واردات نفت خام آسیا به دلیل افت تقاضای چین و هند کاهش یافت

,
افت تقاضای چین و هند

افت تقاضای چین و هند

آغاز مستحکم سال 2023 برای واردات نفت خام آسیایی در ماه آوریل متوقف شد و واردات نفت خام این قاره به پایین ترین حد در 7 ماه گذشته رسید زیرا خریداران اصلی چین و هند واردات خود را کاهش دادند.

براساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط شرکت رفینیتیو، در ماه گذشته کشورهای آسیایی در مجموع 108 میلیون تن یا 26.39 میلیون بشکه در روز نفت خام وارد کردند. این در مقایسه با 27.6 میلیون بشکه در روز در ماه مارس کاهش داشت و به نوبه خود کمتر از فوریه 29.4 میلیون بشکه در روز و 29.13 میلیون بشکه در روز در ژانویه بود.

کاهش واردات در ماه آوریل از سوی چین، بزرگترین واردکننده نفت خام در جهان، کاملا محسوس بود و رفینیتیو واردات این کشور را 10.67 میلیون بشکه در روز تخمین زد که نسبت به بالاترین میزان 34 ماهه 12.37 میلیون بشکه در روز در مارس کمتر است.

همیشه این احتمال وجود دارد که واردات چین در ماه آوریل کاهش یابد زیرا ماه های آوریل و می اوج تعمیر و نگهداری پالایشگاه های این کشور است. اما پس از آغاز قوی سال 2023 برای واردات نفت خام چین، اکنون چندین ابهام در مورد چشم انداز ماه های آینده وجود دارد، زیرا به نظر می رسد که احیای مجدد دومین اقتصاد بزرگ جهان چندان باثبات و مطمئن نیست.

شاخص مدیران خرید بخش تولید چین از 51.9 در ماه مارس به 49.2 در آوریل کاهش یافت و به زیر سطح 50، سقوط کرد. قیمت نفت خام در ابتدای آوریل زمانی که اوپک پلاس با اعلام 1.16 میلیون بشکه در روز کاهش بیشتر بازار را شگفت زده کرد، افزایش یافت.

بهای هر بشکه نفت برنت از 80 دلار در هر بشکه به 87.49 دلار در هر بشکه در 12 آوریل رسید، اما از آن زمان به بعد به 72.33 دلار در چهارشنبه سقوط کرد زیرا نگرانی ها در مورد رشد اقتصاد جهانی فشار زیادی بر تقاضا و قیمت وارد کرده است.

با این وجود، افزایش قیمت‌ معاملات آتی نفت برنت که با افزایش قیمت‌های رسمی فروش محموله‌های ماه می از سوی صادرکنندگان خاورمیانه مانند عربستان سعودی همراه بود، ممکن است تقاضای چین برای محموله‌های ماه می و ژوئن را کاهش دهد.

هند واردات را کاهش می دهد

کاهش روند واردات نفت خام می تواند به سایر خریداران عمده در آسیا نیز تعمیم یابد، به طوری که دومین واردکننده بزرگ منطقه، هند، نشانه هایی از تعدیل خرید نفت خام را در ماه آوریل نشان می دهد.

واردات این کشور در آوریل 4.60 میلیون بشکه در روز برآورد شده است که نسبت به بالاترین رقم هشت ماهه 5.02 میلیون بشکه در روز در مارس کاهش داشته است. این در شرایطی است که پالایشگاه‌های هند همچنان به سمت نفت ارزان‌تر روسیه روی می‌آورند و در آوریل واردات نفت خام روسیه به 1.68 میلیون بشکه در روز رسید که تنها اندکی از رکورد 1.72 میلیون بشکه در روز در مارس کمتر است.

روسیه با جایگزینی عربستان سعودی، به بزرگترین تامین کننده نفت خام هند تبدیل شده و واردات هند در آوریل از ریاض به کمترین میزان از سپتامبر 2021 رسیده است. روسیه همچنین در بازار نفت چین نیز گوی سبقت را از عربستان ربوده است، با واردات 2.10 میلیون بشکه در روز در آوریل در مقایسه با 1.73 میلیون بشکه در روز صادرات عربستان.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *