بررسی بازار بنزن، تولوئن و زایلین ترکیبی | هفته اول سپتامبر 2023

بررسی بازار بنزن، تولوئن و زایلین ترکیبی | هفته اول سپتامبر 2023

کاهش تقاضای بنزن

قیمت بنزن در منطقه آسیا در تاریخ ۳۱ آگوست به دلیل تقاضای ضعیف در منطقه، به خصوص در جنوب شرق آسیا، کاهش یافت. یک تاجر و تولید کننده گفت که در حال حاضر بارگیری بنزن فقط در بازار چین انجام می شود. شرکت Zhejiang Petrochemical چین شروع به بارگیری مواد اولیه در واحد دی‌ هایدروژناسیون اتیل بنزن شماره ۴ خود کرده است. این واحد جدید، که ظرفیت بهره برداری ۶۰۰ هزار تن در سال اتیل بنزن را دارد، به واحد استایرن جدید شرکت که ظرفیت آن نیز به همین میزان است متصل شده است.

منابع بازار انتظار دارند که اولین تولیدات استایرن در روزهای آینده به بازار عرضه و باعث حمایت از بازار بنزن شود. شرکت چینی Sinopec قیمت تولیدات بنزن خود را در تاریخ ۳۱ آگوست اوت با کاهش ۱۰۰ یوان در هر تن به ۷۷۵۰ یوان در هر تن رساند. در همین حال، شرکت ژاپنی ENEOS قیمت بنزن در قراردادهای ماه سپتامبر خود را ۹۵۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR آسیا اعلام نموده است.

کاهش تقاضای بنزن در منطقه آسیا

کاهش تقاضای بنزن در منطقه آسیا

ثبات در بازار تولوئن

در روز ۳۱ آگوست، قیمت تولوئن در منطقه آسیا با ثبات بود. در این روز، مذاکرات کم بود و پیشنهاد شفافی در ارزیابی پلتس وجود نداشت. ذخایر تولوئن موجود در بنادر چین در هفته گذشته متفاوت بود. موجودی ذخایر در شرق چین در روز پایانی ماه آگوست با ۸۲۰۰ تن افزایش نسبت به هفته قبل به ۳۸۹۰۰ تن رسید. موجودی‌ ذخایر‌ تولوئن در جنوب چین در این هفته به ۴۹ هزار تن در روز ۳۱ آگوست رسید که در مقایسه با ذخایر هفته منتهی به ۲۵ آگوست ۲۴۰۰ تن کاهش یافت.

قیمت تولوئن براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا با ۲ دلار کاهش نسبت به هفته قبل به ۱۰۲۰ دلار در هر تن رسید. قیمت فوب این منطقه نیز با ۲ دلار کاهش در هر تن به ۹۹۰ دلار در هر تن رسید. قیمت های ۲۰ سپتامبر تا ۱۰ اکتبر در این منطقه ۱۰۴۰ تا ۱۰۶۰ دلار در هر تن شنیده شده است. قیمت تولوئن براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی در هفته منتهی به ۳۱ آگوست ۹۶۰ دلار و براساس فوب چین ۹۹۳ دلار در هر تن بود.

افزایش قیمت زایلین ترکیبی و ایزومرزایلین

قیمت حلال زایلین ترکیبی در هفته منتهی به ۳۱ آگوست با توجه به افزایش قیمت نفت خام در قراردادهای آتی به ۹۸۰ دلار در هر تن رسید. هیچ گونه عرضه و یا معامله ای در این هفته انجام نشد. قیمت حلال زایلین ترکیبی براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی با ۵۵ دلار افزایش به ۱۰۳۵ دلار در هر تن رسید. خریداران قیمت ۱۰۲۰ دلار‌در هر تن و فروشندگان قیمت ۱۰۴۰ تا ۱۰۶۰ دلار در هر تن را پیشنهاد می دادند.

قیمت براساس ترم CFR چین ۹۹۷ دلار در هر تن و براساس ترم CFR هندوستان ۱۰۷۹ دلار در هر تن بود. ذخایر زایلین‌ ترکیبی شرق چین با ۱۱۰۰ تن افزایش نسبت به هفته گذشته به۱۶۳۰۰ تن رسید. در بازار های جانبی قیمت ایزومر‌زایلین ترکیبی براساس ترم فوب کره جنوبی افزایش یافت و به ۱۰۰۳ دلار‌ در هر تن رسید.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *