اکتشافات گاز طبیعی دریای سیاه

اکتشافات گاز طبیعی دریای سیاه

ترکیه: اکتشافات گاز طبیعی دریای سیاه بیش از 500 میلیارد دلار ارزش دارد فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه گفت: ارزش گاز طبیعی که ترکیه تاکنون در دریای سیاه پیدا کرده است بیش از 500 میلیارد دلار است.

وی در ادامه افزود: این کشف بزرگ ذخایر گازی برای تامین تمام خانوارهای این کشور به مدت 35 سال یا پوشش کل مصرف گاز طبیعی ترکیه از جمله از صنعت برای 15 تا 20 سال کافی است. هفته گذشته، ترکیش پترولیوم اعلام کرد که نصب لوله‌های اتصال پایگاه انرژی در دریای سیاه به تاسیسات زمینی میدان گازی ساکاریا با موفقیت به پایان رسیده است. این شرکت اعلام کرد که قرار است افتتاحیه آغاز انتقال گاز از این میدان در 20 آوریل با حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه انجام شود.

دونمز تاکید کرد: میدان گازی ساکاریا قرار است در ابتدا حدود 10 میلیون متر مکعب در روز گاز تولید کند، قبل از اینکه ظرف سه سال به اوج خود برسد و در سال 2025 حدود 40 میلیون متر مکعب در روز تولید کند. افتتاح این میدان گازی می تواند آغاز برنامه ترکیه برای کاهش وابستگی به واردات گاز طبیعی باشد که در حال حاضر 99 درصد از مصرف را تشکیل می دهد.

در پایان سال گذشته، ترکیه یک کشف گاز طبیعی جدید در دریای سیاه را اعلام کرد و تخمین‌ها را برای یک میدان از قبل کشف‌شده در این حوضه ارتقا داد، که می‌تواند گام بزرگی برای این کشور در کاهش واردات گاز و تنوع بخشیدن به منابع انرژی باشد. اردوغان اواخر گفت که ذخایر گاز طبیعی ترکیه در دریای سیاه اکنون به 710 میلیارد متر مکعب افزایش یافته است.

میادین گازی جدید توسعه یافته قرار است راه طولانی را به سمت تنوع انرژی ترکیه طی کنند. این کشور تاکنون برای تامین انرژی بیشتر به واردات متکی بوده است. تهاجم روسیه به اوکراین ضربه سختی به اقتصاد ترکیه و قیمت انرژی وارد کرده و واردات انرژی را برای آنکارا بسیار گران‌تر کرده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: cnn turk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *