روسیه بزرگترین تامین کننده نفت خام چین شد

,
روسیه بزرگترین تامین کننده نفت خام چین شد

آمارهای رسمی دولت چین نشان می دهد روسیه همچنان بزرگترین تامین کننده نفت خام چین در ماه جولای باقی مانده است، آن هم در شرایطی که تخفیف قیمتی محموله های نفتی روسیه کاهش یافته و تقاضای داخلی برای سوخت با افزایش روبرو شده است.

بر اساس داده های اداره کل گمرک چین، واردات از روسیه در ماه جولای 13 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت و به 8.06 میلیون تن در ژوئیه یا 1.9 میلیون بشکه در روز رسید.

در هفت ماه نخست 2023 میلادی نیز واردات نفت چین از روسیه با 25 درصد افزایش نسبت به سال قبل به 60.66 میلیون تن رسید. صادرات عربستان سعودی با 5.65 میلیون تن، 14 درصد نسبت به سال گذشته و 31 درصد نسبت به ژوئن کاهش یافته است.

انتظار می‌رفت صادرات عربستان به پالایشگاه‌های آسیایی در ماه ژوئیه کاهش یابد، زیرا ریاض قیمت فروش رسمی نفت خام سبک عرب سبک خود را در ماه جولای به خریداران آسیایی به بالاترین حد در شش ماه اخیر رساند. عربستان سعودی همچنین برنامه های خود را برای کاهش بیشتر تولید در ماه جولای اعلام کرد و تولید را از 9.96 میلیون بشکه در روز در ژوئن به 9 میلیون بشکه در روز کاهش داد.

بزرگترین تامین کنندگان نفت چین در ماه جولای 2023

بزرگترین تامین کنندگان نفت چین در ماه جولای 2023

همچنین انتظار می رفت تقاضای داخلی قوی در روسیه منجر به کاهش کلی صادرات این کشور شود. برآورد می‌شود که محموله‌ها از بنادر غرب روسیه در ماه ژوئیه 18 درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشته باشد که منعکس‌کننده تقاضای پالایشگاه های داخلی است.

پالایشگاه های چینی از تاجران واسطه برای رسیدگی به حمل و نقل و بیمه نفت خام روسیه استفاده می کنند تا از نقض تحریم های غرب جلوگیری کنند. محموله های آنگولا با 27 درصد رشد نسبت به ماه قبل به 574581 بشکه در روز در ماه جولای رسید.

در ادامه روند ماه قبل، صادرات ایالات متحده به چین به رغم تنش های ژئوپلیتیکی نسبت به سال گذشته پنج برابر شد، زیرا تولید نفت ایالات متحده در بحبوحه کاهش عرضه اوپک پلاس همچنان به رشد خود ادامه می دهد. محموله‌های نفت خام آمریکا به چین در ماه جولای به ۱۶۱۲۷۵ بشکه در روز رسید.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *