افزایش تولید نفت و گاز طبیعی چین در سه ماه نخست 2023

افزایش تولید نفت و گاز طبیعی چین در سه ماه نخست 2023

افزایش تولید نفت و گاز طبیعی فراساحلی چین در سه ماه نخست 2023

خبرگزاری دولتی شین‌هوا (Xinhua) از افزایش 3.8 و 6.5 درصدی تولید نفت خام و گاز طبیعی فراساحلی چین درسه ماهه نخست 2023 خبر داده است.

این افزایش بخشی از رشد گسترده‌تر اقتصاد دریایی این کشور بود که در سه ماهه اول 5.1 درصد رشد داشت و بیش از 8 درصد از تولید ناخالص داخلی چین در آن دوره را شامل می‌شد.

چین در افزایش تولید داخلی نفت و گاز طبیعی خود فعال بوده تا وابستگی شدید خود به واردات را کاهش دهد. باوجود این تلاش‌ها، واردات همچنان برای اقتصاد حیاتی است و بخش اعظمی از کل مصرف را تشکیل می‌دهد.

انتظار می‌رود امسال واردات نفت خام این کشور با بازگشایی پس از قرنطینه‌های کووید به رکورد بالایی برسد. براساس نظرسنجی رویترز از تحلیلگران وود‌مکنزی و انرژی اسپکتس، واردات نفت چین در سال جاری می‌تواند به 11.8 میلیون بشکه در روز برسد.

تحلیلگران وودمکنزی پیش بینی می‌کنند تقاضای نفت چین در سال جاری تا 1 میلیون بشکه در روز افزایش یابد که منجر به رشد روزانه 2.6 میلیون بشکه‌ای در مصرف جهانی نفت می‌شود.

در یک سناریوی رشد بالا، بزرگترین واردکننده نفت خام جهان می‌تواند تقاضای نفت را به 1.4 میلیون بشکه در روز در سال یا حدود 400 هزار بشکه در روز بیشتر از حجم پایه افزایش داده و قیمت نفت را بین 3 تا 5 دلار دیگر در هر بشکه بالا ببرد.

دو ماه گذشته واردات چین به 12.3 میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین سطح در سه سال گذشته بود. داده های گمرک افزایش واردات نفت خام چین در سه ماهه اول نسبت به مدت مشابه سال 2022 را 6.7 درصد گزارش دادند.

با این انتظار که جهش‌های اقتصادی قوی با بازگشت دوباره چین پس از کووید، تقاضا برای سوخت را افزایش می‌دهد؛ چین عامل کلیدی است که غول‌های نفتی در تصمیم‌گیری‌های تجاری باید به آن توجه کنند. با این حال، جهش اقتصادی آنطور که بسیاری انتظار داشتند خوب پیش نرفت و طبق آخرین آمارهای PMI، بخش تولید کشور همچنان دچار افت در فعالیت است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: Xinhua

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *