گلدمن ساکس پیش بینی خود از رشد اقتصادی چین را کاهش داد

,
گلدمن ساکس پیش بینی خود از رشد اقتصادی چین را کاهش داد

گلدمن ساکس آخرین بانک وال استریت است که پیش‌بینی رشد اقتصادی چین را کاهش داده است زیرا دومین اقتصاد بزرگ جهان در بازگشایی پس از بحران کرونا شتاب خود را از دست داده است. این بانک سرمایه‌گذاری با اشاره به آشفتگی‌های پیش‌روی اقتصاد چین، پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی کل سال 2023 خود را از 6 درصد به 5.4 درصد کاهش داده است.

با استناد به داده‌های اقتصادی و همچنین فشار فزاینده بر بازار املاک نمی‌توان به بهبود بازار چین پس از اقدامات سختگیرانه قرنطینه کووید-19 امیدوار بود. اگرچه این بانک محرک‌های بیشتری را در آینده پیش بینی می کند، اما معتقد است این اقدامات برای غلبه بر مشکلات بزرگتر پیش‌ رو کافی نخواهد بود.

اقتصاددانان به رهبری اقتصاددان ارشد چین، هوی شان، گفتند “با ادامه چالش‌های بازار املاک، بدبینی فراگیر در میان مصرف‌کنندگان و کارآفرینان موج می‌زند و تنها با کاهش سیاست‌های غیر همسو با رشد اقتصادی می‌توان پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی واقعی 2023 را کاهش داد”. آخرین ویرایش گلدمن ساکس پس از شرکت‌هایی مانند UBS، بانک امریکا و چی پی مورگان ارائه شد که همگی برآوردهای تولید ناخالص داخلی سالانه چین را کاهش داده اند.

اقتصاددانان گلدمن ساکس با بیان اینکه مسائل زیادی پیش‌روی اقتصاد کلان کشور است، گفتند “با افت سریع رونق بازار پس از بازگشایی، چالش‌های میان‌ مدت مانند جمعیت‌ شناسی، رکود چند ساله املاک، بدهی دولت محلی و تنش‌های ژئوپلیتیکی ممکن است چشم‌انداز رشد چین را تحت تاثیر قرار دهند”.

این کشور همچنین شاهد ضعف بیشتر یوان در برابر دلار آمریکا به دلیل تفاوت‌های نرخ با بانک خلق چین (PBoC) است که انتظار می‌رود برخلاف فدرال رزرو که به افزایش بیشتر نرخ‌ها در آینده اشاره می‌کند، نرخ بهره خود را کاهش دهد.

UBS همچنین شاهد تداوم تضعیف اقتصاد چین در آینده، به‌ ویژه با تمرکز بر سه ماهه دوم سال است. وانگ تائو، اقتصاددان ارشد بانک سرمایه‌گذاری UBS در چین، گفت “رشد متوالی سه ماهه دوم ممکن است به 1 تا 2 درصد در سه ماهه سالانه کاهش یابد.

همچنین عدم قطعیت در بخش املاک ریسک مهمی است که چشم‌انداز رشد اقتصادی را کند می‌کند”. او همچنین عقب رفت پیش‌بینی‌ها را ناشی از عدم قطعیت در بازار املاک، حمایت از سیاست‌های پیش‌رو و همچنین تضعیف تقاضای خارجی دانست.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: cnbc

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *