ناامیدی اوپک پلاس از کاهش تولید نفت خام روسیه

,
کاهش تولید نفت خام روسیه

در هفته‌های اخیر، هیچ‌گونه سیر نزولی در داده‌های مربوط به صادرات نفت خام روسیه مشاهده نشده و اعضای اوپک پلاس از پایبندی مسکو به تعهداتش برای کاهش تولید نفت ناامید شده‌اند.

باتوجه به میانگین چهار هفته‌ای صادرات نفت روسیه، صادرات این کشور ازطریق دریا همچنان بالاست و حجم محموله‌ها نیز رو به افزایش است و این امر باعث ناامیدی شرکای مسکو در اوپک پلاس شده است.

بلومبرگ میانگین صادرات چهار هفته‌ای نفت خام روسیه ازطریق دریا در چهار هفته منتهی به 4 ژوئن را 3.73 میلیون بشکه در روز اعلام کرد که نسبت به 3.68 میلیون بشکه ثبت شده در چهار هفته منتهی به 28 می افزایش داشت. جولیان لی تحلیلگر انرژی بلومبرگ گفت محموله‌های صادراتی نفت خام روسیه 1.4 میلیون بشکه در روز بالاتر از اواخر سال 2022 است.

کشورهای عضو اوپک پلاس یکشنبه تصمیم گرفتند کاهش فعلی تولید را تا پایان سال 2024 حفظ کنند، درحالی‌که بزرگترین تولیدکننده اوپک و بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان، عربستان سعودی، اعلام کرده است که تولید جولای خود را داوطلبانه 1 میلیون بشکه در روز کاهش داده و به 9 میلیون بشکه در روز می‌رساند.

روسیه گفته است تولید نفت خود را از ماه مارس 500 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد و تا پایان سال 2024 نیز تمدید خواهد کرد. با این‌حال، داده‌های صادرات نفت خام روسیه در هفته‌های اخیر نه تنها هیچ کاهشی را منعکس نکرده بلکه برعکس، صادرات نفت خام روسیه ازطریق دریا درحال افزایش است.

به‌نظر می رسد عربستان سعودی از عدم شفافیت درمورد سطح واقعی تولید روسیه و عرضه بیشتر به بازارهای آسیایی خسته شده است. روسیه انتشار آمارهای مربوط به سطح تولید نفت را متوقف کرده و بازار و تحلیلگران برای اطلاع از میزان عرضه روسیه باید به داده‌های ردیابی کشتی‌ها، منابع تجاری و آمار واردات در چین و هند تکیه کنند.

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان این هفته پس از نشست اوپک پلاس در وین با اشاره به عملکرد روسیه گفت “ما با روسیه درباره موضوع تولید بحث کردیم و از آنها خواستیم ارقام تولید نفت خود را با شفافیت ارائه دهند”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *