بازار مونومر استایرن چین و اروپا

بازار مونومر استایرن

بازار مونومر استایرن: نگاهی به تغییرات در چین، اروپا

سال گذشته، ظرفیت مونومر استایرن چین (SM) برای اولین بار از ظرفیت مشتق شده خود فراتر رفت. در نتیجه این تولید عظیم، واردات مونومر استایرن آن سقوط کرده است. این تحولات چه تاثیری بر بازار جهانی دارد؟

چین بزرگترین بازار استایرن است که تقریباً یک سوم تقاضای جهانی SM را به خود اختصاص می دهد. تا همین اواخر، این کشور یک واردکننده خالص مونومر استایرن بود، زیرا ظرفیت مشتقات آن از ظرفیت تولید بیشتر بود. اما این کشور 9 میلیون تن ظرفیت SM را از سال 2022 تا 2027 اضافه خواهد کرد که تنها در سال 2023 به 3.5 میلیون تن خواهد رسید. تقریباً تمام ظرفیت های جهانی اضافه شده در SM در چین است.

از آنجایی که رشد ظرفیت تولید استایرن چین بیشتر از افزایش بخش مشتقات آن است، نرخ های عملیاتی این کشور کاهش خواهد یافت و برخی از کارخانه ها تعطیل خواهند شد. آرگوس تخمین می‌زند که از سال 2021، میانگین نرخ بهره‌برداری در چین از 70 درصد به 64 درصد کاهش یافته است و در سال 2023، 10 درصد کاهش یافته است. با این حال، برخی از کارخانه‌های جدید به‌عنوان «ظرفیت جایگزین» برای کارخانه‌های قدیمی‌تر عمل می‌کنند که مقرون به صرفه نیستند. تعطیلی باید نرخ های عملیاتی را در سال های آینده احیا کند. باید دید که اگر این ظرفیت ها منطقی شود و چین بتواند به یک صادرکننده ساختاری SM تبدیل شود، چه تاثیری بر بازار جهانی خواهد داشت؟

مونومر استایرن چین و ظرفیت مشتق مونومر استایرن

مونومر استایرن چین و ظرفیت مشتق مونومر استایرن

تامین کنندگان قدیمی مونومر استایرن چین مجبور به فروش در جای دیگری هستند. چین بزرگترین واردکننده مونومر استایرن در جهان بود که بیشترین عرضه را از عربستان سعودی که نیمی از کل واردات را به خود اختصاص داده بود، تامین می کرد و تایوان و ژاپن نیز دیگر تامین کنندگان مهم چین به شمار می روند. بزرگترین بازار جایگزین برای این صادرکنندگان هند است. محموله های عربستان سعودی نیز به اروپا سرازیر می شوند که با هزینه های بالاتر بر تولیدکنندگان داخلی فشار وارد می کند.

محموله های عربستان سعودی با محموله های آمریکا در اروپا رقابت می کنند. تنها طی سه سال، صادرات ایالات متحده به اعضای اتحادیه اروپا بیش از نیمی از 525000 تن در سال 2019 به 220000 تن در سال 2022 کاهش یافت. عرضه در سال 2022 با تحریم های اتحادیه اروپا از بازار خارج شد. با این حال، ایالات متحده احتمالاً به دلیل زمان کوتاه تر سفر، صادرکننده ترجیحی در بازارهای اروپایی باقی خواهد ماند. تولید غیرقابل اعتماد و پرهزینه بنزن در ایالات متحده نیز یکی از دلایل کاهش صادرات SM ایالات متحده بوده است.

واردات مونومر استایرن چین

واردات مونومر استایرن چین

اروپای غربی از سال 2020 به یک واردکننده خالص مونومر استایرن (SM) تبدیل شد. رشد اروپا توسط مقررات زیست محیطی در مورد پلی استایرن (PS) و پلی استایرن منبسط شده (EPS) محدود شده است. تولیدکنندگان نمی توانند با کارخانه های چینی در مقیاس بزرگ رقابت کنند و برخی خطوط PS و EPS را تعطیل می کنند.

INEOS تولید PS خود را در Wingles متوقف کرده و منابع استایرن خود را به سمت تولید انبوه ABS هدایت کرده است. Synthos تولید 100000 تن EPS خود را در فرانسه خاتمه داد و Trinseo اعلام کرد که تاسیسات 280000 تنی SM خود در بولن آلمان را تعطیل خواهد کرد. علاوه بر این، بسیاری از تولیدکنندگان اروپایی بسته به شرایط بازار بین بیکار و عملیاتی در نوسان هستند. با این حال، چین تمام تولیدات داخلی اروپا را جایگزین نخواهد کرد. آرگوس پیش بینی می کند که تولید مونومر استایرن آن تا سال 2028 از 35 میلیون تن عبور کند و تولید اروپا از 4.3 میلیون تن در سال 2022 به 3.7 میلیون تن در سال 2028 کاهش یابد.

به طور سنتی اروپا صادرکننده خالص مشتقات استایرن بوده است، در سال های اخیر به ویژه پس از همه گیری، صادرات کلی مشتقات استایرن اروپا نیز رو به کاهش است. مجموع صادرات ماهانه از 110000 تن در آوریل 2021 به حدود 20000 تن تا آوریل 2023 کاهش یافته است. این ممکن است یک شاخص کلیدی از کاهش مداوم صنعت استایرن اروپا باشد.

واردات خالص مونومر استایرن براساس منطقه

واردات خالص مونومر استایرن براساس منطقه

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *