پلی پروپیلن شیمیایی

پلی پروپیلن شیمیایی

پلی پروپیلن شیمیایی چیست؟ پلی پروپیلن (PP) یکی از رایج ترین ترموپلاستیک های مورد استفاده در بسیاری از محصولات جهان است. کاربردهای پلی پروپیلن طیف وسیعی از بسته بندی های پلاستیکی، قطعات پلاستیکی ماشین آلات و تجهیزات و حتی الیاف و منسوجات را شامل می شود. 

پلی پروپیلن شیمیایی

پلی پروپیلن شیمیایی یک ترموپلاستیک سفت و نیمه کریستالی است که برای اولین بار در سال 1951 پلیمریزه شد و امروزه به طور گسترده در طیف وسیعی از کاربردهای خانگی و صنعتی استفاده می شود. امروزه تقاضای جهانی برای پلی پروپیلن حدود 45 تن تخمین زده می شود و این رقم همچنان به طور تصاعدی در حال افزایش است.

پلی پروپیلن شیمیایی چیست؟

پلی پروپیلن شیمیایی، یک رزین مصنوعی که از پلیمریزاسیون پروپیلن ساخته می شود. یکی از خانواده مهم رزین های پلی الفین، پلی پروپیلن است که در بسیاری از محصولات پلاستیکی قالب گیری یا اکسترود می شود که در آنها چقرمگی، انعطاف پذیری، وزن سبک و مقاومت حرارتی مورد نیاز است. همچنین برای استفاده در منسوجات صنعتی و خانگی به الیاف ریسیده می شود. پروپیلن همچنین می تواند با اتیلن پلیمریزه شود تا یک کوپلیمر الاستیک اتیلن-پروپیلن تولید کند.

پلی پروپیلن شیمیایی چیست

موارد استفاده برای پلی پروپیلن

مقاومت در برابر خستگی و خاصیت ارتجاعی عالی ارائه می دهد. شهرت مناسبی را برای چقرمگی و دوام برای آن به ارمغان می آورد. پلی پروپیلن همچنین دارای خواص عایق بالایی است و استفاده از آن را برای پوشش پلاستیکی در کالاهای الکتریکی و کابل ها ایمن می کند. در شکل الیافی آن، کاربردهای پلی پروپیلن نه تنها برای کیف های حمل و نقل مفید است، بلکه طیف وسیع تری از محصولات دیگر از جمله طناب، ریسمان، نوار، فرش، اثاثه یا لوازم داخلی، لباس و تجهیزات کمپینگ را نیز در بر می گیرد.

خواص ضدآب پلی پروپیلن

خواص ضدآب آن باعث شده است که آن را به ویژه برای بخش دریایی موثر کند. در صنعت خودرو، پلی پروپیلن نیز به طور گسترده ای استفاده می شود، به عنوان مثال در بدنه باتری، سینی و نگهدارنده نوشیدنی، ضربه گیر، جزئیات داخلی، پانل های ابزار و تزئینات درب مورد استفاده قرار می گیرد.

پلی پروپیلن شیمیایی پزشکی

دنیای پزشکی از خواص ضد آب پلی پروپیلن شیمیایی و همچنین استحکام انعطاف پذیر، مقاومت در برابر کپک، باکتری و خوردگی شیمیایی آن قدردانی می کند. پلی پروپیلن شیمیایی می تواند در برابر روش های استریل کردن بخار مقاومت کند. برخی از کاربردهای پزشکی پلی پروپیلن شیمیایی عبارتند از:

  • سرنگ ها
  • ویال های پزشکی
  • ظروف پتری
  • ظروف قرص
  • بطری های نمونه

خواص مواد پلی پروپیلن

این ترموپلاستیک و پلیمر همه کاره به دلیل خواص بسیار انعطاف پذیر، چگالی سبک تر و توانایی انطباق با طیف وسیعی از تکنیک های ساخت، محبوب هستند. تغییرات مختلف در پلی پروپیلن باعث شده است که این ماده به عنوان “فولاد” صنعت پلاستیک شناخته شود، زیرا می توان از آن به روش های مختلفی استفاده کرد و دستکاری کرد.

انواع پلی پروپیلن

دو نوع اصلی ترموپلاستیک پلی پروپیلن وجود دارد:

هموپلیمرها
کوپلیمرها

هموپلیمر چیست؟

هموپلیمرها فقط حاوی مونومرهای پروپیلن به شکل نیمه کریستالی هستند. مصارف اصلی شامل منسوجات، بسته بندی، لوله ها، قطعات پزشکی و کاربردهای الکتریکی است.

کوپلیمرچیست؟

کوپلیمرها به کوپلیمرهای تصادفی و کوپلیمرهای بلوکی تقسیم می شوند که از پلیمریزاسیون پروپن و اتن با هم تولید می شوند. کوپلیمرها حاوی مقادیر بیشتری اتیلن هستند که منجر به افزایش خواص مطلوب در پلی پروپیلن می شود. آنها نرمتر از هموپلیمرها هستند اما مقاومت ضربه ای بهتری دارند.

پلی پروپیلن ترموپلاستیک

پلی پروپیلن می تواند هم به عنوان یک نوع پلاستیکی و هم به عنوان فیبر از ترموپلاستیک عمل کند. این اجازه می دهد تا طیف وسیعی از کاربردها افزایش یابد. می توان از آن به عنوان الیاف استفاده کرد. پلی پروپیلن شیمیایی نرم، چکش خوار و دارای نقطه ذوب نسبتاً پایینی است که استفاده از آن را در فرآیند قالب گیری تزریقی، بسیار آسان می کند. همچنین به دلیل ویسکوزیته مذاب کم، جریان خوبی دارد.

مزایای پلی پروپیلن شیمیایی

با توجه به این واقعیت که پلی پروپیلن به خوبی با فرآیند قالب گیری تزریقی سازگار است، می توان از آن برای ساخت لایه های بسیار نازک پلاستیک استفاده کرد. پلی پروپیلن حتی می تواند حرکات پیچشی تا 360 درجه را بدون گیرکردن تحمل کند و در نتیجه کوبیدن آن بسیار سخت است. تولید آن نسبتا کم هزینه و ساده است و به راحتی در کشورها و جوامع مختلف در دسترس است. از این ماده می توان محصولات بسیار زیادی را تولید کرد.

مقاومت شیمیایی پلی پروپیلن

مقاومت بالای شیمیایی و خستگی به دوام و تطبیق پذیری آن به عنوان یک ماده بسته بندی و گزینه ای برای لولاها و رویه بطری ها که توسط یک لایه نازک پلاستیکی به بطری اصلی متصل می شود، می افزاید. این می تواند تطبیق پذیری زیادی در رنگ ارائه دهد، زیرا می تواند به عنوان یک ترموپلاستیک مات یا شفاف تولید شود و در مواقعی که مقداری انتقال نور مورد نظر است مورد استفاده قرار گیرد. چگالی سبک تر آن اجازه می دهد تا در برنامه هایی استفاده شود که صرفه جویی در وزن باید در نظر گرفته شود.

ماهیت نیمه کریستالی پلی پروپیلن

پلی پروپیلن ضد آب و بسیار مقاوم در برابر جذب رطوبت است که به مزایای بسته بندی و انعطاف پذیری آن به عنوان یک ماده بسته بندی می افزاید. ماهیت نیمه کریستالی آن نیز استحکام خمشی بالایی را ارائه می دهد و آن را در برابر سایش و پارگی عمومی انعطاف پذیر می کند و برای مواردی که باید تحت فشارهای فیزیکی بالاتری قرار گیرند ایده آل است. همچنین در برابر کپک، کپک، پوسیدگی و باکتری ها مقاوم است.

معایب پلی پروپیلن

یکی از معایب کلیدی در مورد محیط زیست گسترده تر و حفظ منابع جهانی این واقعیت است که پلی پروپیلن برای بازیافت آسان مناسب نیست. وقتی می سوزد، یک تغییر شیمیایی ایجاد می کند که قابل برگشت نیست. اگر بخواهید پلی پروپیلنی را که قبلاً ذوب شده و تشکیل شده است دوباره گرم کنید، به جای اینکه برای بار دوم مایع شود، به سادگی می سوزد. سایر روش‌های بازیافت یا تهویه مجدد باید در نظر گرفته شوند، با هزینه قابل توجهی بالاتر.

نقطه ذوب پایین همچنین به این معنی است که پلی پروپیلن بسیار قابل اشتعال است و توانایی آن در تحمل دماهای بالاتر محدود است و همچنین مستعد تخریب و اکسیداسیون UV است. در نهایت، در حالی که روکش براق پلی پروپیلن آن را از نظر زیبایی شناسی و کار با آن آسان می کند، دقیقا همین ویژگی باعث می شود که چسبیدن به سطوح و مواد دیگر مانند رنگ ها و چسب ها نیز سخت تر شود. هنگام استفاده از پلی پروپیلن برای ایجاد اتصال یا لولا، روش‌های پیوند جایگزین، مانند جوشکاری باید معرفی شوند.

آیا پلی پروپیلن سمی است؟

پلی پروپیلن عموماً برای استفاده ایمن در نظر گرفته می شود، اما همچنان باید مراقب استفاده بیشتر از پلاستیک باشید. ثابت شده است که مواد شیمیایی موجود در محصولات پلاستیکی در ایجاد برخی سرطان ها نقش دارند. در حالی که اجتناب از تمام محصولات پلاستیکی تقریبا غیرممکن است، می توانید تا حد امکان از پلاستیک کمتری استفاده کنید. اگر باردار هستید این امر به ویژه مهم است. مهم ترین مکان برای از بین بردن پلاستیک، نگهداری و آماده سازی مواد غذایی شماست.

به خاطر داشته باشید که اگر نماد بازیافت را با عدد هفت روی پلاستیک خود مشاهده کردید، ممکن است حاوی BPA باشد. اگر پلاستیک های شماره هفت فاقد BPA باشند، با علامت اختصاری PLA یا نماد برگ نیز مهر می زنند. مطالعات دیگر نشان می دهد که BPA بر رشد مغز نوزاد شما در دوران بارداری تاثیر می گذارد. زنان بارداری که ادرار آنها سطوح بالایی از BPA را نشان می دهد، بیشتر احتمال دارد که دخترانی با اضطراب، بیش فعالی و افسردگی داشته باشند.

آیا پلی پروپیلن ایمن است؟

در حالی که برخی از مواد شیمیایی بالقوه سمی در ساخت پلی پروپیلن استفاده می شود، به طور کلی به عنوان یک محصول نهایی ایمن در نظر گرفته می شود و معمولاً در بسته بندی های پلاستیکی که شامل محصولات غذایی و نوشیدنی و لوازم پزشکی است استفاده می شود. در حالی که پلی پروپیلن شیمیایی بسیار دوستدار محیط زیست در نظر گرفته نمی شود، به دلیل مشکلاتی که در فرآیند بازیافت وجود دارد، اقلام ساخته شده از پلی پروپیلن را می توان با خیال راحت مجددا استفاده کرد و به اندازه کافی قوی است که در برابر سایش و پارگی معمولی برای چندین مصارف مقاومت کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *