چرا روسیه تصمیم گرفت تولید نفت خود را کاهش دهد؟

چرا روسیه تصمیم گرفت تولید نفت خود را کاهش دهد؟

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، قبل از اعلام کاهش تولید 500 هزار بشکه ای در روز، هشدار داده بود که سال جاری با خطر کاهش تولید نفت مواجه هستند. نواک این خطر را به دلیل ممنوعیت واردات اتحادیه اروپا و محدودیت قیمت نفت خام و فرآورده های نفتی روسیه عنوان کرد. تا امروز، تولید و صادرات نفت روسیه انعطاف‌ پذیر بود به طوری که روسیه اوایل، کاهش عرضه پس از موافقت غرب با اعمال تحریم‌ ها علیه نفت روسیه با هدف کاهش درآمدهای ولادیمیر پوتین از فروش انرژی را نادیده گرفته بود.

نواک پیشتر گفته بود تولید نفت روسیه در ژانویه امسال بین 9.8 تا 9.9 میلیون بشکه در روز است که به سطح نوامبر و دسامبر 2022، تا قبل از اجرایی شدن تحریم های اتحادیه اروپا و سقف قیمت واردات نفت خام، نزدیک است. روسیه توانست در اولین هفته فوریه میزان تولید خود را حفظ کند.

در همین حال، درآمدهای بودجه روسیه به دلیل پایین بودن قیمت اورال رو به کاهش است. تخفیف‌ هایی که نفت روسیه با آن عرضه می ‌شود، کاهش قیمت اورال تا حدود 30 دلار را در پی داشت که کمتر از معیار بین‌المللی نفت خام برنت است. با کاهش قیمت اورال در ژانویه، بودجه روسیه ژانویه امسال در مقایسه با ژانویه 2022، 24.7 میلیارد دلار (1.76 تریلیون روبل) کسری داشت زیرا درآمد دولت از فروش نفت و گاز 46.4 درصد کاهش یافت. وزارت دارایی روسیه در برآوردهای اولیه در هفته جاری کاهش صادرات اورال و گاز طبیعی را اعلام کرد.

روزنامه روسی کامرسانت به نقل از منابع هفته گذشته گزارش داد، روسیه در حال بررسی مالیات بر شرکت های نفتی خود بر اساس قیمت برنت، به جای اورال، است تا بتواند از این طریق عواقب ناشی از درآمدهای بودجه ناشی از افزایش تخفیف اورال به برنت را محدود کند. در برآورد بودجه ژانویه این هفته، وزارت دارایی بخش‌ هایی از این گزارش را تأیید کرد و گفت با توجه به این واقعیت که نقش قیمت اورال در محاسبه قیمت‌ های صادراتی کمرنگ شده است، راهکارهای مختلف دیگری در حال حاضر برای تغییر شاخص های قیمت برای اهداف مالیاتی نیز در دست بررسی هستند.

البته ناگفته نماند دلایل زیادی وجود دارد که روسیه بخواهد قیمت نفت را افزایش دهد و به نظر می رسد اوپک پلاس در مقابل این تلاش ها مقاومت نخواهد کرد. اما صرف نظر از عوامل دیگری که دخیل هستند، مطمئناً به نظر می‌ رسد که تحریم‌ ها و سقف قیمت‌ ها در نهایت کاهش تولید روسیه را رقم خواهد زد.

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *