قیمت روز محصولات پتروشیمی

قیمت روز محصولات پتروشیمی

قیمت روز محصولات پتروشیمی/ بازار نفت و گاز:

بنزن

پلتس قیمت بنزن آسیایی را با 4 دلار رشد در هر متریک تن در 2 سپتامبر تا 900.67 دلار ارزیابی کرد. سه معامله با نرخ 895، 900 و 902 دلار در متریک تن fob کره برای بارگیری در اکتبر منعقد شد. علیرغم ثبات بازار fob کره، منابع نگران تقاضای واردات از چین بودند و اینکه افزایش حاشیه های سود مونومر استایرن باعث افزایش بهره برداری مونومر استایرن (SM) در چین می شود که ایجاد احساسات صعودی برای تقاضای بنزن را به دنبال داشت.

با این حال، معتقدند که چشم انداز پلی استایرن پایین دست و اکریلونیتریل-بوتادین-استایرن (ABS) باتوجه به قرنطینه کووید-19 در چین و تورم جهانی، نزولی باقی می ماند. در بازار پایین دست ممکن است عرضه SM بیشتر نباشد و در نتیجه، قیمت آن تحت فشار قرار می گیرد. انتظار می رود عرضه بنزن در بازارهای داخلی و بین المللی چین کافی باشد.


محدودیت عرضه تولوئن

قیمت تولوئن آسیایی در دومین روز معاملاتی از سپتامبر نزدیک به 965 دلار در هر متریک تن fob کره برای محموله های اکتبر شنیده شد. عرضه تولوئن در بازارهای جنوب شرقی آسیا همچنان محدود است. با بهبود بازار الفین در پی کاهش قیمت نفتا و پایین آمدن ارزش بنزین، بهای تولوئن و محلول MX به زودی کاهش می یابد.

تهیه تولوئن + کاربرد

قیمت های پیشنهادی تولوئن حدود 1070 دلار در متریک تن cfr اندونزی شنیده شد در حالی که برای محموله های سپتامبر، این رقم برای محموله 2.000 متریک تنی 1020 دلار در متریک تن بود. بهای تولوئن Ex Tank (تحویل درب مخزن مبدا) در بازار داخلی شرق چین با 55 یوان ریزش در روز به 7795 یوان در متریک تن رسید که براساس برابری واردات معادل 977.67 دلار در متریک تن بود.

تقاضای چین با وجود افزایش ذخایر، بسیار بالا بود. اما برخلاف چین، به نظر می رسد در سپتامبر تولوئن کمتری به هند وارد شود. چندین محموله برای نوامبر به مقصد هند پیشنهاد شده است و انتظار می رود تعداد کمتری تا پایان سپتامبر و اکتبر رزرو شود.


محصولات پتروشیمی

قیمت روز محصولات پتروشیمی

بازار پارازایلن آسیایی

پارازایلن آسیایی در دوم سپتامبر با وجود افزایش بهای نفتای بالادست و کاهش شدید معاملات آتی در بازار چین، با 2 دلار افت قیمت به 1036.67 دلار در هر متریک تن cfr رسید. نفتای بالادست C+F ژاپن با رشد 21 دلاری در روز به 670 دلار در متریک تن جهش کرد.

اختلاف بین پارازایلن cfr تایوان/چین و زایلن مخلوط گرید ایزومر fob کره به 67.67 دلار در متریک تن رسید که 20.16 دلار در هفته ریزش داشت و باعث شد تولیدکنندگان غیریکپارچه سود کمتری داشته باشند. به گفته منابع، بازار شاهد نقدینگی اندک در بازار فیزیکی و مشتقه بوده است که بخشی از آن به دلیل نوسانات موجود در مجموعه انرژی است.

با اینکه سطح موجودی پارازایلن پایین است، عرضۀ محدود آن احتمالا با کاهش تولید پایین دست به حداقل می رسد. با این حال، در پایین دست نشانه هایی از بهبود تقاضا مشاهده شد اما در میان انتظارات کاهش موجودی پارازایلن، بررسی های چشم انداز سپتامبر متفاوت بود.


علاقه بیشتر به قیمت های شناور استایرن

تولیدکنندگان در شمال شرق آسیا در 2 سپتامبر در بازار به بحث در رابطه با افزایش قیمت روز محصولات پتروشیمی پرداختند و به دلیل عرضه داخلی محدود، خریدارانی از چین هم به آنها پیوستند. در آسیای جنوب شرقی شنیده شد که تولیدکنندگان علیرغم محدودیت عرضه به دلیل کاهش نرخ حمل و نقل به هند، به جای صادرات به چین درصدد صادرات به هند هستند. همچنین شنیده شد که تولیدکنندگان در شمال شرق آسیا به دنبال نوسانات بازار، بیشتر به قیمت های شناور تمایل دارند تا قیمت های ثابت.

یکی از خریداران گفت که مذاکرات قیمت فعلی برای ورود محموله های سپتامبر به چین، با قیمت شناور cfr چین به علاوه حق بیمه 30-20 دلاری در هر متریک تن انجام شد. در شمال شرق آسیا، تولیدکنندگان به شاخص های فروش محموله های بارگیری تایوان با تخفیف 30 دلاری در متریک تن cfr چین اشاره کردند. در آسیای جنوب شرقی، تولیدکنندگان به دلیل نرخ پایین تر حمل و نقل، علاقه بیشتری به ارائه محموله ها به هند داشتند؛ تا چین.

قیمت نقدی مونومر استایرن آسیا با 18 دلار ریزش در روز به 1098 دلار در متریک تن cfr چین رسید. در بازار داخلی چین نیز قیمت ها با 90 یوان کاهش به 9265 یوان در متریک تن رسیدند که براساس برابری واردات معادل 1166.38 دلار در متریک تن بود. در بالادست، قیمت نقدی اتیلن با 20 دلار رشد در روز به 970 دلار در هر متریک تن cfr شمال شرق آسیا محاسبه شد.


تقویت متانول چین و هند

فاندامنتال های بازار متانول چین در 2 سپتامبر در بحبوحه عرضه محدود، ثابت بود در حالی که پایین دست چشم انداز متفاوتی داشت. داده های مرکز اطلاعات گمرک چین نشان داد که واردات مونواتیلن گلیکول در ماه جولای 11.7 درصد کاهش داشت و به 570.552 متریک تن رسید. با این حال، قیمت های پلی پروپیلن در شرق چین در هفته منتهی به 2 سپتامبر با کاهش مداوم سهام PP داخلی حمایت شد.

قیمت روز محصولات پتروشیمی را رایگان ببینید.

چندین کارخانه PP در چین به دلیل کندی خرید در ماه های گذشته، راه اندازی خود را به تعویق انداختند. بنابراین فعالان بازار با اشاره به شروع فصل رشد PP از این ماه، معتقدند که افزایش قیمت ها می تواند بازار متانول و الفین را بهبود بخشد. این هفته بحث ها در آسیای جنوب شرقی، تایوان و کره جنوبی ضعیف بود و خریداران در کوتاه مدت به خوبی پوشش داده شدند.

بازار هند در طی این هفته بهبود یافت زیرا به نظر می رسید واردکنندگان فعالانه به دنبال محموله هایی هستند که از پایان سپتامبر تا اوایل اکتبر می رسند. یک تجارت غیرتحریمی برای محموله 10 هزار متریک تنی که در پایان سپتامبر به قیمت 291 دلار در هر متریک تن cfr هند می رسد، گزارش شده است.


افزایش قیمت اتیلن با عرضه کم

بازار اتیلن آسیا در 2 سپتامبر همزمان با بهبود تقاضا افزایش قیمت را تجربه کرد. تعداد زیادی از خریداران با کمبود موجودی مواجه شدند و فروشندگان هم افزایش درخواست ها را برای محموله های نیمه دوم سپتامبر مطرح کردند. برخی از منابع بازار معتقدند که شاخص های فروش پس از مناقصه ای که بالاتر از انتظارات بازار در اولین روز سپتامبر به پایان رسید، بهبود یافت. با این حال اگر قیمت اتیلن به سیر صعودی خود ادامه دهد، تقاضای کاربر نهایی ممکن است با عملکرد ضعیف مشتقات محدود شود.

با منفی ماندن حاشیه تولید فرآورده های کلیدی مانند پلی اتیلن و مونواتیلن گلیکول، کاربران نهایی احتمالا با احتیاط بیشتری عمل خواهند کرد. بازیابی اختلاف بین قیمت اتیلن و نفت خام می تواند برخی از تولیدکنندگان را وادار کند تا در مورد افزایش نرخ های عملیاتی تجدیدنظر کنند. همه چیز به این بستگی دارد که آیا این قیمت های اتیلن و نفتا با وجود نوسانات زیاد نفتا در سال جاری، می تواند در چند ماه آینده ثابت بمانند؟

این احتمال وجود دارد که تقاضای کوتاه مدت با محدودیت های عرضه حمایت شود و از طرفی، انتظار می رود چرخش های آتی در آسیا باعث افت بیشتر بازار می شود. در بازارهای بالادست، شاخص نفتای C+F ژاپن با افزایش 21 دلاری در هر متریک تن به 670 دلار در هر متریک تن رسید.


ثابت ماندن پروپیلن در معاملات ضعیف

بازار پروپیلن آسیا در 2 سپتامبر با تردید خریداران در خرید محموله ها، بدون تغییر ارزیابی شد. قرارداد آتی نفت خام برنت نوامبر با 0.74 دلار افزایش در هر بشکه به 94.92 دلار در هر بشکه رسید. این افزایش قیمت جزئی نتوانست علاقه خریداران را تحت تاثیر قرار دهد زیرا خریداران عجله ای برای خرید محموله های داخلی ارزان تر نداشتند.

پروپیلن شاندونگ با افت قیمت 65 یوانی در روز به 6885 یوان در متریک تن ایکس تنک رسید. سایر فروشندگان امیدوار به بهبود در ماه های سپتامبر تا اکتبر بودند زیرا چین در هفته گذشته نرخ بهره را کاهش داده و با تزریق نقدینگی به بازار از بهبود اقتصادی حمایت کرد. در پایین دست، شرکت توسعه پتروشیمی چین در تایوان در حال برنامه ریزی برای راه اندازی مجدد یکی از دو خط تولید اکریلونیتریل (ACN) خود با ظرفیت سالانه 120 هزار متریک تن در کائوسینگ برای 14 نوامبر است.

این تولیدکننده پیش از این خط تولید خود را به دلیل کاهش تقاضا در نیمه دوم جولای بسته بود. بسیاری از تولیدکنندگان در شمال شرق آسیا نرخ بهره خود را در میان مازاد عرضه و تضعیف تقاضای پایین دست به حداقل رساندند که حاشیه های بازار را تحت فشار قرار داد.

برای خرید ایسیس می توانید با ما تماس بگیرید. ما نشریه ایسیس را با قیمتی پایین تر از قیمت دلاری آن به فروش می رسانیم. همکاران گرامی می توانند از راه های ارتباطی زیر با ما تماس حاصل کنند:

راه های پشتیبانی

واتس اپ: 09337813003
ایمیل: iroilmarket2@gmail.com

منبع:spglobal.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *