گرانول رنگی چیست؟ 

گرانول رنگی

گرانول رنگی چیست؟ مواد پلیمری معمولا به دو حالت پودر و گرانول برای تولید محصولات مختلف استفاده می‌شوند که نوع گرانولی آن باعث سهولت بیشتر در فرآیند تولیدات می شود. گرانول‌ها بر پایه پلیمرهای مختلفی ساخته می‌شوند که می‌توانند با رنگ دهی و ایجاد تغییرات بر روی ویژگی‌های محصول، به بهبود خواص آن کمک کنند. ما در این مقاله قصد داریم با گرانول‌های رنگی و تاثیر انواع آن بر روی محصولات آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با گرانول رنگی

گرانول‌های رنگی حالتی از پلیمر هستند که با ترکیب رنگدانه‌ها به صورت رنگی تولید می شوند. زمانی که از گرانول‌ها برای تولید محصولات پلاستیکی استفاده شود، محصول نهایی رنگی مشابه با گرانول را خواهد داشت. کدر بودن یا شفافیت یک گرانول، نشان دهنده کیفیت مواد اولیه آن است. زمانی که گرانول رنگی شفاف باشد، کیفیت آن بالا است و باعث تولید محصولاتی باکیفیت می‌شود. گرانول‌های رنگی علاوه بر افزایش جذابیت محصولات، به بهبود خواص آن هم کمک می‌کنند. گرانول‌ها معمولا به دو صورت نو و بازیافتی تهیه می‌شوند که نمونه نو آن از کیفیت بالاتری برخوردار است.

انواع گرانول مستربچ

گرانول مستربچ به طور کلی در سه دسته مواد پلیمری پایه، مواد شیمیایی افزودنی و عامل سازگار کننده تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها وظایف خاص خود را در تولید یک محصول دارند. گرانول‌ رنگی در واقع مواد پلیمری پایه‌ای هستند که با اضافه شدن مواد افزودنی رنگی به گرانول رنگی تبدیل می‌شوند. در صورتی که در فرآیند تهیه این گرانول‌ها از افزودنی‌های دیگر به غیر از پودر رنگی هم استفاده شود، گرانول خصوصیاتی دیگری هم خواهد داشت که باعث افزایش کیفیت محصول نهایی می‌شوند. وابسته به اینکه محصول تولیدی به چه ویژگی‌هایی نیاز دارد، می‌توان افزودنی‌های مختلفی استفاده کرد و گاه گرانول‌ رنگی بدون نیاز به افزودنی‌های دیگر، فقط برای ایجاد محصولات رنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین می‌تواند گفت که گرانول‌های مستربچ در انواع گسترده‌ای وارد بازار می‌شوند که می‌توان با توجه به نیاز مصرف کنندگان از افزودنی‌های مختلف برای نمونه‌های آن استفاده کرد.

تولید گرانول رنگی

برای تولید گرانول رنگی راه‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از هریک از آن‌ها، گرانول تولیدی شکل و ویژگی‌های متفاوتی دارد. فرآیند تولید گرانول رنگی عبارتند از:

در ابتدا باید با توجه به محصول تولیدی، پلیمر پایه انتخاب شود. برای تولید گرانول رنگی می‌توان از پلیمرهای زیر استفاده کرد.

 • پلی اتیلن
 • پلی استایرن
 • پلی پروپیلن
 • پلی آمید
 • پلی کربنات

سپس پلیمر انتخابی با ورود به دستگاه اکسترودر با انواع مختلف روش‌های زیر، قابل تهیه است.

 1. روش برش زیر آب: مواد پس از ذوب و عبور از صافی، به زیر آب هدایت شده و با سرعت بالا برش می‌خورند.
 2. روش برش با رینگ: گرانول‌ها بعد از اینکه به شکل عدسی در می‌آیند، در حضور آب سرد اطراف مخزن، برش می‌خورند.
 3. روش تولید خشک: بعد از ذوب مواد و عبور از توری، مواد از لوله‌های سرد عبور می‌کنند تا خشک شده و برش زده شود.

در طی فرآیندی که با استفاده از انواع روش‌های تولید گرانول انجام می‌شود، می‌توان افزودنی‌های مختلفی به گرانول افزود که پودر رنگی از انواع افزودنی است. این افزودنی باعث رنگی شدن گرانول می‌شود و به تولید محصولات رنگی کمک می‌کند.

بنابراین در مرحله نهایی گرانول‌ها با استفاده از افزودنی رنگی به حالت رنگی خشک می‌شوند و برای عرضه به بازار آماده می‌شوند. زمانی که مواد اولیه تولید گرانول و پودر رنگی که در فرآیند تولید استفاده می‌شود، کیفیت بالایی نداشته باشد، گرانول رنگی تولیدی کدر خواهد بود.

تولید گرانول رنگی

کاربرد گرانول رنگی

گرانول‌های رنگی با خاصیت رنگ دهی و بهبود خواص، می‌توانند علاوه بر جذابیت بیشتر محصول به افزایش کیفیت آن کمک کنند. بنابراین تولید کنندگان با خرید گرانول رنگی، محصولاتی با جذابیت و کیفیت بالاتر تولید می‌کنند و باعث افزایش فروش تولیدات خود می‌شوند. صنایع مختلفی می‌توانند از گرانول رنگی برای تولید محصولات خود استفاده کنند که از آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. صنعت بسته بندی
 2. تولید مواد آرایشی و بهداشتی
 3. تولید محصولات یکبارمصرف
 4. تولید قطعات خودرو
 5. صنعت فرش
 6. تولید لوازم و ظروف خانگی
 7. تولید اسباب بازی
 8. و به طور کلی هر صنعتی که محصولات رنگی بر پایه پلیمر‌هایی که پیشتر اشاره کردیم، تولید می‌کند.

تفاوت گرانول رنگی و شفاف

گرانول‌های رنگی و شفاف تفاوت‌های زیادی با هم دارند که با استفاده از هریک از آن‌ها محصول نهایی خصوصیات متفاوتی خواهد داشت. گرانول رنگی معمولا با استفاده از پلیمرهایی چون پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی استایرن و.. تهیه می شود که در طی فرآیند آن، می‌توان با افزودن پودرهای رنگی، گرانول رنگی تولید کرد. همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم گرانول‌های رنگی به تولید محصولات رنگی و جذاب کمک می‌کنند. اما گرانول‌های شفاف باعث تولید محصولاتی به حالت شیشه‌ای و شفاف می‌شوند که دانه‌های گرانولی آن هم از شفافیت و براقیت بالایی برخوردار است. یکی از ترموپلاست‌هایی که برای تولید این نوع گرانول استفاده می‌شود، پی وی سی است. معمولا از گرانول‌های شفاف بر پایه پی وی سی برای تولید لوله‌های پزشکی، شیلنگ انتقال و… استفاده می‌شود. این گرانول‌ها برای جلوگیری از آسیب ماورا بنفش در معرض خورشید و محصولاتی که به شفافیت نیاز دارند هم کاربرد دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *