کاهش واردات نفت خام چین از عربستان برای سومین ماه متوالی

,
کاهش واردات نفت خام چین

بررسی های آرگوس نشان می دهد خرید نفت خام چین از عربستان سعودی احتمالا در ماه جولای نیز با کاهش روبرو خواهد شد. تحلیلگران آرگوس پیش بینی می کنند واردات نفت خام چین از عربستان در ماه جولای کاهش خواهد یافت که این برای سومین ماه متوالی است که خرید نفت پکن از ریاض کاهش می یابد.

این تحلیل حاکی است چین احتمالا در ماه جولای روزانه 1.6 میلیون بشکه نفت خام از عربستان وارد خواهد کرد که پایین ترین میزان از اکتبر به شمار می رود. جدیدترین آمار گمرک چین نشان می دهد پکن در ماه مارس 2.1 میلیون بشکه در روز نفت خام عربستان وارد کرده است.

کاهش مورد انتظار واردات نفت خام چین از عربستان علیرغم کاهش قیمت های رسمی آرامکوی عربستان برای گریدهای صادراتی ترش برای تحویل در ماه ژوئن صورت می گیرد. شرکت آرامکوی سعودی قیمت نفت سبک عربی خود را 25 سنت در هر بشکه و قیمت نفت سنگین خود را 90 سنت در هر بشکه کاهش داده است.

اما اعلام آخرین فرمول قیمت های نفت عربستان سعودی در حالی صورت می گیرد که بازار جهانی نفت با شرایط نامساعد اقتصادی در عرصه بین المللی از جمله اختلاف سیاسی در واشنگتن بر سر تلاش برای افزایش سقف بدهی فدرال دولت فدرال ایالات متحده مواجه است.

چشم انداز رشد تقاضای نفت چین نیز به همین ترتیب نامشخص است، زیرا مشخص نیست افزایش فعالیت بخش ساخت و ساز تا چه حد منجر به افزایش تقاضای دیزل خواهد شد.
اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه بازار نفت خود رشد 5.2 درصدی تولید ناخالص داخلی چین و رشد تقاضای نفت را با 810 هزار بشکه در روز افزایش به 15.7 میلیون بشکه پیش بینی کرده است.

آرگوس انتظار دارد تقاضای نفت 700 تا 800 هزار بشکه در روز رشد کند. اما پکن به تازگی سهمیه های صادرات محصولات پالایشی را منتشر کرده است که به پالایشگاه ها امکان می دهد محصولات بیشتری را نسبت به سال گذشته به خارج از کشور ارسال کنند، این اقدام نشان می دهد ممکن است تقاضای داخلی مطابق با عرضه سوخت پیش بینی شده نباشد.

البته کاهش واردات محموله های نفت خام عربستان لزوماً به این معنی نیست که تمام واردات چین از خلیج فارس در تابستان کاهش می یابد.

قیمت‌های فرمول نفت متوسط بصره عراق، کمتر از قیمت متوسط عربی است و چین اغلب واردات کمتر از عربستان سعودی را با واردات بالاتر از عراق یا کویت متعادل می‌کند. شرکت بازاریابی نفت عراق قیمت فرمول رسمی نفت متوسط بصره را برای مشتریان آسیا-اقیانوسیه خود با 15 سنت تخفیف در هر بشکه نسبت به میانگین عمان و دبی برای بارگیری در ژوئن نگه داشت و آن را 2.15 دلار در هر بشکه پایین‌تر از قیمت رسمی برای متوسط عربستان سعودی قرار داد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *