رقابت عربستان و روسیه بر سر تقاضای نفت چین

, ,
رقابت عربستان و روسیه بر سر تقاضای نفت چین

رقابت عربستان و روسیه بر سر تقاضای نفت چین; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

تقاضای نفت چین با لغو محدودیت‌های کووید پس از نزدیک به سه سال در حال افزایش است به طوری که نیمی از رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری را به خود اختصاص می دهد و کل تقاضای جهانی نفت به یک رکورد می رسد و در حالی که تقاضای نفت چین در حال افزایش است، رهبران اوپک پلاس، عربستان سعودی و روسیه، برای تامین تقاضای رو به رشد در بزرگترین واردکننده نفت خام جهان با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

عربستان نفت خام خود را با قراردادهای بلندمدت می فروشد، که این تضمینی برای در دست داشتن بازار های چین است ولی روسیه به دلیل تحریم های اعمال شده از طرف غرب و عدم رعایت کردن محدودیت های قیمتی گروه 7، نفت خود را با تخفیف عرضه می کند که باعث جذب خریداران زیادی می شود.

عربستان با افزایش قیمت رسمی فروش (OSP) نفت خام، بازار نفت را شگفت زده کرد. آرامکو قیمت نفت عربی سبک خود را برای بارگیری در ماه مارس به آسیا، 0.20 دلار در هر بشکه افزایش داد و به 2.00 دلار در هر بشکه بالاتر از میانگین دبی/عمان، افزایش داد. افزایش غیرمنتظره قیمت نفت در سپتامبر بود، و احتمالاً منعکس کننده انتظارات عربستان سعودی مبنی بر افزایش تقاضا در آسیا از سه ماهه دوم به بعد بود.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش بازار نفت خود در ماه ژانویه اعلام کرد که تقاضای جهانی نفت قرار است در سال 2023 به میزان 1.9 میلیون بشکه در روز افزایش یابد و به رکورد 101.7 میلیون بشکه در روز برسد که تقریباً نیمی از این افزایش از سوی چین پس از لغو محدودیت های کووید است. پیش بینی می شود چین تقریباً نیمی از این رشد تقاضای جهانی را در اختیار داشته باشد.

آژانس بین‌المللی انرژی بیان کرد: ممنوعیت اتحادیه اروپا بر فرآورده‌های نفتی روسیه که از 5 فوریه اعمال شد با تاثیر تحریم‌های غرب بر صادرات روسیه می‌تواند به زودی به این معنی باشد که تراز نفت عرضه شده در آغاز سال 2023 می‌تواند به سرعت تشدید شود.

بر اساس داده‌های تحقیقات نفتی Refinitiv صادرات روسیه به چین در ژانویه به 2.03 میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد که از 1.52 میلیون بشکه در روز در دسامبر افزایش یافته است. در حالی که واردات چین از عربستان در ماه گذشته به طور میانگین حدود 1.77 میلیون بشکه در روز بود.

بر اساس یادداشت Energy Aspects غول‌های دولتی چین، از جمله پتروچاینا و CNOOC، اخیراً نفت خام روسیه بیشتری خریداری کرده‌اند و می‌توانند واردات از روسیه را برای پاسخگویی به تقاضای نفت ارزان‌تر افزایش دهند که می تواند به 2.5 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

علاوه بر این، روسیه پیش از این، بیشتر صادرات نفت کوره و گازوئیل خلاء (VGO) خود را به آسیا و خاورمیانه صادر می کرد ولی اکنون پالایشگاه‌های مستقل چینی خریداران بزرگی هستند.

منابع تجاری اعلام کردند با توجه به ارزان بودن محصولات روسیه و نبود سهمیه واردات نفت خام برای بسیاری از پالایشگاه های خصوصی، نفت کوره روسیه به بنزین و گازوئیل تبدیل می شود.با بازگشایی چین، عربستان سعودی با رقابت شدیدتری از سوی روسیه، برای کسب بیشتر سهم بازار بزرگترین واردکننده نفت خام جهان مواجه خواهد شد.

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *