خاورمیانه میلیاردها دلار در پروژه های آب شیرین کن سرمایه گذاری می کند

, ,
پروژه های آب شیرین کن

پروژه های آب شیرین کن

بر اساس گزارشات BNC اینتلجنس، خاورمیانه و شمال آفریقا حدود 48 درصد از پروژه های “آب شیرین کن” جهان را تشکیل می‌ دهند. شیرین کردنفرآیند حذف نمک و آلاینده ها از آب دریا برای تولید آب شیرین است. چهارمین گزارش پروژه‌ های نمک‌ زدایی منا (خاورمیانه و شمال افریقا) در سال 2023 نشان می‌ دهد در حال حاضر در مجموع 39.3 میلیارد دلار برای برنامه ریزی و یا انجام پروژه‌ های آب شیرین کن در سراسر منطقه هزینه می‌ شود.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی به ترتیب 14.58 و 10.28 میلیارد دلار در این پروژه ها سرمایه گذاری کرده اند. باتوجه گزارش های دولت امارات و عربستان، در سال 2019 حدود 60 درصد از آب این کشور از تاسیسات آب شیرین کن حاصل شده است که اکثریت آن توسط شرکت دولتی SWCC تولید شده است.

پروژه‌ های نمک‌ زدایی عربستان سعودی

پروژه‌ های نمک‌ زدایی عربستان سعودی

کشورهای نفت خیز با دسترسی به آب دریا و ابزار سرمایه گذاری، پروژه هایی در دست اقدام دارند. عربستان در حال حاضر پروژه هایی به ارزش 7.56 میلیارد دلار برای طراحی و مناقصه دارد، در حالی که ارزش این پروژه های در دست اجرا در امارات متحده عربی 7.88 میلیارد دلار است.

این سؤال مطرح است که با تشدید خشکسالی‌ ها و نیاز به تجدید منابع ضروری ‌تر، چرا دیگر کشورها در پروژه های آب شیرین کن سرمایه ‌گذاری نمی‌ کنند؟

بر اساس نظرسنجی ها از تاسیسات آب شیرین کن شهری ایالات متحده تا سال ۲۰۱۸، ایالات متحده ۱۶۷ کارخانه در فلوریدا، ۵۲ کارخانه در تگزاس و ۵۸ کارخانه در کالیفرنیا داشت و در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد تا ۵ میلیون دلار در فناوری‌ های آب شیرین کن سرمایه ‌گذاری خواهد کرد.

استرالیا و بریتانیا نیز از دیگر کشورهای ثروتمندی هستند که البته هیچکدام به اندازه کشورهایی مانند عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اسرائیل در این رابطه فعال نیستند.

در حال حاضر، فناوری‌ های آب شیرین کن محدودیت‌ های مهمی دارند مثل پر هزینه بودن ساخت و استفاده از این تاسیسات و نیاز بالا به انرژی برای پیشبرد این اهداف. در عین حال، آنها مواد شیمیایی سمی و مقادیر زیادی آب نمک ضایعاتی تولید می‌ کنند که برای زیست دریایی و محیط‌ زیست مضر بوده و همچنین اگر از گازوئیل استفاده کنند، منجر به تولید گازهای گلخانه‌ ای خواهد شد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *