کاهش ذخایر بنزین آمریکا سیگنالی برای تکرار قیمت های بالای تابستان گذشته

کاهش ذخایر بنزین آمریکا سیگنالی برای تکرار قیمت های بالای تابستان گذشته

تحلیلگران هشدار می دهند با توجه به افت چشمگیر ذخایر بنزین، رانندگان آمریکایی در فصل تابستان بار دیگر با قیمت های بالای بنزین روبرو خواهند شد.
در حالی که فصل اوج مصرف بنزین در آمریکا حدود دو ماه دیگر آغاز خواهد شد، تحلیلگران نسبت به تکرار تجربه تلخ گذشته یعنی رشد فزاینده قیمت بنزین هشدار می دهند.

قیمت خرده فروشی بنزین که در حال حاضر به طور متوسط 3.44 دلار در هر گالن در سراسر ایالات متحده است، در ژوئن گذشته به رکورد 5.02 دلار در هر گالن رسید، زیرا قیمت نفت خام در پی حمله روسیه به اوکراین و کاهش محدودیت های مسافرتی که افزایش تقاضا برای سفر شد، با رشد فزاینده ای روبرو شد.

سفرهای خودرویی در ایالات متحده سال را 5.6 درصد بالاتر از سال گذشته آغاز کرد که منجر به کاهش ذخایر بنزین برای پنج هفته متوالی شد.
بر اساس داده‌های هفتگی دولت، کاهش 6 میلیون بشکه‌ای هفته گذشته بزرگترین کاهش ذخایر بنزین از سپتامبر 2021 بود و ذخایر بنزین به 229.6 میلیون بشکه رسید که پایین‌ترین میزان برای این زمان از سال از سال 2015 است.

پس از داده های روز چهارشنبه، قیمت های آتی بنزین ایالات متحده حدود 2 درصد افزایش یافت و به 2.59 دلار در هر گالن رسید و تا کنون این ماه، میانگین قرارداد 2.61 دلار بوده است، در حالی که میانگین پنج ساله مارس 2.01 در سال 2022 بوده است.

رابرت یاوگر، مدیر معاملات آتی انرژی در موسسه مالی میزوهو گفت: ما برای اولین بار در سال‌های اخیر با خطر کاهش ذخایر بنزین به زیر 200 میلیون بشکه روبرو هستیم.
وی افزود: افزایش سفر همراه با کاهش موجودی انبارها می‌تواند قیمت‌های خرده‌فروشی بنزین را در سال جاری دوباره بالا ببرد، این احتمال وجود دارد که قیمت هر گالن بنزین امسال نیز مجددا به بیش از 5 دلار برسد.

جان کیلداف، تحلیلگر انرژی در این باره گفت: اگر حاشیه های سود پالایشگاهی به افزایش اخیر خود ادامه دهند، فشار افزایشی بر قیمت محصولات پالایشی ، به ویژه بنزین وارد خواهد شد.

این افزایش تا حدی به این دلیل است که پالایشگاه های ایالات متحده عمیقاً در تعمیرات بهاره هستند که به دنبال تعطیلی طوفان زمستانی در پایان سال گذشته، ظرفیت پالایش را کاهش داده است.

برایتون تام، مدیر منطقه‌ای انرژی شرکت خدمات مالی استونکس گفت : بسیاری از پالایشگاه‌ها برای تامین تقاضای اروپا، جایی که تحریم‌ها علیه مسکو و اعتصاب‌ها در فرانسه جریان‌های عرضه به منطقه محدود کرده است، تولید گازوئیل را بر بنزین ترجیح داده‌اند.
پالایشگاه های ایالات متحده با ۸۶ درصد ظرفیت کار می کنند که نسبت به 89 درصد سال گذشته کاهش یافته است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *