بررسی بازار نفت خام در نیمه آوریل

بررسی بازار نفت خام در نیمه آوریل

افزایش قیمت نفت خام پس از کاهش تولید اوپک پلاس

هشت کشور عضو اوپک پلاس در روز ۲ آوریل یک کاهش غیر منتظره در حدود ۱.۲میلیون بشکه در روز برای تولید نفت خام را اعلام نمودند که این کاهش تولید از شروع ماه می تا پایان سال جاری میلادی ادامه خواهد داشت.

به نظر می رسد که این اقدام کشورهای اوپک پلاس به دلیل کاهش قیمت نفت از یک سو و نگرانی از بحران بانکی موجود در جهان از سوی دیگر باشد که در هر صورت این اقدام باعث افزایش قیمت نفت خام تا ۸۵ دلار در هر بشکه گردید.

نفت خام دریای شمال هم اکنون قیمتی در حدود ۸۶ دلار در هر بشکه دارد و این در حالی است که قیمت این نفت در ماه مارس کاهش بسیار داشته و به ۷۱ دلار رسیده بود. پیش بینی می شود قیمت نفت خام دریای شمال تا پایان سال برروی ۸۸ دلار در هر تن تثبیت گردد. به نظر می رسد تغییرات قیمت نفت خام در سال ۲۰۲۳ تغییرات خیلی شدیدی نباشد.

پس از اعلام رسمی اوپک پلاس در روز ۲ آوریل مبنی بر کاهش تولید نفت خام از سوی این سازمان از شروع ماه می تا پایان سال جاری، قیمت نفت خام ۸ درصد در روز ۳ آوریل افزایش یافت.

قیمت نفت‌ خام دریای شمال با افزایش ۶.۵ دلاری در هر بشکه به 85 دلار در هر بشکه رسید. البته قبل از اعلام خبر کاهش تولید نیز قیمت ها در حال افزایش بود.

بحران بانکی در آمریکا و سایر نقاط جهان در نیمه ماه مارس باعث شده بود که قیمت نفت خام دریای شمال با کاهش ۱۴ دلاری تا ۷۱ دلار در هر بشکه نسبت به قیمت آغاز ماه مارس کاهش پیدا کند.

تقاضا نفت

تقاضا نفت

پس از اعلام رسمی کاهش قیمت که توسط عربستان سعودی مدیریت می شد قیمت نفت‌ خام دریای شمال سریع به ۷۹ دلار افزایش پیدا کرد. در عین حال بحران مشکلات بانکی تحت کنترل در آمد و از حالت بحرانی خارج گردید و به تدریج بهبود یافت و به نظر می رسد که تصمیم اوپک پلاس مبنی بر کاهش تولید نفت خام برای مقابله با بحران بانکی تصمیمی عجولانه و غیر لازم بوده است.

تا قبل از اعلام کاهش تولید نفت‌خام توسط اوپک‌ پلاس، میزان تولید بیش از ۱۰۲ میلیون بشکه در روز بوده است که کمی بیش از تقاضای جهانی برای نفت‌ خام بوده است ولی پس از کاهش تولید، میزان تولید جهانی به کمتر از ۱۰۱ ملیون بشکه خواهد رسید که کمتر از میزان تقاضا می باشد.

کل تقاضای نفت خام جهانی برای سال ۲۰۲۲ در حدود ۹۹.۸۵ میلیون بشکه در روز پیش بینی می شود که بیش از ۲۸ میلیون بشکه آن توسط اوپک و بیش از ۶۰ میلیون بشکه نیز از کشورهای غیر اوپک تامین می گردد. طبق پیش بینی ها در سال ۲۰۲۵ میزان تقاضا به بالاتر از ۱۰۳میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: Argusmedia

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *