ذخایر نفت چین با کندی صادرات افزایش یافت

,
ذخایر نفت چین با کندی صادرات افزایش یافت

تقاضای نفت چین در ماه آوریل به رشد خود ادامه داد، اما داده‌ها خبر از افزایش ذخایر می‌دهند. تقاضای نفت چین که مجموع تولید پالایشگاه و واردات خالص را شامل می‌شود، در آوریل به بالاترین حد خود یعنی 17.3 میلیون بشکه در روز رسید (نمودار را ببینید).

تقاضای نفت چین

عرضه نفت خام در این مدت کاهش یافت اما واردات خالص محصولات با افت صادرات سوخت حمل‌و‌نقل و همچنین تحویل خوراک پتروشیمی افزایش یافت. شرکت‌های نفتی واردات 10.4 میلیون بشکه‌ای نفت خام در آوریل را در ماه مارس به 12.3 میلیون بشکه در روز کاهش دادند.

واردات روسیه از 2.3 میلیون بشکه در روز به‌شدت به 1.8 میلیون بشکه در روز سقوط کرد. علاوه براین، 1.1 میلیون بشکه در روز از ظرفیت نفت خام در آوریل به‌دلیل انجام تعمیر و نگهداری از خط تولید خارج شد.

تقاضا یک عامل مهم ذاتی در افزایش رقابت هند برای گرید سبک شیرین ESPO است که تاکنون یکی از گزینه‌های اصلی پالایشگاه مستقل شاندونگ بوده است. در بررسی‌های آرگوس مشخص شد روزانه 440.000 بشکه ESPO در آوریل از بندر کوزمینو در شرق روسیه به مقصد هند بارگیری شده است. پالایشگاه‌های مستقل به‌جای آن به نفت سبک ایران روی آوردند که در بازار نقدی چین با 4.60 دلار کمتر از ESPO با تخفیف 11.66 دلاری در هر بشکه به Ice برنت معامله شد.

آرگوس حجم معاملات نفت خام در ماه جاری را یا 150.000 بشکه ریزش 14.7 میلیون بشکه در روز اعلام کرد درحالی‌که داده‌های شرکت تحلیل نفتی ورتکسا این رقم را با رشد 12 میلیون بشکه در روز افزایش دانست. این تناقض احتمالا به کاهش چشمگیر ارزش سهام آوریل منجر می‌شود. سرکوب واردات قیر رقیق شده نیز باعث افزایش ذخایر قیر در این ماه خواهد شد.

قیر رقیق شده، به‌عنوان یک محصول پالایشی طبقه‌بندی می‌شود که به پالایشگاه‌های مستقل امکان دور زدن سقف واردات نفت خام را می‌دهد. واردات چین در ماه مارس 300000 بشکه در روز بود اما فقط 30000 بشکه از آن در ماه آوریل از گمرک ترخیص شد و هیچ‌کدام در ماه می معامله نشدند.

طبق داده‌های شرکت تحلیل نفتی کپلر، این امر باعث افزایش ذخایر نفت خام در بندر ریژائو در شاندونگ تا 200000 بشکه در روز شد که اغلب قیر رقیق شده بود. به‌دنبال تصمیم پالایشگاه‌های مستقل برای استفاده از مواد اولیه غیرخام به‌عنوان جایگزین، واردات خالص نفت کوره از مارس سه برابر شد و به 300000 بشکه در روز رسید.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *