تغییرات قیمت انواع نفت خام و فرآورده های نفتی

تغییرات قیمت انواع نفت خام و فرآورده های نفتی

بررسی تغییرات قیمت نفت خام آیس برنت از سال ۲۰۲۰ و چشم انداز آن تا سال ۲۰۲۴ نشان می دهد که بعد از جهش قیمت در سال ۲۰۲۲ قیمت نفت خام مرتبا کاهش یافته و تا سال ۲۰۲۴ نیز مسیر کاهشی خواهد داشت و با شیب خفیف نزولی در قراردادها و در فروش های آنی کاهش قیمت خواهد داشت.

اگرچه نفت خام برنت دریای شمال همیشه برتری قیمتی نسبت به نفت اورال روسیه و نفت آسیای مرکزی یا KEBCO داشته است ولی نفت خام اورال براساس ترم تحویل فوب بالتیک و همچنین بر اساس ترم تحویل ساحل شرقی هند، به صورت خزنده و پلکانی تا ماه می افزایش یافته و فاصله خود را نسبت به قیمت نفت برنت دریای شمال و نفت KEBCO کمتر نموده و بیش از ۱۲ دلار افزایش قیمت نسبت به قیمت های ماه ژانویه در مناطق مذکور داشته است.

کرک اسپرد فرآورده های نفتی در شمال غرب اروپا برای نفتا و سوخت کوره با درصد گوگرد پایین و سوخت کوره با درصد گوگرد بالا نسبت به نفت خام برنت تا پایان سال منفی خواهد بود در حالی که در حوزه مدیترانه کرک اسپرد نفتا و سوخت کوره نسبت به نفت اورال مثبت خواهد بود.

تغییرات قیمت نفت ‌خام

تغییرات قیمت نفت ‌خام

در حوزه هوستون آمریکا، سنگاپور و ژاپن نیز قیمت فرآورده هایی همچون نفتا و سوخت کوره نسبت به نفت خام وست تگزاس و نفت خام دبی منفی خواهد بود. بالاترین کرک اسپرد مربوط به بنزین، کروسین، سو ختجت و دیزل در مناطق مختلف و بخصوص در حوزه مدیترانه نسبت به نفت اورال خواهد بود.

بررسی تغییرات قیمت نفت خام برنت دریای شمال از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۲۱ نشان می دهد که قیمت نفت خام در طی سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ به بالاترین حد خود رسیده و بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ دلار بوده است و از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۷ کاهش شدید داشته و به حدود ۶۰ دلار و حتیکمتر از ۶۰ دلار نیز رسیده است.

بالاترین رکورد میزان تولید نفت خام در سه سال گذشته به ماه آوریل سال ۲۰۲۰ اختصاص دارد که در این ماه به طور متوسط روزانه در حدود ۴۳ میلیون بشکه نفت خام تولید شده که حدود ۲۷ میلیون بشکه توسط کشورهای عضو اوپک و بقیه توسط کشورهای غیر عضو اوپک تولید گردیده است. در زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲ میزان تولید اوپک در حدود ۲۲ میلیون بشکه بوده است

افزایش تولید نفت خام اوپک

پیش بینی ها نشان می دهد که تولید نفتخام اوپک در سال ۲۰۲۳ به بالاتر از ۳۱ میلیون بشکه در روز و در سال ۲۰۲۴ به بالاتر از ۳۲ میلیون بشکه در روز برسد ولی سال های بعد و تا سال ۲۰۳۰ به صورت پلکانی کاهش پیدا کند تا در سال ۲۰۳۰ به ۲۸ میلیون بشکه در روز برسد. از سال ۲۰۳۰ تا سال ۲۰۳۵ مجددا شاهد افزایش تولید اوپک خواهیم بود که از ۲۹ میلیون بشکه در روز بیشتر نخواهد بود. 

تولید نفت‌ خام اوپک

تولید نفت‌ خام اوپک

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *