چین واردات نفت از ایران را کاهش داد

چین واردات نفت از ایران را کاهش داد

واردات نفت از ایران

برخی داده های منتشر شده نشان می دهد واردات نفت خام روسیه به چین باعث کاهش خرید نفت خام این کشور از ایران شده است.

داده های شرکت کشتیرانی Xclusiv حاکی است تمایل بیشتر چین برای نفت ارزان قیمت روسیه موجب شده است تا پکن محموله های نفتی کمتری را از ایران خریداری کند. البته این شرکت کشتیرانی اوایل ماه جاری اعلام کرده بود که تقاضا برای همه نوع نفت خام از سوی پالایشگاه های چینی رو به کاهش است زیرا برخی از پالایشگاه ها وارد تعمیرات برنامه ریزی خواهند شد.

در همین حال رویترز پیشتر گزارش داده بود که پالایشگاه های چینی اکنون با همتایان هندی برای نفت خام روسیه رقابت می کنند. این گزارش به نقل از منابع ناشناس گفته است که هند و چین مشتاق هستند تا حد امکان نفت خام روسیه را برای ماه آینده خرید کنند و این مساله موجب شده تا قیمت نفت روسیه بالاتر برود.

پالایشگاه های هندی ریلاینس و نایارا پیش از این موفق شده بودند تا حداقل 5 محموله از مجموع 33 محموله ارائه شده برای تحویل در ماه اوریل را خریداری کنند.

رویترز مدعی است که بیشتر نفت خام روسیه زیر سقف قیمت تعیین شده توسط گروه 7 و اتحادیه اروپا معامله می شود. با این حال نمودار قیمت نفت اسپوی روسیه نشان می دهد این نفت خام حداقل یک سال است که در قیمت کمتر از 60 دلار معامله نشده است. آخرین قیمت آن تا روز چهارشنبه 71.61 دلار در هر بشکه بود.

در گزارش اولیه ماه جاری، رویترز به داده‌های ردیابی محموله اشاره کرد که نشان می‌دهد واردات نفت خام روسیه از چین می‌تواند در این ماه به رکورد جدیدی برسد. آمارهای کپلر و ورتکسا نشان می دهد پالایشگاه‌های چینی قرار است حدود 43 میلیون بشکه نفت خام روسیه را در این ماه وارد کنند که 20 میلیون بشکه از آن نفت اسپو خواهد بود.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *