بررسی بازار نفت خام | هفته سوم آگوست 2023

بررسی بازار نفت خام | هفته سوم آگوست 2023

طوفان هیلاری و کاهش عرضه در آمریکا

در روز ۱۸ آگوست قیمت های فراورده های نفتی پالایش شده در ساحل غربی آمریکا کماکان بالا بود، که به دلیل احتمال تاثیر وقوع طوفان هیلاری بر روی تولید پالایشگاهها در کالیفرنیای جنوبی بود. آخرین پیش بینی های هواشناسی حکایت از این دارد که این طوفان تا قبل از رسیدن به جنوب کالیفرنیا تبدیل به یک طوفان معمولی خواهد شد و شدت تخریب آن کمتر خواهد شد.

خطرات طوفان هیلاری در حد متوسط پیش بینی شد که نهایتا خواهد توانست تولید ۳۵۵ هزار بشکه بنزین در روز و ۱۹۶ هزار بشکه در روز میعانات نفتی را با اختلال مواجه سازد. کاهش این میزان بنزین و میعانات میتواند باعث کمبود عرضه و افزایش قیمت بنزین و سایر محصولات نفتی سبک شود. قیمت بنزین در روز ۱۸ آگوست به بالاترین حد خود در لس آنجلس آمریکا رسید.

افزایش کرک اسپرد گازوییل و سوخت جت

قیمت نفت خام سبک کشور آذربایجان به بالاترین حد خود در ۷ ماهه اخیر رسید که علت آن بالا رفتن کرک اسپرد فراورده های میان تقطیر و بخصوص گازوییل و سوخت جت بود. بالا رفتن قیمت کرک اسپرد ها به معنای کمبود عرضه آنها و افزایش شدید تقاضا می باشد. قیمت نفت Azeri در روز ۱۷ آگوست با ۲۰ سنت افزایش به برتری قیمتی ۴.۵۰ دلار در هر بشکه نسبت به نفت خام برنت رسید.

بررسی بازار نفت خام در هفته منتهی به ۱۸ آگوست 2023

پلتس قیمت کرک اسپرد دیزل با درصد گوگرد بسیار کم مربوط به نفت خام برنت براساس ترم تحویل فوب بنادر سه گانه اروپایی ARA را ۳۵.۴۱ دلار در هر بشکه ارزیابی نمود و قیمت کرک اسپرد سوخت جت با شرایط مشابه تحویل را ۳۶.۵۳ دلار در هر بشکه ارزیابی نمود. افزایش کرک اسپرد دیزل و سوخت جت و رسیدن آن به بالای ۳۰ دلار در شرایطی بوده است که در ماه جولای کرک اسپرد این دو محصول در محدوده ۲۰ دلار در هر بشکه بوده است.

بالا رفتن قیمت نفت خام آذربایجان، لیبی و نیجریه

به گفته یکی از فعالان بازار فراورده های نفتی در خصوص وضعیت بازار دیزل، آنچه را که در حال حاضر ما شاهد آن هستیم نشان دهنده این است که میزان عرضه متناسب با میزان تقاضا به خصوص پس از پاندمی، و بسته شدن پالایشگاهها، و کاهش تولید های اخیر، و همچنین عدم عرضه محصولات روسیه در بازار اروپا نیست. بالارفتن قیمت نفت خام سبک آذربایجان در شرایطی رخ می دهد که سایر نفت های خام شیرین منطقه خاورمیانه همچون نفت خام El Sider لیبی، پس از یک افزایش قیمت که اخیرا رخ داد در حال کاهش بوده اند.

پلتس در روز ۱۷ آگوست قیمت نفت خام El Sider را با ۳۰ سنت افزایش نسبت به روز قبل کماکان با برتری قیمتی ۸۰ سنت نسبت به نفت خام برنت ارزیابی نمود. نفت‌ خام شیرین نیجریه که از نظر پالایشی خصوصیاتی مشابه نفت خام آذربایجان را دارد نیز افزایش قیمت داشت بخصوص با توجه به این که هزینه های حمل اخیرا با ثبات بوده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *