امیدواری نسبت به بهبود تقاضای چین قیمت نفت را افزایش داد

چشم انداز تقاضای انرژی چین

چشم انداز تقاضای انرژی چین

به گزارش بازار نفت و گاز قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه در شرایطی به روند صعودی روز گذشته اش ادامه داد که چشم انداز تقاضای انرژی چین تحت تاثیر لغو محدودیت های کرونایی بهبود یافته است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۵۲ سنت افزایش به ۸۶.۴۴ دلار رسیده و هر بشکه نفت سبک وست تگزاس آمریکا نیز با ۵۵ سنت افزایش ۸۰.۷۳ دلار معامله شده است. قیمت نفت برنت روز سه شنبه ۱.۷ درصد و قیمت نفت آمریکا نیز ۰.۴ درصد افزایش یافته بود.

گرچه آمارهای رسمی نشان می دهد تولید ناخالص داخلی چین در سال ۲۰۲۲ به ۳ درصد رسیده و این بدترین عملکرد اقتصادی این کشور از سال ۱۹۷۶ به شمار می رود ولی به نظر می رسد اوضاع اقتصادی این کشور پس از لغو محدودیت های کرونایی بهبود خواهد یافت.

بازگشایی اقتصاد چین دومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان پس از پایان محدودیت های کرونایی موجب بهبود چشم انداز تقاضای انرژی این کشور در سال جاری میلادی شده است. وزارت صنعت و اطلاعات چین پیش بینی کرده است تولیدات صنعتی این کشور امسال نسبت به سال قبل ۳.۶ درصد افزایش خواهد یافت.

سازمان اوپک نیز در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است تقاضای نفت چین امسال با رشد ۵۱۰ هزار بشکه در روز روبرو خواهد شد. تقاضای نفت چین در سال ۲۰۲۲ برای نخستین بار طی سال های گذشته با کاهش روبرو شده است.

جدول قیمت های جهانی

از سوی دیگر بازار نفت خود را برای کاهش عرضه و تولید روسیه به خاطر تحریم های غرب آماده کرده است. این در شرایطی است که گروه هفت سقف قیمتی خاصی را برای خرید نفت روسیه تعیین کرده و اتحادیه اروپا نیز قصد دارد تحریم های بیشتری را علیه مسکو اعمال کند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد تحریم های آتی اتحادیه اروپا علیه واردات فرآورده های نفتی روسیه از ۵ فوریه می تواند مخرب تر از تحریم های قبلی علیه واردات نفت خام این کشور باشد که در دسامبر ۲۰۲۲ اعمال شد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز در گزارشی اعلام کرده است تولید نفت شیل در ماه فوریه با ۷۷۳۰۰ بشکه افزایش به بیش از ۹.۳۸ میلیون بشکه در روز خواهد رسید‌.

منبع:سبدگردان مانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *