کاهش تقاضای گاز اروپا با کندی فعالیت های اقتصادی

,
کاهش تقاضای گاز اروپا

علیرغم رسیدن بهای گاز طبیعی به پایین‌ترین سطح در دو سال اخیر، تقاضای گاز طبیعی اروپا همچنان ضعیف است به‌ طوری‌ که در ماه می نسبت به سال گذشته، با کند شدن فعالیت صنایع و رکود اقتصادهای بزرگ کاهش یافته است.

براساس داده‌های پلتس، در ماه گذشته تقاضای گاز طبیعی در بزرگترین اقتصادهای اروپایی – آلمان، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و هلند نسبت به می سال گذشته 9.7 درصد کاهش یافت.

سال گذشته، تقاضای گاز اروپا به‌ دلیل افزایش شدید قیمت گاز طبیعی و LNG و همچنین تقاضا برای صرفه‌جویی در انرژی به‌ منظور مقابله با زمستان، کاهش یافت. امسال، قیمت‌ها به سطح قبل از بحران انرژی ریزش کرده‌اند که در پاییز 2021 آغاز شده و در سال 2022 پس از حمله روسیه به اوکراین به اوج خود رسید. با این‌حال، پایین‌ترین قیمت‌ها در دو سال اخیر با کند شدن صنایع و اقتصاد در اروپا نتوانستند مصرف گاز را بالا ببرند.

داده‌های دولت آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا، در پایان ماه گذشته نشان داد این کشور به‌ دلیل تداوم تورم بالا وارد رکود شد به‌ طوری‌ که تولید ناخالص داخلی آن در سه ماهه اول سال جاری و سه ماهه چهارم 2022 به‌ترتیب 0.3 و 0.5 درصد کاهش یافت.

ارقام به‌روزرسانی‌شده یورواستات (اداره آمار اروپا) از آلمان و ایرلند نشان داد که منطقه یورو نیز وارد رکود شده و تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول امسال پس از 0.1 درصد کاهش در سه ماهه چهارم 2022، 0.1 درصد کاهش یافته است.

رشد ضعیف یا تشدید رکود ممکن است به این معنی باشد که صنایع استفاده از گاز طبیعی استفاده نمی‌کنند. معاملات آتی ماه اول در هاب TTF، معیار معاملات گاز اروپا، در صبح روز جمعه با 31.20 دلار (29 یورو) در هر مگاوات ساعت معامله شد.

قیمت‌ها اکنون بسیار پایین‌تر از رکورد اوت 2022 است که بیش از 323 دلار (300 یورو) در هر مگاوات ساعت بود اما این هفته به‌دلیل تعمیر و نگهداری در میادین گازی نروژ و پایانه واردات LNG فرانسه این رقم افزایش یافت.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *