کاهش قیمت نفت تحت تاثیر تحولات اقتصادی چین

, ,
کاهش قیمت نفت تحت تاثیر تحولات اقتصادی چین

تحولات اقتصادی چین

قیمت نفت در آغاز معاملات روز دوشنبه در بازارهای آسیایی با کاهش روبرو شد که علت اصلی آن تعدیل رشد اقتصادی هدف گذاری شده چین برای سال ۲۰۲۳ میلادی است.

در حالی که بازارهای بین المللی انتظار داشتند کنگره ملی خلق چین در نشست روز یکشنبه خود رشد اقتصادی ۵.۵ درصدی را برای سال جاری هدف گذاری کند ولی این رقم ۵ درصد اعلام شده است. چین دومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان به شمار می رود.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۵۰ سنت کاهش به ۸۵.۳۳ دلار رسید و هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با ۴۶ سنت کاهش ۷۹.۲۲ دلار معامله شده است.

چین سال گذشته چین هدف رشد اقتصادی ۵.۵ درصدی را تعیین کرده بود و منابع آگاه نیز پیش از این به رویترز گفته بودند که احتمالا رشد ۶ درصدی برای سال ۲۰۲۳ تعیین خواهد شد.

لی کی کیانگ نخست وزیر چین در اظهاراتی گفت، بنیاد رشد باثبات در چین باید تقویت شود زیرا تقاضای ناکافی همچنان یک مشکل و چالش بزرگ در اقتصاد چین به شمار می رود و انتظارات درباره سرمایه گذاران و کسب و کارهای خصوصی همچنان بی ثبات است.

عامل دیگری که فشار زیادی روی قیمت نفت وارد کرده است، نگرانی ها درباره افزایش بیشتر نرخ بهره توسط بانکهای مرکزی جهان برای مقابله با تورم است.

حروم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا قرار است سه شنبه در کنگره شهادت دهد و احتمالا در این نشست بار دیگر بر لزوم افزایش نرخ بهره تاکید خواهد کرد، اقدامی که می تواند بر فعالیت های اقتصادی و در نتیجه تقاضای انرژی موثر باشد.

کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا نیز اخیرا پیش بینی کرده است که این بانک در نشست ماه جاری خود نرخ بهره را افزایش خواهد داد.| اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *