چرا معامله گران نفت از خرید نفت خام محتاط هستند؟

,
چرا معامله گران نفت از خرید نفت خام محتاط هستند؟

به گزارش بازار نفت و گاز، کاهش تدابیر کووید 19 توسط چین، سقف قیمت نفت G7 و زیر پا گذاشتن اوپک پلاس از اهداف تولید، برای نفت خام صعودی است. خریداران نهادی همچنان در ابتدای دسامبر معاملات آتی نفت خام را دامپینگ می کردند. چندین بانک سرمایه گذاری بر این باورند که یک فدرال رزرو بیشتر می تواند قیمت نفت خام را دوباره به 100 دلار برساند.

احتیاط معامله گران برای خرید نفت خام

در چند هفته گذشته خبرهای خوبی برای قیمت نفت مشاهده شد: چین قوانین خود را برای مقابله با کووید صفر کاهش می‌دهد، گروه 7 و اتحادیه اروپا سقف قیمتی و تحریم خود را علیه روسیه آغاز کردند و اوپک پلاس یک بار دیگر هدف تولید خود را به میزان 2 کاهش داد. با این حال هیچ یک از اینها برای تحریک معامله گران نهادی برای شروع خرید نفت خام کافی نبوده است.

به گفته جان کمپ از رویترز که ترازهای معاملاتی در شش قرارداد پرمعامله نفت خام و سوخت را به صورت هفتگی دنبال می کند، برعکس، معامله گران بزرگ همچنان فروشنده خالص هستند. به نظر می‌رسد که آن‌ها از رکود اقتصادی بیش از حد می‌ترسند که نمی‌توانند به خریدار تبدیل شوند.

یک نظرسنجی اخیر توسط گروه مشاوره بوستون نشان داد که اکثریت قریب به اتفاق بانکداران، مانند معامله گران نهادی، انتظار رکود اقتصادی در سال آینده در ایالات متحده و کانادا را دارند. بر اساس نظرسنجی به نقل از American Banker، نه تنها یک رکود وجود خواهد داشت، بلکه یک رکود طولانی نیز خواهد بود.

با این حال، این نظرسنجی همچنین نشان داد که در سمت پوشش نقره ای، انتظارات برای یک رکود خفیف است. با این حال، رکود خفیف یا شدید، همواره به معنای چیزهای منفی برای تقاضای نفت است، که می تواند توضیحی برای نگرش معامله گران و تغییرات قیمت در نتیجه آن ارائه دهد. از جمله این موارد می توان به کاهش قدرت خرید و در نتیجه کاهش هزینه ها و در نتیجه کاهش تقاضا برای نفت اشاره کرد.

با این حال، چین در حال بازگشایی است و این یک عامل افزایشی قوی برای این تقاضا است. در واقع، به گفته بانک آمریکا، اگر چین اقتصاد خود را همانطور که می گوید بازگشایی کند، قیمت نفت می تواند به طور قابل توجهی افزایش یابد. اگر بازگشایی چین با تغییر رویکرد فدرال رزرو در مبارزه برای مهار تورم همراه شود، افزایش قیمت بالاتر خواهد بود.

تحلیلگران BoFA در یادداشتی روز دوشنبه گفتند که اگر چین به حالت عادی بازگردد، نفت برنت می‌تواند 23 درصد افزایش یابد، اما «با معکوس شدن منحنی نرخ بهره، برنت ممکن است نیاز به چرخش فدرال رزرو برای تغییر مسیر داشته باشد.»

بانک مرکزی ایالات متحده در برخورد با تورم سرسام آور، که در ابتدا فدرال رزرو آن را موقتی رد کرد، تهاجمی عمل کرده است، اما بعداً اعتراف کرد که قیمت های بالاتر باقی می ماند، مگر اینکه خود فدرال رزرو کاری در مورد آن انجام دهد. بنابراین فدرال رزرو شروع به افزایش نرخ های بهره کرد که بلافاصله باعث نگرانی در مورد کاهش رشد و حتی رکود تورمی شد.

در واقع، فدرال رزرو در سال جاری تاکنون شش بار نرخ بهره را افزایش داده است، و 0.75 واحد پایه سرعت افزایش آن بوده است، اما طبق گفته FT، آخرین افزایش نرخ در سال است که اعلام خواهد شد. این هفته احتمالاً پایین‌تر خواهد بود و نشانه‌ای از درجه خاصی از آرامش است، اگرچه پایانی برای مبارزه با تورم نیست.

به هر حال، FT همچنین یک نظرسنجی در مورد انتظارات رکود اقتصادی در میان اقتصاددانان انجام داد و 85 درصد گفتند که واقعاً انتظار کاهش رشد اقتصادی در سال آینده را داشتند که شواهد بیشتری نشان می‌دهد که اکثر ناظران و مشارکت‌کنندگان بازار دقیقاً به آینده نزدیک خوشبین نیستند.

با این حال، همانطور که جیمی دیمون از جی پی مورگان در مصاحبه اخیر با CBS خاطرنشان کرد، با گسترش رکود، عوامل بنیادی نفت همچنان صعودی هستند. او به سرمایه گذاری کم مزمن در تولید نفت جدید اشاره کرد که «دو یا سه سال به شما آسیب می رساند. کاملاً قابل پیش بینی است، اما امروز نیست.»

بنابراین، در محیط اقتصادی کنونی، مطمئناً احتیاط لازم است. پیش‌بینی BofA برای قیمت نفت بر اساس دو «اگر» بزرگ است و در حالی که نشانه‌هایی که از چین می‌آیند دلگرم‌کننده هستند، نشانه‌هایی که از سوی فدرال رزرو می‌آیند – افزایش نرخ بهره بیشتر – به تعدیل هرگونه خوش‌بینی قیمت نفت در کوتاه مدت کمک می‌کند.

با ممانعت از تصمیم روسیه برای شروع کاهش تولید در واکنش به سقف قیمت یا قطعی دیگری مانند تعطیلی کیستون، نفت احتمالاً با نزدیک شدن به پایان سال 2022 نسبتاً ثابت باقی می ماند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *