آهک پخته چیست

آهک پخته

آهک پخته شده چیست و چه کاربردهایی دارد؟ تعاریف آهک پخته شده یک اکسید کریستالی سفید رنگ که در تولید هیدروکسید کلسیم استفاده می شود. آهک پخته calcined lime یکی از مواد مهمی است که امروزه در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و کاربردهای فراوانی دارد. با توجه به اشکال مختلف و حتی فرمول شیمیایی و ساختاری متفاوت آهک پخته شده، در هر صنعتی از نوع خاصی از آهک استفاده می شود.

آهک پخته

آهک پخته شده با کلسیم بالا یکی از موثرترین معرف ها برای خنثی سازی اسید و تنظیم pH است. این ویژگی ها همراه با وجود کلسیم به حذف طیف گسترده ای از آلاینده ها از آب برای بهبود کیفیت و حفظ امنیت مشتریان و محیط زیست کمک می کند. آهک هیدراته هنگام تماس با آب، گرمای گرمازا بسیار کمی را آزاد می کند و استفاده از آن را در کاربردهای خاص در مقایسه با آهک زنده و سود سوزآور با کلسیم بالا آسان و بی خطر می کند.

آهک پخته چیست

آهک پخته شده از فرآوری سنگ آهک (کربنات کلسیم معدنی) به دست می آید. از پرمصرف ترین مواد معدنی در زندگی انسان می توان به آهک پخته شده اشاره کرد. برای تولید آهک زنده باید تا حد امکان ناخالصی های کربنات کلسیم به ویژه دی اکسید کربن آن را جدا کرد. محصول آهک زنده به دو صورت سنتی و صنعتی تولید می شود و هر کدام کاربرد خاصی دارند. با توجه به شواهد به دست آمده استفاده از آهک در ایران به هزاران سال قبل برمی گردد. ایرانیان از آن آهک پخته برای ساختن تنور یا ساختمان استفاده می کرده اند. آهک دارای استحکام بالایی بوده و همچنین عایق خوبی در برابر صدا و حرارت است.

آهک پخته چیست

فرآوری آهک پخته

آهک پخته یکی از موادی است که امروزه در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اینکه آهک اشکال مختلفی دارد و حتی فرمول شیمیایی و ساختاری متفاوتی دارد، در هر صنعتی از نوع خاصی از آهک استفاده می شود.

حالت اولیه آهک که به صورت خام از معادن استخراج می شود با بسیاری از مواد معدنی مخلوط می شود. این مواد می توانند به صورت کربنات، آهن، منیزیم، دولومیت و … باشند. آهک های خام برای استفاده در بسیاری از صنایع تولیدی و خدماتی مناسب نیستند و می توانند فرآیند تولید را با مشکل مواجه کنند. به همین دلیل انجام فرآوری برای تصفیه آهک ضروری به نظر می رسد. مهمترین روش فرآوری و تصفیه آهک پخت آن در دمای بسیار بالا است و محصول این فرآیند را آهک پخته می نامند.

کاربردهای آهک چیست؟

آهک یک ترکیب همه کاره است. اشکال مختلف آهک در کاربردهای زیست محیطی، متالورژی، ساختمانی و شیمیایی/صنعتی و غیره استفاده می شود. بیشترین کاربرد آهک در تولید فولاد است، جایی که به عنوان شار برای حذف ناخالصی ها (سیلیس، فسفر و گوگرد) در طی تصفیه عمل می کند. از استیل. سریعترین رشد استفاده از آهک در کاربردهای زیست محیطی است، جایی که آهک برای تصفیه گازهای دودکش، فاضلاب، زباله جامد و آب آشامیدنی استفاده می شود.

ویژگی های آهک چیست؟

آهک یک جامد کریستالی سفید رنگ با نقطه ذوب 2572 درجه سانتیگراد است. این یک اکسید بازی است و برای واکنش با اکسیدهای اسیدی (به عنوان مثال سیلیس) در عملیات ذوب مختلف استفاده می شود. با آب باعث می شود شیر آهک برای خنثی کردن فاضلاب اسیدی استفاده شود. همچنین به عنوان آهک سریع، شار آهک، آهک بدون آب و آهک روان شناخته می شود. آهک دارای درصدی از MgO (معمولاً 2 تا 4 درصد) به آهک دولومیتی نیز معروف است. آهک یک ماده جاذب رطوبت است و رطوبت هوا را جذب می کند. با جذب رطوبت، واکنش پذیری خود را از دست می دهد و هیدراته می شود.

تولید آهک اکسید کلسیم

آهک اکسید کلسیم (CaO) است که در حرارت دادن (کلسینه کردن) سنگ آهک (CaCO3) تا دمای 900 درجه سانتیگراد و بالاتر (معمولاً 1100 درجه سانتیگراد) تولید می شود. CaCO3(s) + حرارت = CaO(s) +CO2(g) این واکنش برگشت پذیر است. اکسید کلسیم با دی اکسید کربن واکنش داده و کربنات کلسیم تشکیل می دهد. واکنش با تخلیه دی اکسید کربن از مخلوط به سمت راست هدایت می شود.

ویژگی های آهک هیدراته

آهک هیدراته [Ca(OH)2] از واکنش آهک با آب (ضعف) تشکیل می شود.

CaO + H2O = Ca(OH)2 + گرما آهک هیدراته به عنوان آهک هیدراته نیز شناخته می شود. به شکل پودر سفید خشک است. آهک هیدراته یک قلیایی است و برای خنثی کردن محلول های اسیدی استفاده می شود. در دوره معمولی آهک ابتدا هیدراته می شود و سپس با اثر CO2 به کربنات کلسیم تبدیل می شود. فرآیند کامل تکلیس و تبدیل مجدد به کربنات کلسیم به عنوان چرخه آهک شناخته می شود.

کاربرد آهک در صنایع فولاد

کاربردهای مختلف آهک و آهک دولومیتی در کارخانه فولاد عبارتند از: استفاده از آن در تولید زینتر اساسی، به عنوان یک عامل گوگرد زدایی، به عنوان ماده تشکیل دهنده سرباره برای حذف ناخالصی ها در کوره اکسیژن پایه (BOF) و در کوره قوس الکتریکی (EAF). در فولادسازی ثانویه، خنثی کردن مایعات اسیدی زائد و در تصفیه آب. استفاده رو به رشد از آهک در تصفیه گازهای پشته ای (دودکش) است. آهک اکسیدهای گوگرد این گازها را جذب و خنثی می کند.

هم آهک با کلسیم بالا و هم آهک دولومیتی بیشترین کاربرد خود را به عنوان شار در پالایش فولاد در BOF و EAF دارند. آهک به ویژه در حذف فسفر، گوگرد و سیلیس و تا حدی منگنز موثر است. آهک همچنین کاربردهای مهمی در پالایش ثانویه فولاد و در ساخت محصولات فولادی دارد.

مشخصات آهک پخته فولادسازی

کلسیم بالا و آهک دولومیتی مورد استفاده در BOF و EAF و همچنین در پالایش ثانویه باید دارای خواص فیزیکی و شیمیایی دقیقی باشد. مشخصات معمول آهک مورد استفاده در فولادسازی در برگه 1 آورده شده است. محتوای SiO2 این آهک باید تا حد امکان کم باشد. معمولاً کمتر از 2 درصد ترجیح داده می شود. معمولاً در محدوده 2٪ تا 4٪ است. در صورت وجود آهک دولومیتی، بخشی از CaO با MgO جایگزین می شود.

Typical specification
Item Unit Value
CaO % 90  min
S % 0.025 min
P % 0.03 min
Size mm 10 -40 mm
less than 5 mm % 10 min
More than 40 mm % 5 max

تولید آهک پخته در کارخانه آهک سازی

پخت آهک در دمای بیش از 1000 درجه سانتیگراد ترکیب ناخالصی های موجود در آهک را شل می کند و بسیاری از مواد آن مانند دی اکسید کربن را آزاد می کند. در نهایت اگر فرآوری به خوبی انجام شود محصول نهایی آهک خالص است که فرمول مولکولی آن اکسید کلسیم است.

پخت آهک در کارخانه آهک سازی با استفاده از کوره آهک پزی انجام می شود. پخت آهک در کوره های آهک پزی سنتی یا صنعتی انجام می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را برای تولید آهک پخته شده دارند.

آهک پخته شده خالص چیست

آهک پخته شده شکل کاملا خالص آهک است. به همین دلیل معمولاً بدون ذکر پسوند یا پیشوند خاصی به آهک معروف است. آهک یک ماده شیمیایی و ناپایدار است. ماده آهک در ترکیب با آب بسیار واکنش پذیر است و در طی فرآیند تولید گرما به سرعت تغییر ماهیت می دهد، به همین دلیل به آن آهک زنده یا آهک فعال نیز می گویند. البته نام دیگر آن آهک کلسینه شده است زیرا آهک پخته در فرآیند پخت در فر کلسینه می شود.

بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *