خرید دیزل روسیه به تجارتی سودآور تبدیل شده است

خرید دیزل روسیه به تجارتی سودآور تبدیل شده است

خرید دیزل روسیه ; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

در آستانه تحریم گازوئیل روسیه توسط اتحادیه اروپا در 5 فوریه واردات محصولات روسیه بسیار پیچیده شده است. اما فعالان بازار می گویند که این تجارت برای خریدارانی که می توانند آن را به نتیجه برسانند بسیار سودآور است.

نگرانی اصلی این است که دیزل روسیه که اکنون توسط یک کشور اتحادیه اروپا خریداری می شود، ممکن است قبل از اعمال تحریم های غرب تحویل نشود. برخی از خریداران تا زمانی که از رسیدن نفتکش به مقصد خود مطمن نشوند از تکمیل پرداخت خرید خودداری می کنند، به این امید که در 5 فوریه محموله ها همچنان در دریا باقی نمانند. 8 روز تا اجرایی شدن ممنوعیت واردات باقی مانده است، اما محموله های روسیه حداقل 4 و به طور متوسط ​​9 روز طول می کشد تا به مقاصد اروپایی برسند.

آب و هوای بد اخیراً فعالیت نفتکش ها را در اروپا به تعویق انداخته است و احتمال اختلالات بیشتری در برنامه های تحویل روی خواهد داد. به گفته فعالان بازار، علاوه بر مشکلات لجستیکی، برخی بانک‌ها قصد دارند تا قبل از 5 فوریه، احتمالاً تا 25 ژانویه، پردازش پرداخت‌های محموله‌های محصولات روسی را متوقف کنند. فروشندگان گازوئیل روسی مجبورند تخفیف های گسترده تری را برای انعکاس چالش های فزاینده ای که خریداران اتحادیه اروپا با آن مواجه هستند، بپذیرند.

دیزل روسیه با تخفیف حداقل 120 دلار در هر تن نسبت به محصولات غیر روسی در بازارهای بین المللی فروخته می شود و اگر واردکنندگان بتوانند گازوئیل خود را در داخل با قیمت های استاندارد بازار بفروشند، می توانند سود قابل توجهی کسب کنند.

به نظر می رسد که این امر تقاضا را بالا می برد. به گفته فعالان بازار، حدود 245000 بشکه در روز دیزل با گوگردپایین در این ماه بندر پریمورسک بالتیک روسیه را به مقصد اروپا ترک کرده است. این رقم تقریباً مطابق با محموله های دو ماهه آخر سال 2022 است، اما 40 درصد بیشتر از ماه های می تاسپتامبر است.

اجماع بازار بر این است که اکثر خرده فروشان اتحادیه اروپا در صورتی که پیش از این تاریخ از گمرک اتحادیه اروپا خارج شوند، دیزل روسیه را پس از 5 فوریه دریافت می کنند.

اما برخی از خرده فروشان فرانسوی در قراردادها تصریح کرده اند که گازوئیل نباید روسی باشد – فرانسه امسال هیچ گازوئیل روسی دریافت نکرده است. کمبود در حال رخ دادن است. تحریم اتحادیه اروپا واردات تمام محصولات روسیه را غیرقانونی می کند و بریتانیا قبلاً نفت روسیه را ممنوع کرده است.

شرکت‌های اتحادیه اروپا و بریتانیا نیز از ارائه خدمات مالی یا بیمه دریایی به خریداران غیر اتحادیه اروپا محصولات روسی منع شده‌اند، با این حال گروه هفت با مشارکت اتحادیه اروپا در حال برنامه‌ریزی مکانیزم سقف قیمتی از 5 فوریه است تا امکان تداوم ارائه این خدمات را فراهم کند.

اکثر فعالان بازار می گویند که کاهش تقاضای گازوئیل اروپا از نوامبر و ذخایر نسبتاً بالا در منطقه باید تأثیر بالقوه ممنوعیت واردات در کوتاه مدت را کاهش دهد. اما آنها اذعان دارند که بدون دیزل روسیه، اروپا با کمبود دیزل و در نهایت قیمت‌های بالاتر مواجه است. دیزل روسیه 51 درصد از واردات اروپا را در سال 2022 به خود اختصاص داده است.

دیزل غیرروسی در 23 ژانویه به پرمیوم بیش از 50 دلار در هر بشکه نسبت به قیمت نفت خام دریای شمال در شمال غربی اروپا رسید که بالاترین میزان از اوایل نوامبر بود، که ناشی از نگرانی ها در مورد عرضه محدود قبل از ممنوعیت اتحادیه اروپا بود.

این پرمیوم قیمتی در ماه اکتبر به حدود 77 دلار در هر بشکه رسید، آن هم زمانی که عرضه گازوئیل به دلیل اعتصابات که به طور موقت در پنج پالایشگاه از شش پالایشگاه فرانسه متوقف شد. در مقایسه، پرمیوم دیزل اروپا در برابر نفت دریای شمال به طور متوسط ​​حدود 15 دلار در هر بشکه در سال 2019 بوده است. 

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *