افزایش صادرات محصولات پالایشی چین در ماه می

افزایش صادرات محصولات پالایشی چین در ماه می

پیش بینی می شود به دنبال صدور سهمیه‌های صادراتی جدید از سوی دولت چین، میزان صادرات بنزین، دیزل و سوخت جت چین در ماه جاری افزایش ‌یابد، اگرچه تعداد محموله‌های دیزل کمتر خواهد بود.

وزارت بازرگانی چین این هفته (هفته سوم می) سهمیه‌های جدیدی را به ارزش 73 میلیون بشکه (9 میلیون تن) منتشر کرد که کمتر از 80 میلیون بشکه‌ای بود که انتظار می‌رفت، اما ذخیره‌سازی همچنان 85 میلیون بشکه بالاتر از سال گذشته است.

با اینکه حاشیه‌های سود پالایشگاهی داخلی برای بنزین و گازوئیل در حال ضعیف شدن هستند و انگیزه تجاری کمتری برای صادرات وجود دارد، تعیین زمان عرضه به‌ویژه برای شرکت‌های چینی غیرقابل پیش بینی است.

حاشیه سود صادرات که کم هزینه‌ترین منبع تامین در بازار داخلی علاوه بر حمل‌و‌نقل و منهای قیمت محموله سنگاپور است، عمیقا منفی گزارش شده است. حاشیه سود بنزین آسیا تحت فشار پیش‌بینی‌ها از افزایش عرضه چین و همچنین کاهش تقاضا در اندونزی قرار گرفته است. شرکت دولتی پرتامینای اندونزی با افت بیش از حد تقاضای داخلی، برخی از محموله‌های مدت دار خود را از ماه می به ژوئن به تعویق انداخت.

حاشیه سود بنزین سنگاپور در 9 می به زیر 7 دلار در هر بشکه رسید که کمترین میزان در سال جاری بود. حاشیه‌های سود نفتای آسیایی نیز در پی افزایش عرضه‌ از روسیه، کاهش اشتهای خرید و توقف تولید کراکرهای نفتای منطقه‌ای به دلیل انجام تعمیرات و نگهداری به پایین‌ترین حد چهار ماهه خود رسید. انتظار می‌رود واردات نفتای روسی در آسیا و اقیانوسیه در ماه جاری به 350000 بشکه در روز برسد که بالاترین میزان در سه سال اخیر است.

با این حال، صادرات گازوئیل، بنزین و سوخت جت چین در این ماه به‌ترتیب 110، 300 و 270 هزار بشکه در روز بود که در مجموع، 680.000 بشکه در روز گزارش شد که بیشتر از 630.000 بشکه ثبت شده در آوریل بود.

به گفته فعالان بازار، صادرات بنزین به خارج از کشور به علت انجام تعهدات عرضه و حمایت از قیمت‌های داخلی تحت فشار است. داده‌های موتور جستجوی چینی بایدو نشان می‌دهد که سفرهای داخلی از تعطیلات رسمی اول ماه می به شدت کاهش یافته است. شرکت دولتی سینوکم دو محموله بنزین بارگیری در ماه می را فروخت و محموله دیگری در این هفته از پالایشگاه 240000 بشکه‌ای خود در کوانژو عرضه کرد.

به گفته یکی از مقامات این شرکت، وزارت بازرگانی سهمیه‌های صادراتی سینوکم را با هدف کمک به این شرکت در جذب تولید پالایشگاه‌های شاندونگ که در ادغام با شرکت دولتی کم چاینا (ChemChina) جذب کرده است، افزایش داد.

سینوکم 23.4 میلیون بشکه سهمیه صادراتی دریافت کرد که این رقم در دو دسته اول سهمیه‌های سال گذشته 15.5 میلیون بشکه بود. انتظار می‌رود صادرات گازوئیل در ماه می 30000 بشکه در روز کاهش یابد.

پالایشگاه‌ها با توجه به ذخایر نسبتاً پایین که بخش عمده‌ای از آن در استان‌های مصرف‌کننده به‌جای تولید کننده در جنوب و شرق چین نگهداری می‌شود، برای افزایش صادرات تحت فشار هستند.

افزایش تقاضای دیزل داخلی ازسوی شرکت‌های نفتی و چشم انداز کمبود نیروگاه آبی در غرب چین، تولیدکنندگان را مجبور به سوزاندن دیزل برای تولید برق کرده است. سینوکم حدود 596000 بشکه دیزل از شرکت تجاری ویتول برای تحویل در اواسط ماه می خریداری کرد.

آربیتراژ عمیق منفی حتی ممکن است آنها را به واردات بیشتر تشویق کند. سینوپک در هفته منتهی به 21 می حدود 510 هزار بشکه بنزین و 450 هزار بشکه گازوئیل از پالایشگاه 800 هزار بشکه‌ای ZPC رونگ شنگ خریداری کرد اما مصرف دیزل در جنوب و شرق چین کمتر از حد انتظار است. چین در نیمه راه فصل ساخت‌و‌ساز بهاری خود قرار دارد اما آب و هوای نامناسب تکمیل پروژه‌ها را با مشکل مواجه کرده است و ازطرفی، آغاز ممنوعیت سالانه ماهیگیری تابستانی در آبهای ساحلی تقاضای بنزین مورد نیاز برای سوخت کشتی‌ها را به حداقل رسانده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *