزان محتوای آسفالتین n-هپتان که از قیر استخراخ شد با آنالیز اشباع، آروماتیک، رزین و آسفالتن (SARA) اندازه گیری شد و میانگین جرم مولی آسفالتین با اسمومتری فشار بخار (VPO) مورد آزمایش قرار گرفت.میانگین جرم مولی آسفالتین 2850 و پارامتر حلالیت هانسن (HSP) آسفالتین 20.1 MPa1/2 بود.

شرایط عملیاتی با استفاده از سیکلوهگزان به عنوان حلال استخراج مورد بررسی قرار گرفت و اثر بخش های حجمی حلال های مخلوط بر بازیافت قیر مورد مطالعه قرار گرفت. فرآیندهای استخراج با سرعت همزدن 500 دور در دقیقه به مدت 30 دقیقه در دمای 50 تا 60 درجه سانتیگراد با استفاده از نسبت سیکلوهگزان / ماسه روغنی 5:3 (mL/g) بر اساس بازده بالای قیر مناسب ‌ترین بودند و هزینه استخراج پایین تحت چنین شرایطی، بازیابی قیر حدود 75 درصد برای استخراج سیکلوهگزان، قابل مقایسه با نفتا (78 درصد) به دست آمد.

با در نظر گرفتن عملکرد قیر و هزینه استخراج، کسر حجمی مناسب حلال‌های قطبی به ترتیب 0.33 و 0.2 برای استخراج n-هگزان-اتیل استات و سیکلوهگزان-MEK بود.

بر اساس تحقیقات و تجزیه و تحلیل نظری فوق، یک حلال با پارامتر حلالیت بالا نزدیک به آسفالتین و توزیع پارامتر نزدیک به تولوئن برای استخراج قیر از ماسه های نفتی سین کیانگ مناسب است.

پارامترهای خاص حدود 18.0-19.0 MPa1/2 برای HSP، 65-92 برای کسر پارامتر نیروی پراکندگی (fd)، 0-15 برای کسر پارامتر نیروی قطبی (fp) و 4-22 برای نیروی پیوند هیدروژنی بودند. کسر پارامتر (fh). محتوای آسفالتین در قیر استخراج شده به طور کلی رابطه مثبتی با بازیابی قیر دارد، که احتمالاً به دلیل مکانیسم استخراج نفت کوره است و نه حلالی که آسفالتین را به فاز حلال استخراج می کند.

استخراج حلال قیر از شیل نفتی

استخراج حلال قیر از شیل نفتی

قیر چیست؟

قیر به عنوان آسفالت شناخته می شود، یک ماده فوق العاده مفید است. در طیف گسترده ای از مکان ها استفاده می شود. با وجود این که قیر یک ماده بسیار سرسخت است، این باعث می شود که برای سطوح عالی باشد، اما برای حذف آن چندان عالی نیست.

علت چسبندگی قیر چیست؟

قیر ماده ای بر پایه نفت است که برای چسباندن سنگ و ماسه و تولید آسفالت برای راه سازی استفاده می شود. قیر در سراسر جهان از تقطیر نفت خام تولید می شود. فرآیند تولید قیر از نفت باعث چسبندگی بالای قیر شده است. در فرآیند عادی یک پالایشگاه نفت، نفت خام در یک ستون تقطیر اتمسفر گرم می شود. این امر منجر به جداسازی قسمت های مختلف نفت خام با توجه به وزن مولکولی آنها می شود. سنگین ترین قسمت روغنی که در انتهای ستون تقطیر باقی می ماند، ته خلاء نامیده می شود و ماده اولیه تولید قیر تصفیه شده را تشکیل می دهد.

روش‌های حذف قیر

روش‌های زیادی وجود دارد که افراد برای حذف قیر از آن‌ها استفاده می‌کنند، اما اکثر این روش‌ها نیاز به صبر زیاد و چربی آرنج دارند که اغلب به نتایج بسیار ضعیفی ختم می‌شود. حذف قیر در شرایط عادی دشوار است، اما با کمک تجهیزات واتر جت می توان این کار را بسیار آسان کرد. با استفاده از تجهیزات آب پرفشار، قیر را می توان از طیف وسیعی از مناطق حذف کرد.

چرا آب پرفشار راه حل است؟

استفاده از آب پرفشار برای استفاده از نظافت صنعتی بیشتر رایج است. اما چرا شرکت ها این روش را به روش های نظافت سنتی تر انتخاب می کنند؟ پرش آب با فشار بالا یک روش فوق‌العاده مؤثر برای تمیز کردن است. زیرا قدرت خالصی که از این دستگاه‌ها خارج می‌شود می‌تواند تقریباً هر چیزی را تمیز کند.

پاک کردن قیر با جت آب

برای حذف موفقیت آمیز قیر به دو چیز نیاز دارید: زمان و صبر. از آنجایی که این ماده سرسخت است، برداشتن آن می‌تواند به تلاش زیادی نیاز داشته باشد و همانطور که قبلاً اشاره کردیم، در برخی موارد حذف قیر اغلب غیرممکن است. استفاده از جت آب با فشار بالا این کار را بسیار آسان می کند، نیروی حاصل از جت ها هرگونه قیر را بدون آسیب رساندن به سطح واقعی از سطح جدا می کند.

بهترین پاک کننده قیر

قیر پاک کن Purasolve یکی از بهترین محصولات پاک کننده قیر است. پاک کننده قیر Purasolve یک حلال ایمن با کاربرد آسان است که به طور ویژه برای تجزیه و حذف قیر ساخته شده است. قیر پاک کن Purasolve را می توان بر روی کلیه تجهیزات مرتبط با کاربرد قیر و آسفالت استفاده کرد همچنین قیر را از بتن، سنگفرش ها، حاشیه ها و آجر حذف می کند. پاک کننده قیر Purasolve می تواند به عنوان یک پوشش محافظ برای جلوگیری از چسبیدن قیر به سطوح استفاده شود.

Purasolve

Purasolve

پاک کردن قیر از روی ماشین

برای پاک کردن قیر می توانید از بنزین یا نفت استفاده کنید. بنزین یا نفت روی سطح آن بمالید تا پاک شود. بعد با حوله خشک پاک کنید. اگر بنزین زیاد روی رنگ بماند کمی به آن آسیب می زند، مقداری روغن مایع (خوراکی) روی حوله بریزید و به آرامی قیر پاک کرده سپس ماشین را بشویید. همچنین می توانید از پولیش آمریکایی ، گازوییل ، نفت ، و حشره کش هم استفاده کنید. برای پاک کردن قیر از روی ماشین از استون و تینر اصلا استفاده نکنید برای رنگ ماشین ضرر دارد.

پاک کردن قیر از لباس

برای از بین بردن قیر از روی لباس، موارد زیر را آماده کنید.

  • یخ
  • روغن جامد یا مایع
  • آب و صابون
  • نفت یا بنزین

ابتدا یک تکه یخ را داخل پلاستیک بگذارید. یخ را روی لباستان بمالید تا قیر خوب خنک شود. سپس با چاقو به آرامی ذرات قیر را از روی لباس بشویید. همچنین می توانید به جای یخ، لباس های خود را داخل نایلون قرار دهید و در فریزر بگذارید تا لکه قیر خنک شود و برای اصلاح آماده شود. یک پارچه تمیز را به روغن معمولی یا زیتون آغشته کنید. پارچه آغشته به روغن را از کنار لکه به سمت مرکز لکه بکشید. تا قیر روی سایر قسمت های لباس پخش نشود. همچنین یک پارچه زیر لباس قرار دهید. تا زمانی که قیر جذب شود و سایر قسمت های لباس سیاه نشود.

لباس ها را با آب گرم و صابون بشویید. اگر با مراحل بالا لکه پاک نشد، دستمال تمیزی را به بنزین آغشته کنید. دستمال آغشته به بنزین را در محل لکه روی لباستان قیر بزنید. پس از رفع لکه، لباس را با آب گرم و صابون بشویید. برای از بین بردن بوی بنزین، لباس های خود را چند ساعت در هوای آزاد پهن کنید.

پاک کردن قیر از سنگ و سرامیک

استفاده از نفت، بنزین و گازوئیل برای پاک کردن قیر از سنگ و سرامیک بسیار کاربردی است. نفت، بنزین و گازوئیل جزو بهترین حلال های قیر هستند. استفاده از نفت، بنزین و گازوئیل یک راه سریع و راحت برای از بین بردن لکه های سنگ و سرامیک است و ارزان تر از هر روش دیگری است. شما می توانید از این روش برای هر سطحی بدون نگرانی از آسیب دیدن آن استفاده کنید. به شرطی که بلافاصله بعد از پاک کرده لکه های قیر، محل مورد نظر را با آب و صابون به خوبی بشویید.

پاک کردن قیر از سنگ

پاک کردن قیر از دست

برای از بین بردن قیر روی دست ها، باید دست خود را حداقل 20 دقیقه زیر آب سرد نگه دارید. با انجام این کار از سوختن دستتان جلوگیری می شود. اگر شرایط شدید نیست، می توانید لکه قیر را در خانه از روی دست های خود پاک کنید. در غیر این صورت برای پاک کردن قیر از روی دست ها باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین می توانید برای پاک کردن قیر از روی دست از محلول های دارویی استفاده کنید. بنابراین، تا زمان مشخص شدن شرایط، از استفاده از آب بسیار سرد یا یخ در ناحیه آسیب دیده خودداری کنید.

پاک کردن قیر با کرم پلی سوربات

محل قیر را با پماد نئوسپورین بپوشانید. بگذارید کرم پلی سوربات چند دقیقه روی قیر بماند تا قیر حل شود. سپس با یک پارچه تمیز روی قیر را پاک کنید و پوست را با آب گرم بشویید. این روش ممکن است موثرتر و روش ایمن تری برای حذف قیر از روی دستان باشد. استفاده از چنین محصولاتی نه تنها مسمومیت ایجاد نمی کند، بلکه آسیب و درد پوست را کاهش می دهد.

پاک کردن قیر توسط پزشک

اگر بعد از ریختن آب سرد روی دست، قیر همچنان داغ است، باید به پزشک مراجعه کنید. با مراجعه به پزشک و استفاده از روش های دارویی از سوختگی بیشتر پوست دست خود جلوگیری کنید. در غیر این صورت، می توانید با استفاده از درمان های خانگی قیر را از دستان خود پاک کنید.

منبع: ACS پابلیکیشن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *