کاهش 46 درصدی درآمدهای نفت و گاز روسیه

, ,
کاهش 46 درصدی درآمدهای نفت و گاز روسیه

کاهش درآمدهای نفت و گاز روسیه; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

درآمدهای نفت و گاز روسیه در ژانویه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال گذشته 46 درصد کاهش یافت که تحلیلگران دلیل آن را تحریم صادرات نفت روسیه عنوان کردند که منجر به افت قیمت نفت خام روسیه نیز شد.

مطابق داده‌ های وزارت دارایی روسیه ، درآمد حاصل از فروش انرژی شامل درآمدهای مالیاتی و گمرکی در ماه گذشته به پایین‌ ترین سطح از اوت 2020 رسید. در ژانویه 2023، قیمت نفت اورال روسیه به دلیل افزایش تخفیف آن نسبت به نفت برنت پس از تحریم های اتحادیه اروپا و اجرایی شدن طرح تعیین سقف قیمت گروه هفت 42 درصد کمتر از مدت مشابه سال 2022 بود.

وزارت دارایی روسیه در اوایل این هفته (هفته اول فوریه) میانگین نرخ اورال در ژانویه را 49.48 دلار در هر بشکه اعلام کرد که 1.7 برابر کمتر از ژانویه 2022 بود یعنی زمانی که به میانگین 85.64 دلار در هر بشکه رسیده بود.

روسیه عوارض صادرات را بر اساس قیمت نفت اورال محاسبه می کند که به دلیل تخفیف گسترده نفت اورال نسبت به برنت باعث کاهش درآمدهای حاصله شده است و در برخی مواقع به حدود 40 دلار در هر بشکه افزایش یافته است. نفت برنت اوایل روز جمعه حدود 82 دلار در هر بشکه معامله شد، در حالی که قیمت نفت اورال طبق برآورد رویترز، حدود 53.60 دلار در هر بشکه بود.

روزنامه روسی کومرسانت روز جمعه به نقل از منابع آگاه گزارش داد، مسکو در حال بررسی مالیات شرکت های نفتی خود مطابق با قیمت برنت با هدف محدود کردن تبعات آن بر بودجه روسیه است. این کشور همچنین به دنبال راهکارهایی برای کاهش تخفیف اورال و تثبیت درآمدهای نفتی خود است.

به گفته منابع کامرسانت، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در پایان ژانویه به دولت دستور داد ظرف یک ماه پیشنهاداتی را برای تغییر روش محاسبه مالیات بر نفت ارائه کنند.

مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک مستقر در فنلاند اعلام کرد ممنوعیت صادرات و تعیین سقف قیمت نفت توسط اتحادیه اروپا به دلیل کاهش حجم حمل و نقل و قیمت نفت روسیه، روزانه 174 میلیون دلار (160 میلیون یورو) برای روسیه هزینه دارد. انتظار می رود با اعمال تحریم های جدید از 5 فوریه، زیان درآمدی به 304 میلیون دلار (280 میلیون یورو) در روز افزایش یابد.

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *