رشد فزاینده خرید نفت ارزان قیمت روسیه توسط پالایشگاه های بزرگ چینی

خرید نفت ارزان قیمت روسیه

نفت ارزان قیمت روسیه

بر اساس اعلام منابع تجاری و داده‌های کشتیرانی، غول‌های نفتی دولتی چین و پالایشگاه‌های بزرگ خصوصی این کشور در حال افزایش بیشتر خرید نفت خام روسیه هستند که این مساله موجب قیمت نفت شده و پالایشگاه های مستقل‌ کوچک‌تر را مجبور می‌کنند به دنبال جایگزین‌های ارزان‌تری مانند نفت ایران باشند.

تقاضای بزرگ‌ترین خریداران چین که بلافاصله پس از تحریم‌های غرب علیه مسکو به دلیل حمله این کشور به اوکراین از نفت روسیه خودداری کرده بودند، پس از از سرگیری واردات پالایشگاه‌های دولتی پتروچاینا و سینوپک در ماه فوریه، اعتماد فزاینده به این تجارت را نشان می‌دهد.

به گفته تجار و داده های رهگیری کشتی شرکت های کپلر، رفینیتیو و ورتکسا، پالایشگاه های خصوصی بزرگ نفت چین از ماه مارس واردات نفت خام روسیه با تخفیف های گسترده را به طور فزاینده ای افزایش داده اند.

داده های کپلر نشان می دهد که چهار محموله هر کدام حدود 740000 بشکه از نفت خام ESPO کم گوگرد در اسکله دالیان هنگلی در ماه مارس تخلیه شد و دو محموله دیگر در آوریل وارد شد. پالایشگاه شنگونگ در ماه مارس حدود 720 هزار بشکه محموله نفت اورال و در آوریل 1 میلیون بشکه وارد کرده است.

داده های کپلر نشان می دهد پتروچاینا در ماه آوریل یک محموله نفت خام اورال به میزان یک میلیون بشکه از طریق بندر ساخته شده میانمار دریافت کرده است که با خط لوله به پالایشگاه یوننان آن متصل است.

واردات نفت اورال روسیه

آمارهای گمرکی روز جمعه نشان داد که کل واردات نفت خام روسیه از چین، از جمله خط لوله و کشتی، به رکورد 9.61 میلیون تن یا 2.26 میلیون بشکه در روز در ماه مارس افزایش یافت.

اما لی، تحلیلگر ورتکسا گفت: واردات نفت اورال روسیه از چین در مسیر شکستن رکورد ماه مارس (در ماه آوریل) قرار دارد، زیرا پالایشگاه های بیشتری شروع به استفاده از نفت خام با تخفیف روسیه می کنند. او گفت حدود 700,000 بشکه در روز از نفت اورال ممکن است در ماه آوریل به چین صادر شود که این رقم در ماه مارس 600,000 بشکه در روز بود.
علیرغم وعده مسکو برای کاهش تولید، صادرات نفت روسیه از بنادر غربی به بالاترین میزان از سال 2019 خواهد رسید.

معامله گران گفتند که تخفیف برای نفت خام اورال که در ماه ژوئیه به چین می رسد از حدود 14 دلار در هر بشکه برای واردات در ماه مارس به حدود 9 تا 10 دلار در هر بشکه نسبت به معاملات آتی برنت بر مبنای تحویل خارج از کشتی کاهش یافته است.

پالایشگاه‌های مستقل چینی کوچک‌تر، تقریباً تمام ذخایر ESPO را بین نوامبر و ژانویه، زمانی که سایرین از نفت روسیه در زمان شروع ممنوعیت اتحادیه اروپا در 5 دسامبر دوری کردند، خریداری کردند. با بازگشت خریداران بزرگ، پالایشگاه های کوچکتر حساس به قیمت به دنبال جایگزین هایی مانند گریدهای قطب شمال روسیه، نفت ایران و ونزوئلا هستند.

داده‌های کپلر نشان می‌دهد استان شاندونگ، محل استقرار بیشتر پالایشگاه های کوچک چینی، در ماه مارس رکورد 4.2 میلیون بشکه نفت خام از قطب شمال روسیه وارد کرده است، زیرا اروپا خرید این نفت را متوقف کرده است.

داده‌های گمرک چین نشان می‌دهد که واردات نفت خام از ایران و ونزوئلا در ماه مارس انجام نشده است، زیرا این محموله‌ها اغلب برای فرار از تحریم‌ها به عنوان نفت از کشورهای دیگر تغییر نام داده می‌شوند.

اما 1.07 میلیون بشکه در روز نفت خام ماه گذشته از مرکز انتقال نفت مالزی به چین ارسال شد که 64 درصد نسبت به میانگین دوره ژانویه تا فوریه افزایش داشت. داده های کپلر نشان داد که چین در ماه مارس حدود 409 هزار بشکه در روز نفت خام از ایران وارد کرده است که بیش از دو برابر حجم ژانویه است. ورتکسا تخمین بالاتری برای ماه مارس در حدود 800000 بشکه در روز دارد و انتظار دارد حجم در ماه های آینده افزایش یابد.

به گفته معامله گران، نفت ایران برای تحویل در ژوئن با تخفیف حدود 11 دلار در هر بشکه در برابر معاملات آتی برنت قیمت گذاری شده است که کمی ارزان تر از اورال است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *