واردات نفت خام چین امسال رکورد خواهد زد

, ,
واردات نفت خام چین امسال رکورد خواهد زد

واردات نفت خام چین; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

موسسه مشاوره ای “وود مکنزی” در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرد: بازگشایی اقتصادی چین و فعالیت پالایشگاه های جدید موجب خواهد شد تا واردات نفت چین در سال 2023 میلادی به رکورد جدیدی برسد.

پیش بینی موسسه مشاوره وود مکنزی این است که واردات نفت خام چین در سال جاری ممکن است به طور متوسط تا 11.8 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که بین 500000 بشکه در روز تا یک میلیون بشکه افزایش نسبت به سال قبل خواهد داشت. این رشد چشمگیر موجب خواهد شد تا روند کاهش واردات نفت طی سال‌های 2021 و 2022 متوقف شده و رکورد میانگین 10.8 میلیون بشکه در روز واردات سالانه نفت خام از سال 2020 را بشکند.

به گفته تحلیلگران، بازگشایی چین باعث افزایش تقاضای بنزین و سوخت جت خواهد شد، در حالی که انتظار می رود تقاضای دیزل نیز به دلیل رشد اقتصادی و رشد ساخت و ساز زیرساخت افزایش یابد.

یک مقام نفتی دولتی چین گفت: علاوه بر این، پالایشگاه‌های چینی به دلیل کاهش قیمت نفت خام و افزایش تقاضا پس از بازگشایی، نرخ بهره‌برداری را افزایش می‌دهند. چین همچنین در سال جاری شاهد راه اندازی دو پالایشگاه جدید با ظرفیت ترکیبی برای فرآوری 520000 بشکه در روز نفت خام خواهد بود که همچنین واردات را افزایش خواهد داد.
تحلیلگران بر این باورند که عدم قطعیت در مورد سهمیه‌های صادرات سوخت در آینده، عاملی است که چشم‌انداز را مختل می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اخیرا اعلام کرد که تقاضای جهانی نفت در سال جاری به میزان 2 میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد که به دلیل رشد مصرف چین پس از بازگشایی افزایش یافته است. آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش بازار نفت خود افزود: تقاضای نفت چین با رشد 900 هزار بشکه در روز در سال جاری و بقیه منطقه آسیا و اقیانوسیه بر رشد جهانی مسلط خواهند بود.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *