ادامه روند صعودی واردات نفت خام چین در ماه دسامبر

,
ادامه روند صعودی واردات نفت خام چین در ماه دسامبر

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

ادامه روند صعودی واردات نفت خام چین در ماه دسامبر: سیگنال مثبت به بازار

در شرایطی که سهمیه‌های صادراتی فرآورده‌ های نفتی چین موجب تحریک منافع خرید پالایشگاه‌های بزرگ شده است، واردات نفت خام این کشور در ماه دسامبر همچنان بالا بوده است.

بر اساس داده‌های منتشر شده اداره کل گمرک چین، در مقایسه با واردات 11.37 میلیون بشکه در ماه نوامبر، واردات نفت خام کاهش 11.32 میلیونی در ماه دسامبر داشته است. این در حالی است که واردات نفت چین در ماه نوامبر به بالاترین سطح در ده ماه نخست 2022 رسیده بود. ولی واردات ماه دسامبر نسبت به مابقی سال گذشته همچنان بالا بوده است؛ یعنی 4.2 درصد بیشتر از واردات ماه دسامبر سال 2021.

به گزارش بازار نفت و گاز میانگین واردات نفت خام در سال 2022 حدوداً 10.17 میلیون بشکه در روز بوده است که در مقایسه دوره مشابه آن در سال 2021 میلادی، 0.9 درصد کاهش داشته است. با صدور سهمیه صادراتی 122 میلیون بشکه‌ای برای سه ماهه چهارم، خرید نفت‌ خام پالایشگاه‌ها در ماه سپتامبر و اکتبر هم تقویت شد. غول‌های پالایشگاهی مانند رونگ شنگ که سهمیه وارداتی 9 میلیون بشکه‌ای به آنها داده شده بود، شش محموله بزرگ نفت خام را خریداری کردند که در ماه دسامبر تحویل داده شد.

همزمان با خرید شرکت‌ های دولتی از پالایشگاه‌های مستقل شاندونگ، این پالایشگاه‌ها خریدهای خود را افزایش دادند. پالایشگاه‌های مستقل در شاندونگ سومین محموله از سهمیه واردات و دیگر سهمیه‌های وارداتی نفت خام سال 2023 را قبلا در ماه اکتبر دریافت کردند. همچنین دولت، پالایشگاه‌ها را تشویق کرده بود تا این سهمیه‌ها را تا آخر سال 2022 تمام کنند که این مساله باعث افزایش تقاضای خرید نفت خام شد.

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *