افت 2.3 درصدی تقاضای نفت چین در ماه مه

افت 2.3 درصدی تقاضای نفت چین در ماه مه

جدیدترین آمارهای رسمی نشان می دهد تقاضای نفت خام چین در ماه مه اولین کاهش ماهانه خود را در سال 2023 میلادی ثبت کرده است. این مساله نشان می دهد رونق تقاضای سوخت از سوی بخش حمل و نقل چین پس از بحران کرونا ممکن است به اوج خود رسیده باشد.

تقاضای نفت خام چین در ماه مه در مقایسه با آوریل 2.3 درصد کاهش یافت، اما همچنان در سطح 15.69 میلیون بشکه در روز باقی مانده است، زیرا واردات محصولات پالایشی (شامل حجم قابل توجهی از روسیه) به بیش از 2 میلیون بشکه در روز رسیده است.

افت 2.3 درصدی تقاضای نفت چین در ماه مه

افت 2.3 درصدی تقاضای نفت چین در ماه مه

داده‌های ضعیف اقتصادی اخیر چین نشان می‌دهد که اگر روندهای اقتصادی چند ماه گذشته در سه ماهه سوم نیز ادامه یابد، تقاضای نفت این کشور می‌تواند در آینده کاهش یابد.
Energy Intelligence تقاضای نفت چین را به صورت مجموع توان پالایشگاهی و واردات خالص 11 محصول پالایشی محاسبه می کند. این محاسبات شامل تغییرات در موجودی محصولات نمی شود که چین داده های ماهانه آن را منتشر نمی کند.

تقاضای نفت چین در ماه مه تقریباً 20 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش داشت، زمانی که قرنطینه دو ماهه کووید-19 در شانگهای به تحرک و فعالیت کارخانه در این شهر 25 میلیون نفری ضربه زد.

تقاضای بنزین و گازوئیل در چین

Energy Intelligence محاسبه کرده است که تقاضای بنزین چین از آوریل 5.5 درصد کاهش یافته و به 3.28 میلیون بشکه در روز در ماه مه رسیده است، علیرغم یک دوره تعطیلات پنج روزه که بیشترین آمار سفرهای جاده ای و هوایی را از سال 2019 ثبت کرده است. بر اساس محاسبات ما، تقاضای بنزین در 5 ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال 2022 میلادی 3.2 درصد افزایش یافته و 12 درصد بیشتر از مدت مشابه سال 2019 است.

بهبود تقاضای بنزین در چین پس از کووید-19 اکنون تا حد زیادی به طور کامل دیده می‌شود، زیرا انتظار می‌رود افزایش رقابت خودروهای الکتریکی (EVs) می‌تواند رشد بیشتر در سال جاری را محدود کند.

واردات نفت چین از روسیه رکورد جدید زد

در 5 ماه نخست سال جاری، خودروهای برقی 28 درصد از سهم بازار چین را به خود اختصاص دادند که در مقایسه با مدت مشابه سال 2022، هفت درصد افزایش داشت. روز چهارشنبه چین اعلام کرد که قصد دارد فروش خودروهای انرژی نو را با معافیت از مالیات خرید تا سال 2025 افزایش دهد. تقاضا برای دیزل در ماه مه 2.2 درصد ماهانه کاهش یافت زیرا پالایشگاه ها تولید محصول خود را کاهش دادند. تقاضای دیزل نیز از ماه مه تا جولای با ممنوعیت ماهیگیری سالانه برای حفظ ذخایر ماهی محدود خواهد شد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *