تحلیل روزانه پلتس از بازار نفت خام ترش خاورمیانه

تحلیل روزانه پلتس از بازار نفت خام ترش خاورمیانه

تحلیل روزانه پلتس از بازار نفت خام ترش خاورمیانه; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

منابع صنعتی به S&P Global Commodity Insights گفتند که تمرکز بازار نفت خام خاور میانه در 13 فوریه بر این بود که شرکت آرامکوی عربستان حجم کامل نفت خام در ماه مارس را به خریداران چین، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و هند اختصاص داده است.با این حال، مشخص شد که پالایشگاه‌های آسیایی در واکنش به قیمت‌های فروش بالاتر، به دنبال خرید نفت آرامکو نبوده اند.

یک منبع تجاری مستقر در سنگاپور گفت: مطمئن نیستم که آیا تقاضای صعودی برای نفت وجود دارد یا نه، زیرا قیمت نفت نسبت به ماه گذشته نامطلوب تر است… با این حال این ماه قیمت متوسط نفت ترش نسبت به ماه گذشته بیشتر بوده است. خرید نفت ترش متوسط گرید Upper Zakum از سوی خریداران چینی در بازار نقدی همچنان قوی باقی مانده است، زیرا تقاضای محصولات تصفیه شده این کشور همچنان در حال بهبود است.

یونیپک، واحد تجاری شرکت نفتی سینوپک چین تاکنون 17 محموله 500000 بشکه ای، برای بارگیری آوریل خریداری کرده است، در حالی که در ماه مارس، 18 محموله از همین گرید خریداری کرده بود. یک منبع تجاری نیز گفت، یک پالایشگاه آسیایی برای نفت متوسط عربی، بخشی از حجم خود را با گرید دیگری جایگزین کرده است. یک منبع تجاری مستقر در چین انتظار داشت که عرضه نفت متوسط عربی آرامکو به صورت فصلی در اوایل تابستان کاهش یابد و منجر به کاهش دسترسی به صادرات شود، که گویا به دلیل تنظیمات داخلی آرامکو برای ظرفیت پالایش خود است.

در همین حال، قیمت نفت خام ترش سنگین به دلیل محدودیت عرضه، تقویت شده است ، به طوری که شرکت نفتی SOMO عراق با وجود مشخص نبودن میزان کاهش، تخصیص خود را در ماه مارس از هر دو گرید نفت متوسط بصره و نفت سنگین بصره به آسیا کاهش داده است که این دومین ماه متوالی کاهش تخصیص خواهد بود.

شنیده شد که یک محموله متوسط بصره با قیمت بالاتر از 1 دلار در هر بشکه نسبت به قیمت فروش رسمی خود معامله شده است. در حالی که غرب نفت خام بصره را برای جبران کسری نفت خام اورال روسیه خریداری کرده است، قیمت های نسبتاً بالاتر نفت عربستان می تواند باعث شود که خریداران چینی به نفت بصره تمایل داشته باشند.

شرکت کویت پترولیوم، اختلاف قیمت رسمی برای نفت صادراتی خود به مقصد آسیا در ماه مارس را به میزان 35 سنت در هر بشکه به 1.40 دلار در هر بشکه نسبت به میانگین نفت خام عمان/پلاتس دبی افزایش داد، اما قیمت رسمی نفت فوق سبک خود به مقصد آسیایی 1.30 دلار در هر بشکه کاهش داد تا به پرمیوم 2.05 دلاری در هر بشکه نسبت به قیمت نفت دوبی/عمان برسد.

اختلاف قیمت نفت خام خفجی 50 سنت در هر بشکه افزایش یافت و به منفی 1.75 دلار در هر بشکه رسید و نفت خام هوت با 36 سنت در هر بشکه افزایش یافت و در برابر نفت خام عمان/ دبی به پرمیوم قیمت 1.79 دلار در هر بشکه رسید.

به گفته منابع بازار، پالایشگاه 615000 بشکه در روز الزور کویت، به زودی دومین واحد CDU (تقطیر نفت خام) را راه اندازی خواهد کرد. در همین حال، طبق داده‌های S&P Global Commodity Insights، این پالایشگاه عرضه و فروش محصولات مختلفی از جمله نفتا، سوخت جت و نفت کوره کم گوگرد را آغاز کرده است.

در مناقصات، شرکت Ceylon Petroluem Corp سریلانکا 700000 بشکه نفت خام موربان را برای تحویل 6 تا 10 مه به کلمبو به قیمت 7.24 دلار در هر بشکه به نسبت به قیمت های رسمی ، خریداری کرده است. آخرین بار 700000 بشکه نفت خام موربان را برای تحویل 21 تا 25 آوریل از ویتول با قیمت 7.40 دلار در هر بشکه به موربان بر اساس OSP خریداری کرده بود.

منبع: پلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *