چشم‌ انداز بازار نفت خام در ماه سپتامبر 2023

چشم‌ انداز بازار نفت خام در ماه سپتامبر 2023

هماهنگی اقدامات روسیه و عربستان

قیمت نفت خام برنت برای قراردادهای آینده در روز اول ماه سپتامبر به ۸۸ دلار در هر بشکه رسید. با توجه به ادامه اعلام کاهش تولید از سوی روسیه پیش بینی می‌شود برای سه ماهه پایانی سال جاری میزان عرضه باز هم کمتر شده و قیمت‌ها افزایش یابد. نفت خام NYMEX برای فروش در ماه سپتامبر با ۱.۹۲ دلار افزایش به ۸۵.۵۵ دلار در هر بشکه رسید در حالی که نفت خام آیس برنت با ۱.۷۲ دلار افزایش به ۸۸.۵۵ دلار در هر بشکه رسید.

قیمت ها نسبت به متوسط قیمت انواع نفت خام در ۳۰ روز گذشته ۲ دلار افزایش داشته اند که حاکی از بازار با پتانسیل افزایشی در شروع ماه سپتامبر می باشد. تحلیلگران می‌گویند عربستان برای ماه اکتبر نیز کاهش داوطلبانه تولید خود را ادامه خواهد داد. اقدام هماهنگ عربستان و روسیه در کاهش تولید نفت خام به تولیدکنندگان این پیام را رسانده است که قادر خواهند بود نفت خام خود را بین ۸۵ تا ۸۷ دلار و یا بالاتر به فروش برسانند.

افزایش تولید ایران و ونزوئلا

با توجه به اینکه فصل رانندگی تابستانی در تاریخ ۴ سپتامبر به پایان می‌رسد و هنوز آمار مصرف بنزین و سایر فراورده های نفتی امسال منتشر نشده است، انتظار می‌رود تقاضا در سال جاری بیشتر از سال گذشته باشد، اما هنوز نگرانی درباره تقاضای چین وجود دارد.

افزایش تولید ایران و ونزوئلا

تحلیلگران موسسه ClearView اعلام نموده اند که عوامل زیادی همچون افزایش تولید نفت خام دو کشور ایران و ونزوئلا، عدم اطمینان از احیای دوباره تقاضای چین و کاهش نیازهای نفتی درخواست شده از پالایشگاهها به دلیل تعمیرات واحدها در ماه اکتبر، همگی از جمله عواملی هستند که می‌توانند باعث شوند که عربستان سعودی به کاهش عرضه خود در ماه اکتبر ادامه دهد.

براساس اعلام نشریه ClearView در یک یادداشت تحقیقاتی یک گزینه دیگر برای عربستان سعودی می‌تواند این باشد که این کشور در سه ماهه پایانی سال پایان تدریجی کاهش تولید خود که در حدود یک ملیون بشکه بوده است را اعلام نماید که در چنین صورتی عرضه نفت خام به روال سابق باز خواهد گشت و قیمت ها نیز کاهش خواهد یافت.

تلاطم نفتی در بازار ژاپن

دولت ژاپن اخیرا سیاست حمایت از یارانه سوخت را تمدید نموده است و با اعمال این سیاست فشار فراوانی بر بازارهای داخلی محصولات نفتی ژاپن وارد نموده است. بسیاری از صاحبان سهام به دلیل این تصمیم دولت مجبور به فروش فوری سهام خود شده اند. یکی از تجار ژاپنی گفته است: بعضی از فعالان بازار قیمت های خود را برای همه محصولات نفتی کاهش داده اند و ممکن است در هفته بعد نیز کاهش بیشتری داشته باشیم.

یک تاجر دیگر ژاپنی گفته است که اطمینان دارد که تمام بازارهای محصولات نفتی به هم می‌ریزند و در ماه سپتامبر هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت، زیرا هر تاجری مایل است محصولات خود را قبل از کاهش قیمت بفروشد. یک تاجر در بازار توکیو گفته است که فروشندگان محصولات نفتی، سطح مخازن نفتی خود را به سرعت کاهش می‌دهند، زیرا برخی از آن‌ها محصولات نفتی را در مخازن خود در ماه آگوست ذخیره کرده‌اند که در آن زمان احتمالاً قیمت این محصولات بالاتر بوده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *