احتمال کاهش تولید روزانه ۷۰۰ هزار بشکه‌‌‌‌‌‌‌ نفت روسیه

, ,
احتمال کاهش تولید روزانه ۷۰۰ هزار بشکه‌‌‌‌‌‌‌ای نفت روسیه

به گزارش بازار نفت و گاز، معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد مسکو ممکن است تولید نفت را در واکنش به مکانیزم سقف قیمت گروه ۷ برای صادرات نفت این کشور، به میزان ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد.

الکساندر نواک برای نخستین‌بار جزئیات پاسخ روسیه به سقف قیمت غربی را تشریح و اعلام کرد فروش نفت به کشورهایی که از این سقف قیمت حمایت کرده‌اند، متوقف خواهد شد. اتحادیه اروپا، کشورهای گروه۷ و استرالیا سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه برای نفت روسیه که از طریق دریا حمل می‌شود را تعیین کرده‌اند.

این مکانیزم پنجم دسامبر همزمان با آغاز ممنوعیت واردات نفت روسیه به اتحادیه اروپا، فعال شد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت: دوشنبه یا سه‌شنبه، فرمانی را درخصوص پاسخ این کشور به سقف قیمت، امضا خواهد کرد. وی بدون اینکه توضیح دهد، گفت: تدابیر پیشگیرانه وجود خواهد داشت.

در همین حال، رویترز به نقل از معامله‌گران گزارش کرد صادرات گرید نفتی اورال روسیه از بنادر این کشور در دریای بالتیک، ممکن است در پی معرفی سقف قیمت غربی و تحریم اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه، در دسامبر به میزان یک‌پنجم کاهش پیدا کند. روسیه نمی‌تواند کل صادرات نفت اورال که پیش از تحریم‌ها به اروپا انجام می‌گرفت را به بازارهای دیگر به‌خصوص هند و چین بفروشد. بر اساس گزارش رویترز، نفت اورال روسیه در دسامبر با تخفیف زیادی فروخته شد و هند، نفت اورال را پایین قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه خرید.

منبع:دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *