افزایش موارد کووید به تقاضای نفت چین در سال 2023 آسیب می رساند 

,
افزایش موارد کووید به تقاضای نفت چین در سال 2023 آسیب می رساند 

به گزارش بازار نفت و گاز، صندوق بین المللی پول هشدار داده است که دو ماه آینده برای چین و اقتصاد جهانی بد خواهد بود و تقاضای نفت چین در حال کاهش است.

تقاضای نفت در چین در ابتدای سال می‌تواند بسیار ضعیف باشد زیرا فعالیت‌های در بزرگترین واردکننده نفت خام جهان از روزهای ابتدایی همه‌گیری در فوریه 2020، بیشترین کاهش را داشته است. 

بر اساس داده های اداره ملی آمار (NBS) که کمتر از انتظارات اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز بود، شاخص مدیران خرید چین (PMI) از 48.0 در ماه نوامبر به 47.0 در دسامبر کاهش یافت.

در ماه دسامبر، فعالیت‌های تولیدی چین برای سومین ماه متوالی کاهش یافت و این کاهش شدیدترین کاهش از زمان شروع همه‌گیری در فوریه 2020 بود. بازگشایی چین منجر به افزایش تعداد مبتلایان به کووید و واکسیناسیون کمتر در این کشور شده است. این کشور با کمبود نیروی کار و اختلالات زنجیره تامین مواجه شده است.

کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین المللی پول (IMF) در مصاحبه ای که یکشنبه پخش شد به برنامه CBS گفت که بازگشایی چین و افزایش بیماری خبر بدی برای اقتصاد جهانی در کوتاه مدت است. چند ماه آینده، برای چین سخت خواهد بود و تاثیر منفی آن بر رشد چین و رشد جهانی خواهد بود.

چین در سال 2022 به دلیل این سیاست سختگیرانه صفر کووید، سرعت خود را کاهش داده است و برای اولین بار در 40 سال گذشته، رشد چین در سال 2022 به کمتر از رشد جهانی رسید.

قیمت نفت در آخرین روز معاملاتی سال 2022 برگشت کرد، اما علیرغم نوسانات سال گذشته، قیمت ها تنها 10 درصد نسبت به سال 2021 افزایش یافت که دلیل آن کاهش رشد چین، ترس از رکود، و افزایش نرخ بهره تهاجمی از سوی فدرال رزرو و سایر بانک های مرکزی بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *