نفرین نفت؛ گریبان‌گیر اقتصاد ایران

,
نفرین نفت؛ گریبان‌گیر اقتصاد ایران/ تبدیل پول قوی کارآمد به پول خرد ناکارآمد

نفرین نفت؛ گریبان‌گیر اقتصاد ایران/ تبدیل پول قوی کارآمد به پول خرد ناکارآمد

«نفرین نفت»؛ این اصطلاحی است که بسیاری از کارشناسان در توصیف اقتصاد ایران به کار می‌برند. چراکه وفور منابع نفت و انرژی دولت‌ها را در طول چند دهه اخیر از توجه به تولید و سایر صنایع غافل نگه داشته‌اند.

از سوی دیگر، تصمیم‌گیران با شعار قرار دادن نفت در سفره مردم همواره به شکل‌های گوناگون سیاست‌های یارانه‌ای را به اجرا گذاشته‌اند. سیاست‌هایی که نتیجه‌ای جز تبدیل پول کلان و قوی کارآمد به پول خرد ضعیف ناکارآمد نداشته‌اند.

آرش نجفی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران، سید حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان انرژی، حمیدرضا صالحی، دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی، پیام باقری، رئیس سندیکای صنعت برق، و فرشید شکرخدایی، رئیس کمیسیون توسعه پایدار اتاق ایران، با حضور در میزگرد انرژی تجارت‌نیوز در این مورد به بحث و گفتگو پرداختند.

گذشته از راهکارهای مقطعی، به نظر می‌رسد صنایع ایران در حوزه تأمین انرژی با بحران حکمرانی و سیاست‌گذاری مواجه هستند و هنوز به انرژی‌های فسیلی وابسته‌اند.

به نظر می‌رسد با تعریف یک استراتژی درست و متناسب با شرایط روز اقتصاد ایران به یک توسعه پایدار در این حوزه حتی در کوتاه‌مدت رسید.

یکی از این راهکارها افزایش گاه و بی‌گاه قیمت بنزین است. برای آخرین بار نیز به بهانه قاچاق سوخت نرخ این محصول افزایش یافت. با توجه به برابری نرخ ریال و دلار این نرخ از حدود 30 سنت به دو سنت کاهش یافته است.

بر این اساس بسیاری از کارشناسان دیگر دولت را خالی از هویت می‌دانند و معتقدند دولت دیگر مأموریتی جز پرداخت حقوق کارمندان برای خود قائل نیست.

منبع: تجارت نیوز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *