اصرار روسیه بر پایبندی به کاهش تولید نفت

,
اصرار روسیه بر پایبندی به کاهش تولید نفت

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه در حالی همچنان اصرار دارد که مسکو به طور کامل به کاهش 500 هزار بشکه ای تولید نفت خام وعده داده شده خود عمل می کند که در بازار برای اثبات این ادعا وجود دارد.

نواک 4 مه گفت: روسیه بار دیگر بر تعهد کامل خود به کاهش داوطلبانه تولید نفت خام و اجرای آن تاکید می‌کند. سطح هدف کاهش داوطلبانه 500 هزار بشکه در روز از سطح فوریه تا پایان سال 2023 است.

کاهش تولید نفت روسیه

نواک آنچه را که «گمانه ‌زنی‌های بی‌اساس در مطبوعات» می‌خواند، رد می‌کند و خلاف آن را ادعا کرده است. هنوز نشانه های اندکی مبنی بر اینکه روسیه به کاهش تعهدات خود عمل می کند، وجود ندارد.

بر اساس داده های شرکت ردیابی ورتکسا، صادرات نفت خام روسیه از طریق دریا در ماه گذشته 270 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به حدود 3.7 میلیون بشکه در روز رسید. این افزایش تا حدی با کاهش 140 هزار بشکه در روز در عرضه از طریق خطوط لوله و ریل به پالایشگاه های روسیه که تحت برنامه تعمیر و نگهداری سنگین در سه ماهه دوم هستند، جبران شده است.

عرضه نفت خام روسیه

عرضه نفت خام روسیه

با در نظر گرفتن این عوامل، آرگوس ارزیابی می کند که تولید نفت خام روسیه در ماه آوریل 130 هزار بشکه در روز افزایش یافته و به 9.73 میلیون بشکه در روز رسیده است.

نواک می‌گوید: دلیل تناقض بین آنچه روسیه تعهد کرده و ارقام گزارش شده این است که “خبرنگاران کاهش دو سومی محموله‌های خط لوله روسیه به اتحادیه اروپا را در نظر نمی‌گیرند، که تنها بخشی از آن با صادرات از طریق دریا جایگزین شده است.”

او هیچ چارچوب زمانی برای این کاهش دو سومی ارائه نمی دهد. محموله های نفت خام روسیه در خط لوله دروژبا در ماه فوریه با توقف تحویل به لهستان و آلمان، 400 هزار بشکه در روز کاهش یافت.

اما از آن زمان تا کنون تا حد زیادی باثبات بوده اند و حتی در ماه گذشته 40 هزار بشکه در روز افزایش یافته و به 260 هزار بشکه در روز رسیده است، زیرا محموله های صادراتی به جمهوری چک پس از کاهش ماه مارس بهبود یافته است.

 

روسیه در اوایل آوریل اعلام کرد که کاهش تولید 500 هزار بشکه در روز تا پایان سال 2023 ادامه خواهد داشت. این اقدام بلافاصله پس از آن صورت گرفت که 8 کشور دیگر اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی کاهش 1.16 میلیون بشکه ای خود را از ماه می تا پایان سال جاری اعلام کردند.

نفت اورال روسیه تقریبا 26 دلار کمتر از نفت دریای شمال در بنادر بالتیک و دریای سیاه قیمت گذاری و فروخته شده است. این تخفیف حدود 3 هفته قبل 31 دلار در هر بشکه بوده است.

سقف قیمت گروه 7

سقف قیمت گروه 7

با این حال، کاهش قیمت جهانی نفت موجب شده تا قیمت نفت خام روسیه نیز با افت شدیدی روبرو شود، به طوری که قیمت نفت اورال اکنون به کمتر از 45 دلار در هر بشکه رسیده است. گروه 7 محدودیت سقف قیمت 60 دلاری را برای نفت روسیه تعیین کرده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *