بحران انرژی و خسارت 700 میلیارد یورویی اروپایی ها

,
بحران انرژی و خسارت 700 میلیارد یورویی اروپایی ها

به گزارش بازار نفت و گاز، از زمان شدت گرفتن بحران انرژی در اروپا، کشورهای اروپایی برای محافظت از مصرف‌کنندگان در برابر افزایش هزینه‌های انرژی ۵/ ۷۰۵میلیارد یورو یارانه پرداخت کرده‌اند. با وقوع جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه سال جاری میلادی و اعمال تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه روسیه، این کشور نیز جریان صادرات گاز خود به کشورهای اروپایی را کاهش داد تا اروپا در زمستان پیش‌رو با بحران کمبود گاز مواجه شود.

در نتیجه تنش سیاسی بین اروپا و روسیه در نهایت به بحران انرژی گسترده برای کشورهای اروپایی ختم شد و روس‌ها در بهار و تابستان سال ۲۰۲۲ صادرات گاز طبیعی خود به مقصد قاره سبز را ۸۰درصد کاهش دادند.

واردات LNG برای جایگزینی گاز روسیه در اروپا

اروپایی‌ها راهبرد اساسی خود به منظور کاهش آثار بحران انرژی را بر مبنای واردات گاز طبیعی استوار کردند و این اقدامات در قالب قراردادهای جدید واردات LNG و توسعه زیرساخت این بخش در اروپا استوار شد که عبارتند از:

  • افزایش دو برابری کریدور گاز جنوبی برای انتقال گاز به ظرفیت ۲۰ میلیارد متر‌مکعب تا سال ۲۰۲۷
  • افزایش ۳/ ۲ میلیارد متر مکعبی واردات گاز از آذربایجان
  • افزایش ۱۵ میلیارد متر مکعبی واردات گاز طبیعی مایع از آمریکا

افزایش قیمت زغال‌ سنگ در اروپا 

یکی دیگر از راهکارهای جبران خلا گاز روسیه، بازگشت مجدد زغال‌ سنگ به سبد سوخت اروپا بوده است. کشورهای اروپایی با توجه به تعهدات بین‎‌المللی در حوزه محیط زیست، از سال ۲۰۱۵ ظرفیت زغال‌ سنگ برای تولید انرژی را تا ۴۰ درصد کاهش دادند اما در حال حاضر استفاده از این سوخت بار دیگر در اروپا شدت گرفت و به افزایش ۱۵۷درصدی قیمت زغال ‌سنگ ختم شد و قیمت زغال‌ سنگ در اروپا 2/5 برابر شد.

کشورهای اروپایی به‌ویژه آلمان، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، هلند، اتریش، لهستان، مجارستان، جمهوری چک و یونان پتانسیل تولید برق بیشتری از زغال سنگ در اروپا دارند. این کشورها نیروگاه‌های زغال سنگ خود را دوباره به فعالیت درآورده یا دوره‌های بهره‌برداری را تمدید کرده‌اند که باعث افزایش ۳۰۰ درصد قیمت این سوخت نیز شده است.

هم‌اکنون استفاده از زغال ‌سنگ در اروپا معادل ۲۹میلیارد متر‌مکعب گاز طبیعی، انرژی تولید می‌کند و این موضوع سبب شده زغال ‌سنگ در بحران انرژی اخیر به داد اروپایی‌ها برسد.

خسارت ۷۰۰میلیارد یورویی اروپایی‌ها از بحران گاز

از زمان شدت گرفتن بحران انرژی، کشورهای اروپایی برای محافظت از مصرف‌کنندگان در برابر افزایش هزینه‌های انرژی ۵/ ۷۰۵میلیارد یورو یارانه پرداخت کرده‌اند.

کشورهای اروپایی تنها ۱۴۰میلیارد یورو یارانه انرژی ارائه‌ شده به مردم را از محل اخذ مالیات بر سود شرکت‌های تولیدکننده انرژی جبران کردند و مابقی این هزینه به بهای کند شدن نرخ پیشرفت اقتصاد این کشورها پرداخت می‌شود.

باید توجه داشت که این خسارت صرفا مربوط به هزینه حمایت از مصرف‌کنندگان اروپایی است و در این محاسبات عدم‌النفع ناشی از تعطیلی گسترده صنایع اروپایی آورده نشده است.

زمستان سخت اروپا در سال آینده

طبق گزارش موسسه ریستاد انرژی، اگر روسیه حمل‌ونقل گاز را در سال آینده متوقف کند، اروپا در سال‌های ۲۰۲۵-۲۰۲۳ با شکاف عرضه مواجه خواهد شد.و سه تا پنج زمستان آینده احتمالا برای اروپا دشوار خواهد بود، زیرا گاز مقرون‌به‌صرفه کافی در بازار جهانی برای برآورده کردن تقاضای اروپا وجود نخواهد داشت.

همچنین مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی با اشاره به وضعیت بحران گاز در اروپا گفت: با ذخایر گاز تقریبا ۹۰ درصد، اروپا از زمستان پیش رو تنها با برخی کبودی‌ها، جان سالم به در خواهد برد. وی افزود: اما چالش‌های واقعی در فوریه یا مارس آغاز می‌شوند، زمانی که مخازن ذخیره‌سازی اروپا باید دوباره پر شود، پس از اینکه تقاضای بالای زمستان آنها را به ۲۵ تا ۳۰درصد کاهش داده است. این زمستان برای اروپا سخت است اما زمستان آینده نیز ممکن است بسیار سخت باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *