بازدهی پالایشگاه های چین رکورد زد

بازدهی پالایشگاه های چین رکورد زد

تازه ترین آمارها نشان می دهد نرخ توان پالایشگاهی چین در ماه گذشته به بالاترین حد خود رسید که منعکس کننده تقاضای قوی برای سوخت از خارج از کشور و نیاز به ایجاد موجودی قبل از فصل تعمیر و نگهداری است.

داده‌های منتشر شده حاکی است توان پالایشگاهی چین طی ماه مارس به حدود 14.9 میلیون بشکه در روز رسیده که این عامل می‌تواند پتانسیل صعودی را به قیمت نفت اضافه کند و نشان‌دهنده ادامه احیای این کشور از قرنطینه‌های همه‌گیری کرونا است.

این رقم به طور میانگین برای ژانویه و فوریه 14.36 میلیون بشکه در روز بود ، در مقایسه با 13.98 میلیون بشکه در روز برای دو ماه اول سال 2022 و 14.1 میلیون بشکه در روز برای دسامبر 2022 داده‌ها همچنین نشان می‌دهد طی سه ماه نخست امسال، نرخ بهره‌برداری پالایشگاه‌های چین 5.2 درصد بیشتر از سال قبل بوده است.

در همین حال، داده‌های جدید نشان داد که اقتصاد چین در سه ماهه نخست امسال 4.5 درصد رشد کرده است که باعث افزایش قیمت نفت در مبادلات اوایل امروز شد.
این نرخ رشد بالاتر از حد انتظار و بسیار بالاتر از نرخ رشد 2.9 درصدی ثبت شده برای سه ماهه پایانی سال 2022 بود.

افزایش توان پالایشگاهی نتیجه مستقیم این رونق است که نشان دهنده افزایش چشمگیر مسافرت ها، چه داخلی و چه بین المللی است. طبق آخرین داده ها، صادرات محصولات پالایشی چین در ماه گذشته نسبت به مارس سال گذشته 35.1 درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این، تحریم نفت و سوخت روسیه از سوی اتحادیه اروپا به نفع سایر صادرکنندگان بزرگ سوخت، مانند چین است، که از مزیت دسترسی به نفت خام روسیه که می‌تواند برای تولید سوخت‌هایی که سپس به اتحادیه اروپا می‌فروشد استفاده کند، برخوردار است. اقتصاددانان انتظار دارند چین بیشترین سهم از رشد تقاضای نفت را در سال جاری به خود اختصاص دهد، اگرچه انتظارات آنها در مورد اندازه واقعی افزایش متفاوت بوده و بین 500000 تا 1 میلیون بشکه در روز متغیر است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *