تغییر سیاست های تولید نفت توسط اوپک پلاس

,
تغییر سیاست های تولید نفت

وزیر نفت امارات متحده عربی تنها چند هفته قبل از برگزاری نشست وزرای نفت اوپک پلاس بر آمادگی اعضای این ائتلاف برای تغییر سیاست های تولید نفت تاکید کرده است. سهیل المزروعی وزیر نفت امارات در اظهاراتی گفت: اوپک پلاس آماده است تا سیاست های تولید نفت خام را مطابق با شرایط بازار تغییر دهد زیرا ما با یک بازار غیرقابل پیش بینی روبرو هستیم.

تغییر سیاست های تولید نفت

وزرای اوپک پلاس 4 ژوئن گرد هم می آیند و در حال بررسی این موضوع هستند که آیا سیاست تولید این ائتلاف در شش ماه دوم سال 2023 تغییر خواهد کرد یا نه. بر روی کاغذ، اوپک پلاس به تصمیماتی که در آخرین نشست حضوری خود در اکتبر گرفت پایبند مانده است. اما گرچه کاهش اسمی 2 میلیون بشکه در روز سهمیه ها از نوامبر اعلام شده ولی در واقع کمتر از یک میلیون بشکه از بازار خارج شده است.

اعلام غافلگیرکننده هشت عضو اوپک پلاس در اوایل آوریل مبنی بر کاهش 1.16 میلیون بشکه ای تولید خود از ماه می تا پایان سال جاری، فشار بیشتری را بر بازار نفت وارد کرده است.

از سوی دیگر آمارهای غیررسمی نشان می دهد روسیه عملا به تعهد خود برای کاهش 500 هزار بشکه ای تولید نفت پایبند نبوده است. قیمت نفت بلافاصله پس از اعلام خبر کاهش تولید اوپک پلاس، افزایش یافت، اما از آن زمان روند کاهشی داشته است.

نمایندگان اوپک پلاس به طور خصوصی نشان داده اند که کاهش قیمت نفت با آنچه که آنها به عنوان عوامل بنیادی می‌دانند ارتباطی ندارد و ظاهرا تمایل کافی برای کاهش بیشتر تولید در داخل گروه وجود ندارد.

المزروعی می گوید: تحلیلی وجود دارد که تقاضا را توصیف می کند که به عوامل اقتصادی زیادی بستگی دارد. این یک معادله خیلی ساده برای توصیف نیست. تقاضا منعکس کننده وضعیت اقتصادی کل جهان است رکود چقدر بد است، رشد چقدر قوی است و در چه بخش هایی. ما همیشه برای رسیدن به این تعادل تصمیم می گیریم، اما این آسان نیست.

در حالی که اوپک در گزارش ماهانه بازار نفت رشد تقاضای جهانی نفت خام در سال 2023 را 2.3 میلیون بشکه در روز پیش بینی کرده است، آژانس بین المللی انرژی رشد تقاضا را برای سال جاری 2.03 میلیون بشکه در روز اعلام نموده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز پیش بینی کرده است رشد تقاضای جهانی نفت امسال به 1.57 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. تحلیلگران بانک آمریکا نیز براورد می کنند که تقاضای جهانی نفت امسال 1.2 میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *