تامین نیمی از ظرفیت برق چین از سوخت‌های غیرفسیلی

تامین نیمی از ظرفیت برق چین از سوخت‌های غیرفسیلی

خبرگزاری دولتی چین، شین‌هوا، گزارش داد چین زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده به هدف خود برای دستیابی به ظرفیت برق نصب‌شده در سوخت‌های غیرفسیلی دست یافته است، به‌طوری‌که اکنون 50.9 درصد از ظرفیت برق آن از منابع سوخت غیرفسیلی تامین می‌شود.

در سال 2021، مقامات چینی پیش‌بینی کردند که با گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال 2025، از ظرفیت نصب شده در سوخت فسیلی پیشی می‌گیرند.
چین ازنظر هزینه‌های انرژی تجدیدپذیر در سطح جهان بی همتا است و در افزایش ظرفیت انرژی خورشیدی و بادی خود سرمایه گذاری می‌کند. تولید برق بادی و خورشیدی چین در سال‌های اخیر تقریباً برابر با مصرف برق خانگی بوده است اما سهم نسبتاً کم تقاضای خانوارها در مصرف کلی برق به این معنی است که چین همچنان به سوخت‌های فسیلی زیادی نیاز دارد.

براساس داده‌های NEA، تولید برق بادی و خورشیدی چین در سال 2022 با 21 درصد رشد به 1190 تراوات در ساعت رسید اما تقاضای برق خانگی در همین سال با در خانه ماندن مردم به دلیل قرنطینه کوویدد 14 درصد افزایش داشت و به 1340 تراوات ساعت رسید.

بلومبرگ، علیرغم افزایش نیروگاه های بادی و خورشیدی و تولید برق چین، سهم صنعت چین از کل تقاضای برق را حدود 60 درصد ثبت کرد. از سوی دیگر، تقاضای بخش خانگی تنها 17 درصد از مصرف برق در سال 2020 را تشکیل می‌داد.

داده های BNEF اوایل سال جاری نشان داد سال گذشته، از آنجایی که سرمایه گذاری جهانی در انتقال انرژی با کربن پایین به 1.1 تریلیون دلار و برابر با سرمایه گذاری در تامین سوخت فسیلی بود، چین با 546 میلیارد دلار معادل نیمی از کل سرمایه گذاری جهانی، پیشروترین کشور برای جذب سرمایه گذاری در انتقال انرژی بود.
دومین سرمایه گذاری بزرگ انرژی کربن پایین در ایالات متحده بود که با 141 میلیارد دلار در رتبه دوم قرار داشت، درحالی‌که تمام این سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا در سال 2022 به 180 میلیارد دلار رسید.

چین همچنین با تسلط بر زنجیره تامین و سرمایه‌گذاری‌های تولید در انرژی پاک، 91 درصد از سرمایه‌گذاری‌های تولیدی در سال 2022 را به خود اختصاص داد.
به گفته آنتونیو جونز، رئیس کمیته پژوهش‌های تجاری و زنجیره تامین “چین ازلحاظ تنوع زنجیره تامین، تغییر چندانی نداشته است. چین بیشترین سرمایه گذاری را در ایجاد زنجیره تامین انرژی پاک خود انجام می‌دهد و باید دید که آیا دیگر مناطق می توانند سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهند یا خیر”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *