خریداران نفت روسیه کدام کشورها هستند؟

خریداران نفت روسیه کدام کشورها هستند؟

روسیه اخیراً پس از حمله به اوکراین در سال گذشته، بیش از هر زمان دیگری نفت صادر کرده است. براساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، صادرات نفت روسیه در ماه آوریل به بالاترین سطح ماهانه خود پس از حمله به اوکراین در فوریه 2022 رسید. روسیه در آوریل به‌طور متوسط ​​8.3 میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد که نسبت به ماه مارس 50 هزار بشکه در روز افزایش داشت.

- بازار نفت و گاز پتروشیمی

صادرات نفت از روسیه پس از آغاز جنگ اوکراین با تاثیرپذیری از تحریم‌های غرب به کمترین میزان خود یعنی 7.4 میلیون بشکه در روز کاهش یافت. آژانس این افزایش حجم صادرات را نتیجه تلاش روسیه برای یافتن بازار در کشورهایی که هنوز تحریم‌های غرب را اعمال نکرده‌اند، دانست.

در این گزارش آمده است که با وجود افزایش صادرات، روسیه برای کسب درآمد بیشتر همچنان با مشکل مواجه است. اگرچه روسیه توانسته است حجم صادرات نفت خود را به‌طور پیوسته افزایش دهد، اما نمی‌تواند درآمدش را تضمین کند. در این ماه (می)، صادرات نفت مسکو نسبت به ماه قبل 13.9 میلیون یورو افزایش داشت اما حدود 6 میلیون کمتر از ژوئن 2022 است. با این‌ حال با توجه به این سبک صادراتی، روسیه ممکن است نفت خود را با قیمت‌های پایین صادر کند.

oil russ - بازار نفت و گاز پتروشیمی

تغییر بازار روسیه به سمت شرق

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود حجم صادرات نفت روسیه در آوریل به هند و چین را حدود 80 درصد اعلام کرد. BBC نیز از افزایش ده برابری واردات نفت هند در آوریل خبر داد که به 2.2 میلیون بشکه در روز رسید و نسبت به قبل از جنگ اوکراین ۰.۲ میلیون بشکه‌ رشد داشت. هند سومین واردکننده بزرگ نفت در جهان است. همزمان، واردات نفت اتحادیه اروپا به‌شدت کاهش یافت و در بحبوحه تحریم‌های مکرر علیه روسیه، واردات آنها برای سومین ماه متوالی در آوریل 0.6 میلیون بشکه در روز ثابت بود.

دور اول تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه نفت خام روسیه در دسامبر 2022 اجرایی شد، درحالی‌ که دومین دور برای نفت پالایشی در فوریه امسال اجرایی شد. یک استثنا، اما موقت، برای واردات نفت خام از طریق خط لوله به کشورهای اتحادیه اروپا که بیش از حد به عرضه نفت روسیه وابسته هستند، وجود دارد.

sanction oil - بازار نفت و گاز پتروشیمی

آیا نفت تحریمی روسیه به اتحادیه اروپا باز می‌گردد؟

هند از خرید نفت خود دفاع کرده و ادعا می‌کند که نمی‌تواند هزینه زیادی برای واردات انرژی از کشورهایی دورتر از روسیه پرداخت کند که میلیون‌ها نفر در فقر زندگی می‌کنند (کشورهای فقیر).

با این‌حال، افزایش صادرات روسیه انتقاداتی را به‌دنبال داشت و این کشور آسیای جنوبی متهم به کمک به مسکو برای دور زدن تحریم‌های اروپا شده است. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اخیرا مدعی شد که شرکت‌های هندی نفت روسیه را می‌خرند و به‌صورت پالایش شده می‌فروشند. بورل در گفت‌وگو با FT گفت طبیعی است که هند نفت روسیه را بخرد اما نمی‌پذیریم که هند به مرکز پالایش نفت روسیه تبدیل ‌شده و فرآورده‌های پالایشی را به ما بفروشد.

صادرات هند با وجود افزایش واردات نفت از روسیه، همچنان در نوسان است که به گفته بانک بارودا، این نوسانات ناشی از افزایش مصرف داخلی است. با این‌حال بورل گفت که هند “یک خریدار” است و اتحادیه اروپا باید خریداران را کنترل کند. به گفته وزارت بازرگانی هند، بازارهای عمده صادراتی هند شامل تعداد انگشت شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله هلند، آلمان، ایتالیا و فرانسه می‌شود.

اس. جایشانکار، وزیر امور خارجه هند، اخیرا به بیانیه بورل واکنش نشان داد و از اتحادیه اروپا خواست تا درمورد قوانین خود تجدیدنظر کند. جایشانکار پاسخ داد: مقررات شورای اتحادیه اروپا را مطالعه کنید. نفت خام روسیه در کشور ثالث تبدیل شده و دیگر به‌ عنوان روسی تلقی نمی‌شود. وی همچنین افزود: هند و روسیه متعهد به افزایش تجارت هستند و به هیچ وجه نمی‌توان به واردات به‌عنوان “مسیر مستقیم تامین مالی جنگ” نگاه کرد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: euronews

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *