قیمت روز قیر در بازار جهانی + جدول

قیمت روز قیر

پایان اعتصاب در فرانسه و آغاز تعمیرات در آلمان و هلند

قیمت قیر برای حمل با کامیون در چند بازار اروپایی پس از افزایش قیمت نفت خام و سوخت کوره و کاهش عرضه قیر از سوی پالایشگاهها افزایش یافت.
بعد از خاتمه اعتصابات در فرانسه و بازگشت اعتصاب کنندگان به سر کار های خود نگرانی ها از بابت تامین قیر در فرانسه برطرف گردید ولی از سوی دیگر اجرای تعمیرات پالایشگاه ها در آلمان و هلند نگرانی‌هایی را از بابت عرضه قیر به وجود آورده است.

قیمت قیر در آلمان کشورهای بنلوکس و مجارستان افزایش یافت. همچنین قیمت های قیر صادراتی رومانی پس از افزایش قیمت نفت خام و سوخت کوره افزایش یافت.
شاخص قیمت برای اروپای مرکزی ازسوی آرگوس بانه دلار افزایش به ۴۲۲ تا ۴۳۲ یورو در هر تن بر اساس ترم Ex Work رسید.

تاخیر در بارگیری در سنگاپور

در سنگاپور قیمت های قیر در هفته دوم آوریل با ثبات بود تعداد معاملات و مذاکرات گسترده تر از قبل بود. تمایل برای خرید در میان خریداران منطقه ضعیف بود زیرا اغلب خریداران به میزان کافی ذخیره برای مصرف داشتند و زمانی که هوای نامناسب باعث کاهش تقاضا گردید.

افزایش قیمت نفت خام و سوخت کوره در این هفته تاثیر چندانی بر بازارهای آسیا اقیانوسیه نداشت. بارگیری محموله ها در پایانه سنگاپور در هفته دوم آوریل باتا خیر انجام می شد و دسترسی به کشتی نیز در این هفته محدود بود و همین امر باعث گردید که خریداران و فروشندگان

تمایل چندانی به پذیرش دردسرهای حمل را نداشته باشند واز انجام معاملات خود منصرف شوند. در طول هفته تنها چند محموله سه هزار تنی از پایانه سنگاپور به مقصد اندونزی و به قیمت ۴۷۰ تا ۴۷۴ دلار بارگیری گردید.

افزایش قیمت قیر در بیشتر نقاط آسیا

ASIA bitumen price - بازار نفت و گاز پتروشیمی

قیمت قیر در هفته دوم آوریل در اغلب نقاط آسیا اقیانوسیه افزایشی بود و یا تغییری نداشت و فقط در ژاپن و مالزی اندکی کاهش قیمت وجود داشت.

قیمت قیر ایران بر اساس تحویل در بنادر جنوبی به صورت فوب با حدود ۳ دلار افزایش به ۳۶۵ دلار برای محموله های فله و به ۴۳۸ دلار برای حمل با بشکه رسید.

شرکت Hiin Asia Pacific یک محموله قیر pen 60/70 به وزن ۳۰۰۰تن و به قیمت ۴۷۵ دلار در هر تن برای حمل در روزهای ۵ تا ۱۵ می و براساس ترم فوب سنگاپور به بازار عرضه نمود.محل بار گیری این محموله، یکی از بنادر اندونزی می باشد. قیمت این محموله در پایان جلسه معاملات ۴۷۰ دلار در هر تن رسید.

شرکت Hiin دومین محموله عرضه شده خود را برای حمل از تاریخ ۲۸ آوریل تا ۵ می قیمت ۴۷۵ دلار در هر تن و بر اساس ترم تحویل سنگاپور به بازار عرضه نمود که بعدا این عرضه منتفی گردید ولی عرضه دیگری برای حمل از تاریخ۱۴ تا ۲۸ می به قیمت ۴۴۵ دلار براساس ترم فوب سنگاپور انجام شد.

سنگاپور همچنین چند محموله زمینی قیر به قیمت ۴۷۰تا ۴۷۶دلار در هر تن در هفته دوم آوریل به مالزی به فروش رساند که ارزان تر از قیمت محموله‌های هفته گذشته بود که به قیمت ۴۷۸ تا ۴۸۰دلار در هر تن به فروش رسیده بود.

تقاضا برای خرید قیر در مالزی اندکی افزایش یافت زیرا پیمانکاران قصد دارند تا قبل از فرارسیدن تعطیلات روزهای ۲۲ و ۲۳ آوریل مربوط به جشن Hari Rayaنسبت به آسفالت کاری های خود اقدام نمایند.

پیش بینی می شود در طول این تعطیلات که ممکن است تا پایان ماه آوریل ادامه پیدا کند میزان تقاضا برای خرید کاهش یابد.
با توجه به تعطیلات عید فطر در اندونزی که تا پایان ماه ماه میلادی ادامه خواهد داشت پیش بینی می شود که مصرف قیر در ایام تعطیلات کاهش یابد.

ترمیم جاده ها وافزایش تقاضا قبل از تعطیلات عیدفطر

پیمانکاران آسفالت در مناطقی همچون جاوه قصد دارند تا قبل از تعطیلات نسبت به ترمیم لازم اقدام نمایند.
حداقل دو محموله سه هزار تنی در هفته دوم آوریل ازسوی پایانه سنگاپور به کشور اندونزی به فروش رسید. زمان حمل این دومحموله پایان ماه آوریل و قیمت ۵۶۵ تا ۵۷۰ دلار براساس ترم CFR بود.

در کره جنوبی قیمت قیر AXB 2 با افزایش هفتگی ۷.۵۷ دلار در هر تن در روز ۱۴ آوریل ۴۳۶.۵ دلار در هر تن رسید.
قیمت ها پس از اینکه وارد کنندگان شرق چین ۵۰۰۰ تن محموله قیر را با تخفیف ۳۰ تا ۳۵ دلار در هر تن از کره دریافت نمودند اندکی افزایش یافت.
تخفیف اعلام شده از سوی پالایشگاه کره ای بیشتر از آن چیزی بود که انتظار می رفت وبا توجه به افزایش فعالیت های جاده سازی در چین پیش بینی می شود که خرید چینی از کره ادامه یابد و قیمت ها با ثبات باقی بماند.

در تایوان محموله های قیر قیمت ۵۱۰ تا ۵۲۰ دلار در هر تن برای حمل به شمال ویتنام در این هفته به بازار عرضه گردید ولی زمان آن و تعداد وابعاد محموله ها و اوزان آن هاهنوز مشخص نشده است.

بازار فعال قیر صادراتی ایران

bitumenprice - بازار نفت و گاز پتروشیمی

صادرات از پالایشگاه ها و واحدهای تولیدی در ایران که از شهرهای پالایشگاهی اراک اصفهان و بندرعباس صادر گردیده اند و عمدتاً از طریق دریایی و بر اساس ترم فوب بندرعباس به سایر کشورها صادر شده اند. قیمت محموله های قیر بین ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان در هر کیلوگرم بوده است.

بازار قیر فله ای ایران در هفته دوم آوریل بسیار فعال بود و سودآوری قیر به دلیل بالا رفتن هزینه های تولید و قیمت های بالای خوراک وکیوم باتوم VBبود البته به دلیل مقاومت در برابر بالا رفتن قیمت ها افزایش بیشتر قیمت صورت نگرفت.

ازدحام کشتی ها و ترافیک دریایی در رسیدن به بندر عباس اصلی ترین بندر صادراتی باعث شد که بعضی خریداران بابت توقف خود تا زمان بارگیری هزینه توقف و دموراژ مطالبه کنند.
حداقل یک محموله فله قیر برای فروش فوری از بندرعباس با ترم تحویل فوب با قیمت ۳۵۵ تا ۳۶۵ دلار به فروش رسید و قیمت تا ۳۷۵ دلار نیز امکان افزایش دارد.
یک محموله صادراتی قیرنیز از قرار هر تن ۳۵۰ دلار در بندر امام خمینی عرضه گردید.

تقاضا از سوی پاکستان کاهش یافته بود و قیمت معموله عرضه شده در حدود ۱۵۵ تا ۱۵۷ هزار ریال در هر کیلوگرم برای حمل زمینی بود. قیمت هر کیلوگرم قیرنفت جی نیز بین ۱۸۰تا ۱۸۵هزار ریال بود.

فروش ۲۰هزار تن VG40 به قیمت ۳۵۹ تا ۳۶۰ دلار در هرتن به صورت فله ازسوی یک تولید کننده قیر در ایران
فروش آنی ۵۰۰۰ تن قیر فله به قیمت ۳۶۵ دلار در هر تن
فروش آنی ۵۰۰۰ تن VG40 به قیمت ۳۶۰دلار در هر تن براساس فوب بندر عباس به صورت فله
فروش ۵۸۰۰ تن قیر به صورت فله در اواسط هفته به قیمت ۳۶۲ دلار
فروش ۴۰۰۰ تن به صورت آنی به قیمت ۳۵۵دلار در هرتن
فروش ۱۰هزار تن قیر فله به قیمت ۳۶۰ دلار در هر تن

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *