تحلیل بازار کاپرولاکتام، MTBE و متانول آسیا | هفته اول سپتامبر 2023

تحلیل بازار کاپرولاکتام، MTBE و متانول آسیا | هفته اول سپتامبر 2023

کاهش تقاضا در همه بازار ها به جز چین

در روز ۳۱ آگوست، پلتس قیمت کاپرولاکتام آسیا‌ را به دلیل عدم تغییر شرایط عرضه و تقاضا باثبات و اندکی کاهشی ارزیابی نمود. یکی از خریداران اعلام نمود که تقاضا در همه بازار ها ضعیف است و شاید فقط در چین مناسب باشد. با توجه به شرایط به نظر می رسد صنایع نساجی چین در وضعیت مناسبی قرار گرفته باشد ولی در سایر بازارها چشم انداز ها تیره است. به گفته یکی از خریداران با توجه به افزایش های اخیر قیمت خوراک بنزن در بالا دست، هزینه های تولید کاپرولاکتام افزایش یافته است.

به هر حال تقاضا های کم و همچنین قیمت پایین نایلون مانع افزایش سودآوری در تولید کاپرولاکتام است. در روز ۳۱ آگوست قیمت کاپرولاکتام با ۱۰ دلار کاهش در هر تن به ۱۶۰۰ دلار‌ در هر تن براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا رسید. قیمت براساس CFR شمال شرق آسیا نیز ۱۶۰۰ دلار در هر تن بود.

سودآوری بالای متانول در بازار چین

قیمت متانول آسیا هفته منتهی به ۳۱ آگوست را با قیمت های بالاتر پشت سر گذاشت و بازار متانول چین سود بیشتری را به معامله گران داد. پیشنهاد قیمت برای تحویل محموله های متانول در ماه اکتبر بین ۲۸۰ تا ۲۹۰ دلار‌ در هر تن براساس ترم CFR چین بود. شرایط افزایش قیمت در چین به سایر بازار های منطقه ای همچون جنوب شرق آسیا و کره جنوبی نیز تسری یافت و باعث افزایش قیمت در این بازارها شد.

سودآوری بالای متانول در بازار چین

یک محموله برای فروش آنی براساس ترم تحویل CFR Kerte به قیمت ۳۰۵ دلار در هر تن در روز ۳۱ آگوست رسید ولی تمایلی به خرید با این قیمت در بازار مشاهده نشد. یک محموله برای حمل در نیمه دوم ماه سپتامبر براساس ترم فوب کره جنوبی در روز ۳۱ آگوست از ۲۹۰ دلار در هر تن به ۳۰۰ دلار‌ در هر تن رسید.

عرضه بیش از نیاز MTBE در مالزی

قیمت MTBE براساس ترم تحویل فوب سنگاپور در روز ۳۱ آگوست با ۷ دلار کاهش نسبت به روز قبل به ۹۹۷.۰۶ دلار‌ در هر تن رسید ولی قیمت براساس ترم تحویل فوب چین تغییری نداشت و بر روی ۹۶۰ دلار باقی ماند.

در هفته منتهی به ۳۱ آگوست در بازار Strait مالزی معاملات اندکی انجام شد، زیرا میزان عرضه زیادی در این هفته صورت‌ گرفت و تمایلی به خرید بیشتر دیده نشد. قیمت MTBE تولید محلی در چین با ۵۰ یوان افزایش نسبت به روز قبل به ۷۷۰۰ تا ۷۸۵۰ یوان در هر تن در شاندونگ چین رسید. قیمت MTBE در جنوب چین با توجه به تقاضای زیاد بنزین به ۸۲۵۰ یوان رسید.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *