تجارت پرسود عربستان از خرید و فروش گازوئیل

,
خرید و فروش گازوئیل

داده‌های ردیابی کشتی نشان می‌دهد عربستان سعودی صادرکننده بزرگ نفت خام جهان، سود فرآورده های پالایشی را با واردات بی‌سابقه گازوئیل ارزان روسی و صادرات چشمگیر به سنگاپور، به حداکثر می‌رساند.

پس از آنکه اتحادیه اروپا واردات محصولات نفتی را در فوریه به عنوان بخشی از پاسخ به تهاجم مسکو به اوکراین ممنوع کرد، روسیه مجبور شد مشتریان دیگری را برای محصولات نفتی خود به خصوص گازوئیل پیدا کند.

به گفته تاجران و تحلیلگران، این تحولات به شرکت نفتی آرامکوی سعودی اجازه داد تا صادرات خود را در ماه مه به سنگاپور افزایش دهد، آن هم در شرایطی که عرضه گازوئیل در آسیا به علت فصل تعمیر و نگهداری پالایشگاه ها به شدت محدود شده است.

سرنا هوانگ، رئیس بخش تجزیه و تحلیل APAC Vortexa گفت: عرضه گازوئیل در سنگاپور به دلیل تعمیر و نگهداری پالایشگاه های منطقه نسبتاً محدود است، در حالی که عرضه از سوی کشورهای خاورمیانه در حال افزایش است، که ممکن است فرصت های آربیتراژ نقدی را برای معامله گران ایجاد کند تا محموله ها را به سنگاپور منتقل کنند.

آمارهای رفینیتو و کپلر نشان می دهد عربستان سعودی تا 500000 تن (3.7 میلیون بشکه) گازوئیل روسیه را در ماه مه وارد خواهد کرد که بیشتر آن به راس تنورا می رسد، جایی که یکی از پالایشگاه های آرامکو عربستان در آنجا واقع شده است. این در حالی است که همین آمارها حاکی است صادرات گازوئیل عربستان به سنگاپور در ماه مه به بیش از 400 هزار تن خواهد رسید که یک رکورد بی سابقه به شمار می رود.

منابع آگاه بر این باورند که افزایش صادرات عربستان می‌تواند ذخایر سنگاپور را دوباره پر کند، زیرا صادرات از شمال شرق آسیا در طول فصل تعمیرات اساسی پالایشگاهی بین ماه مه و جولای کاهش می‌یابد.

با این حال، مشخص نیست که آیا عربستان سعودی بخشی از تولیدات خود را ذخیره می‌کرد و به جای آن، کالاهای روسیه را از طریق مبادلات سوآپ ارسال می‌کرد، زیرا هر دو دارای مشخصات معمولی دیزل هستند.

داده‌های کپلر نشان می‌دهد صادرات گازوئیل عربستان در ماه آوریل در سطح جهان به بالاترین حد خود یعنی حدود 3.7 میلیون تن رسیده است. دو تحلیلگر نفت و کشتیرانی گفتند که کاهش هزینه های حمل و نقل نیز به جریان آربیتراژ کمک کرد.

آنها افزودند که هزینه اجاره یک کشتی دوربرد در مسیر خاورمیانه به سنگاپور از حدود 34 دلار در هر تن در دو ماه گذشته به کمتر از 25 دلار در هر تن کاهش یافته است. آنها گفتند که این نیمی از هزینه سفر همان کشتی به اروپا است.

عرضه جهانی دیزل از ابتدای سال 2023 افزایش یافته است، زیرا چین و خاورمیانه صادرات خود را افزایش داده اند و زمستان معتدل اروپا تقاضا را محدود کرده و این مساله به کاهش قیمت ها کمک کرده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *