گاز شهری گاز متان است؟

گاز شهری گاز متان است؟

گاز شهری گاز متان است؟ گاز شهری مانند گازهای طبیعی بی رنگ و بی بو است و عمدتاً از هیدروژن و متان ساخته شده است. گاز طبیعی، ماده اولیه اصلی گاز شهری، انرژی دوستدار محیط زیست است که نسبت به سوخت های فسیلی مانند نفت و زغال سنگ، دی اکسید کربن (CO2) و اکسیدهای نیتروژن (NOx) کمتری منتشر می کند که می تواند باعث گرم شدن کره زمین و آلودگی محیط زیست شود. گاز طبیعی اکسید گوگرد (SOx) تولید نمی کند.

گاز شهری گاز متان است؟

ترکیبی از هیدروژن و متان گاز شهری را تشکیل می دهند. گاز شهری را می توان برای گرم کردن، پخت و پز و تولید برق سوزاند. همچنین به عنوان یک ماده اولیه شیمیایی در ساخت پلاستیک و سایر مواد شیمیایی آلی مهم تجاری استفاده می شود و کمتر به عنوان سوخت برای وسایل نقلیه استفاده می شود. استخراج و مصرف گاز طبیعی عامل اصلی و رو به رشد تغییرات آب و هوایی است. هم خود گاز (مخصوصاً متان) و هم دی اکسید کربن که هنگام سوزاندن گاز طبیعی آزاد می شود، گازهای گلخانه ای هستند.

گاز شهری متان

گاز شهری متان نوعی گاز است که در اکثر خانه ها استفاده می شود. در مناطقی که گاز طبیعی در دسترس نیست، از LPG، CNG یا بیوگاز استفاده می شود. گاز طبیعی از طریق خطوط لوله تحویل داده می شود. در حالی که LPG و CNG در سیلندر یا مخازن تحویل می شوند. بیوگاز اغلب در محل تولید می شود.

گاز شهری گاز متان

گاز شهری چیست؟

گاز شهری عمدتاً از هیدروژن و متان ساخته شده است که مشابه گازهای طبیعی بی رنگ و بی بو هستند. برخلاف گاز طبیعی، گاز شهری ساخته دست بشر است و به جای اینکه به طور طبیعی وجود داشته باشد، به مصرف کنندگان نهایی منتقل می شود. هیدروژن بسیار قابل اشتعال است و اگر مشکوک به نشتی هستید، باید نکات ایمنی گاز در وب سایت ما را دنبال کنید و با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت نشت را پیدا کرده و رفع کنیم.

گاز طبیعی چیست؟

گاز طبیعی عمدتاً از متان و به دنبال آن اتان، پروپان و بوتان تشکیل شده است. این ماده با تجزیه مواد آلی به دام افتاده در سنگ متخلخلی که در زیر زمین یافت می شود، تشکیل می شود.

هنگامی که گاز طبیعی برای اولین بار از زمین استخراج می شود، نمی توانید آن را ببینید. این یک سوخت فسیلی بی رنگ و بی بو است. برخلاف سایر سوخت‌ها مانند گازوئیل، بنزین یا گاز مایع (LPG) که همگی سنگین‌تر از هوا هستند، گاز طبیعی سبک‌تر از هوا است و در صورت نشت گاز طبیعی راحت‌تر از بین می‌رود. این آن را با LPG متفاوت می کند، اما نشت گاز طبیعی همچنان باید جدی گرفته شود.

گاز خانگی چیست؟

متداول ترین گازی که در منازل تامین و استفاده می شود گاز طبیعی (متان) از طریق شبکه گاز است. اگرچه انرژی می تواند از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد. LPG، در مخازن گاز، جایگزین رایجی است که در آن شبکه گاز وجود ندارد. CNG و حتی بیوگاز نیز در برخی مکان ها استفاده می شود. عامل تعیین کننده وضعیت عرضه محلی است. این موضوع را با کمک تیم تحلیل بازار نفت و گاز بررسی خواهیم کرد.

گاز طبیعی شهری

گاز طبیعی شهری مخلوطی طبیعی از هیدروکربن‌های گازی است که عمدتاً از متان و مقادیر کوچک‌تر دیگری از آلکان‌های بالاتر تشکیل شده است. سطوح پایین گازهای کمیاب مانند دی اکسید کربن، نیتروژن، سولفید هیدروژن و هلیوم نیز معمولا وجود دارد. گاز طبیعی بی رنگ و بی بو است، بنابراین بوی دهنده هایی مانند مرکاپتان (که بوی گوگرد یا تخم مرغ فاسد می دهد) معمولاً برای ایمنی به منابع گاز طبیعی اضافه می شود تا نشت به راحتی قابل تشخیص باشد.

نوع گاز مصرفی در خانه

نوع گاز مورد استفاده در خانه های ایرانی گاز طبیعی یا گاز فسیلی است. این گاز پس از هیدروژن طبیعی ترین گاز جهان است که برای گرمایش و پخت و پز استفاده می شود. این نوع گاز اثرات مضر کمتری بر محیط زیست دارد. از این رو در بسیاری از کشورها از آن استفاده می شود. همچنین این گاز در هنگام سوختن کمترین خطر را برای سلامتی انسان دارد.

گاز طبیعی به طور پیوسته به یکی از پرمصرف ترین منابع انرژی در خانه ها در بسیاری از نقاط جهان تبدیل شده است. این سوخت های فسیلی سنتی مانند زغال سنگ و سایر هیدروکربن ها مانند نفت خام را شکست می دهد. استفاده از آن در سال های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است زیرا تولید گاز طبیعی به لطف ذخایر زیرزمینی قابل دسترس تر شده است.

نحوه تشکیل گاز طبیعی

گاز طبیعی یک سوخت فسیلی و منبع تجدید ناپذیر است که وقتی لایه‌هایی از مواد آلی (عمدتاً میکروارگانیسم‌های دریایی) در شرایط بی‌هوازی تجزیه می‌شوند و طی میلیون‌ها سال در زیر زمین تحت فشار و گرمای شدید قرار می‌گیرند، تشکیل می‌شود. انرژی ای که ارگانیسم های پوسیده در اصل از طریق فتوسنتز از خورشید به دست می آورند به عنوان انرژی شیمیایی در مولکول های متان و سایر هیدروکربن ها ذخیره می شود.

تولید زیست توده کمتر

وقتی گاز طبیعی برای گرما یا برق سوزانده می شود، در مقایسه با سایر سوخت های فسیلی و زیست توده، آلاینده های سمی کمتری در هوا، دی اکسید کربن کمتر، و تقریباً هیچ ذره ای منتشر نمی کند. با این حال، تخلیه گاز و انتشار ناخواسته فرار در سراسر زنجیره تامین می تواند منجر به گاز طبیعی شود که ردپای کربن مشابهی با سایر سوخت های فسیلی دارد.

متان یک گاز گلخانه ای

متان (CH4) مسئول حدود 30 درصد از گرمایش جهانی ناشی از انسان از دوران پیش از صنعتی شدن است، که آن را به دومین عامل بزرگ بعد از دی اکسید کربن (CO2) تبدیل می کند. در سطح جهانی، ما متان بسیار کمتری نسبت به دی اکسید کربن تولید می کنیم (تقریباً به ترتیب 640 میلیون تن و 36 میلیارد تن در سال 2021)، اما متان یک گاز گلخانه ای بسیار قوی تر است (GHG).

تأثیر گرمایش آن 87 برابر بیشتر از دی اکسید کربن در اتمسفر است. هدف توافق پاریس برای محدود کردن گرمایش جهانی به 1.5 درجه سانتیگراد، دیگر بدون استراتژی تهاجمی برای مقابله با متان، موازی با دی اکسید کربن، قابل دستیابی نیست.

سه منبع بزرگ متان ناشی از انسان عبارتند از:

کشاورزی و به ویژه دامداری که تقریباً 32 درصد از گازهای متان را تولید می کنند.
استخراج، فرآوری و توزیع نفت و گاز که 23 درصد تولید می کند.
ضایعات، در 20٪، با ضایعات مواد غذایی گازهای متان را تولید می کند.

از این میان، مدیریت پسماند بخشی است که شهرها بیشترین فرصت را برای فعالیت دارند.

استفاده از گاز شهری

گاز شهری یک گاز مفید و نسبتاً ایمن است که در صورت بالا آمدن آن در هوا پخش می شود. همچنین مواد بد بو کننده به گاز شهر اضافه می شود تا در صورت وجود نشتی به راحتی قابل تشخیص باشد. اکثر شبکه‌های توزیع ترکیبی از متان و هیدروژن را به عنوان گاز شهری به مشتریان خود ارائه می دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *