همکاری چین و ترکمنستان در زمینه گاز طبیعی

, ,
همکاری چین و ترکمنستان در زمینه گاز طبیعی

به گزارش بازار نفت و گاز، به نقل از رویترز، شی جینپینگ رئیس‌جمهور چین در روز جمعه گفت قصد دارد همکاری خود را با ترکمنستان در زمینه انرژی را افزایش دهد. ترکمنستان کشوری در آسیای مرکزی با 6 میلیون جمعیت، بزرگ‌ترین عرضه‌کننده گاز طبیعی به چین از طریق خط لوله است.

شی در گفتگو با رئیس‌جمهور ترکمنستان که برای یک دیدار دو روزه در پکن به سر می‌برد گفت همکاری در زمینه گاز طبیعی زیربنای روابط بین چین و ترکمنستان است. رسانه‌های چین جزئیات خاصی در مورد همکاری‌های آینده بین دو کشور اعلام نکرده‌اند.

سران چین و ترکمنستان در ماه سپتامبر هم در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان با یکدیگر دیدار کرده و در مورد همکاری در زمینه انرژی گفتگو کرده بودند. چین خرید گاز از ترکمنستان را افزایش داده است. اطلاعات گمرک چین نشان می‌دهد این کشور در 11 ماه ابتدایی سال گذشته میلادی، 9.3 میلیارد دلار گاز از ترکمنستان وارد کرده است، یعنی بالاتر از 6.79 میلیارد دلاری که در کل سال 2021 خریداری شده بود.

گاز ترکمنستان از طریق سه خط لوله به طول 1833 کیلومتر از مرزهای شرقی چین وارد این کشور می‌شود و در این‌ بین از قزاقستان و ازبکستان هم عبور می‌کند. هر دو کشور قصد راه‌ اندازی خط لوله چهارم را به طول هزار کیلومتر دارند که از تاجیکستان و قرقیزستان هم می‌گذرد و ظرفیت عرضه سالانه گاز آسیای مرکزی را از 55 میلیارد متر مکعب فعلی به 85 میلیارد متر مکعب می‌رساند.

رؤسای جمهور دو کشور در دیدار روز جمعه در مورد بالا بردن سطح روابط دو جانبه تا یک همکاری استراتژیک جامع توافق کردند. به‌ این‌ ترتیب ترکمنستان در یک گروه دیپلماتیک با 30 کشور دیگر از جمله عربستان، استرالیا و ونزوئلا قرار می‌گیرد.

منبع: تسنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *